Практична робота з інформатики, 8 клас
“Архівація файлів та папок”
Автор: вчитель інформатики Шевченко Аліна Василівна
Тема: Архівація файлів та папок.
Мета:
- навчити працювати з програмами, призначеними для стиснення інформації (архіваторами);
- розвивати інтерес до навчання;
- виховувати інформаційну культуру.
Тип уроку: вироблення умінь та навичок.
Обладнання: комп’ютери з відповідним програмним забезпеченням, роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Привітання. Перевірка присутності та готовності учнів до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Гра «Продовж речення…»
- Файл – це ……………..
- На тип файлу вказує його ……………..
- Існують такі типи файлів ……………..
- Папка – це ……………..
- На відміну від файлу, папка немає ……………..
- Назва файлу не містить таких символів ……………..
- Повний шлях до файлу – це ……………..
- Архівація файлів – це ……………..
- Існують такі програми – архіватори ……………..
Заповніть схему
Встановіть відповідність між назвою файлу та його типом | |
Формула.bmp | Графічний |
Картина.ppt | Відео |
Фільм.avi | Документ |
Природа.doc | презентація |
ІІІ. Виконання практичної роботи.
Повторення правил ТБ:
Суворо заборонено:
- заходити в клас без дозволу вчителя;
- заходити в клас в верхньому одязі і з сторонніми предметами;
- заносити їжу або напої;
- працювати вологими та брудними руками;
- класти зошити, ручки чи сторонні предмети на монітор і клавіатуру;
- чіпати дроти та розетки;
- вмикати і вимикати комп’ютер без дозволу вчителя.
Початковий та середній рівень
- Переглянути вміст архівного файлу myarchiv.rar
- Знайти три файли різного типу та додати кожен з них до архіву, використовуючи одну із програм – архіваторів.
- Заповнити таблицю.
Достатній рівень
- У графічному редакторі Paint створити та оформити кросворд зі слів: файл, архів, стиснення, програма, папка. Зберегти його під назвою Кросворд.bmp.
- Використовуючи текстовий редактор Word створити документ із запитаннями до кросворда та відформатувати його. Зберегти його під назвою Запитання.doc.
- Кожен із створених файлів додати до архіву (із різним ступенем стиснення), використовуючи програму – архіватор WinRar і заповнити таблицю:
Ім’я файлу та його розширення | Його розмір | Його розмір після архівації |
Кросворд.bmp | ||
Запитання.doc |
Високий рівень (1 – 3 пункти з достатнього рівня)
- Створити презентацію, використовуючи програму Power Point на тему «Архівація файлів», на слайди якої додати попередньо створені файли, вказати необхідність і доцільність стиснення даних, назвати основні функції архіваторів. А також дослідити, від чого залежить ступінь стиснення даних.
- В презентацію додати скріншот створення та вмісту будь – якого архіву, обрати стильове оформлення та налаштувати анімацію.
- Створену презентацію теж додати до архіву.
Додатково! Повідомлення на тему «Архівація файлів і папок ОС Linux» (учень показує та коментує повідомлення із презентацією на дану тему за допомогою мультимедійної дошки)
IV. Висновок до практичної роботи:
- Записати в зошит один із алгоритмів додавання файлів до архіву, вставляючи пропущені слова:
Для того, щоб додати файл або папку до архіву, необхідно натиснути _____ кнопку миші та відкрити ___________ меню, в якому обрати команду _______. Визначити ___________ збереження архіву та ступінь ___________ і натиснути кнопку _________.
- Самостійно записати алгоритм вилучення файлів з архіву.
- Методичний прийом «Сніжна грудка»:
«Слово» – «речення» – «запитання» – «відповідь». Перший учень називає слово щодо архівації файлів, другий складає з ним речення, третій – запитання, четвертий дає відповідь на це запитання. Наприклад,
- Архівація;
- Архівація – це стиснення інформації з метою економії місця на диску;
- В чому полягає алгоритм архівації?
- Архівація відбувається за таким алгоритмом:……………
V. Підсумки уроку: оцінювання практичної роботи.
Досить непоганий матеріал, подобається те що автор в цікавій формі передбачив етап “актуалізації опорних знань”, такоє є доречним підбір практичних завдань по рівнях, таким чином учень самостійно і реально зможе оцінити свої практичні навики і вибрати завдання того рівня, який йому під силу.
Не пишу зайвих “диферамбів”, пишу те, що вважаю необхідним. Якщо матеріал подобається – чудово, якщо є недоліки вказую, по можливості, а якщо нерозуміюся – то нічого не пишу. Можливо цей матеріал чудовий, а можливо має недоліки, тільки фахівець дасть правилььний коментар…
Дуже багато часу виділено для актуалізації опорних знань…
Чому не розглядаються дії по створенню самих архівів, а пропонується тільки додавання файлів до архіву?
Де багатотомні архіви? Чому не розглянуті архіви, які самі розпаковуються?
—
Висновок (як на мій погляд): Дуже мало матеріалу, який конкретно стосується архівації, проте пропонується багато іншої роботи, яка не відноситься беезпосередньо до теми уроку.
Кожен має право на СВОЮ точку зору! Але в розробці мова йде про архівацію ФАЙЛІВ ТА ПАПОК, то виникає запитання 1: “пропонується багато ЯКОЇ роботи, ЯКА НЕ ВІДНОСИТЬСЯ ДО ТЕМИ УРОКУ???” і запитання 2: “Якщо в практичній роботі не згадуються багатотомні архіви та архіви, які самі розпаковуються, то дана практична робота не належить до теми “Архівація файлів та папок”?????
Сподобався прийом роботи на уроці: встановіть відповідність між назвою файлу та його типом та «Слово» – «речення» – «запитання» – «відповідь». Урок цікавий та продуманий!!!
А для чого на уроці малювати схеми відповідності типів файлу їх розширенням, якщо вивчається тема про архівацію даних?
перед тим, як так активно критикувати – опублікуйте свої власні розробки!!!