mail@urok-ua.com

Проект на тему “Як бджоли готуються до зими”

Автор: Вчитель початкових класів Лящук Олена Миколаївна

Лящук Олена Миколаївна

Маленькицй ученьщоцно ступив на стежку пізнання.Хіба цікаво просто слухати, просто запам’ятовувати? Недаремно у підручнику “Природознавство” 2 клас пропонується виконати ряд проектів, які допомагають навчити дітей, пізнати невідоме, довести, що їх праця необхідна всім, хто знаходиться поруч з ними.

Так актуальною на сьогодні є тема про те, як бджоли готуються до зими, як допомогти їм вижити упродовж зими, чому відбувається скорочення бджолиних сімей і до чого це призведе.


 

Мета і завдання:

  • донести до учнів необхідність узгодження темпів економічного розвитку суспільства з господарською ємністю екосистеми;
  • сформувати поняття про необхідність збереження і відновлення
  • природних екосистем та їхньої здатності до самовідтворення;
  • сприяти засвоєнню учнями базових понять сталого розвитку;
  • наголосити на проблемі раціонального використання ресурсів;
  • сприяти формуванню екологічного мислення у дітей;
  • формувати у учнів навички сталого розвитку в повсякденному житті;
  • забезпечення сприятливих умов для самореалізації особистості відповідно до її інтересів та суспільних вимог;
  • реалізація індивідуального підходу до особистості;
  • сприяння забезпечення набуття дітьми та учнівською молоддю соціального досвіду, успадкуванню ними духовних надбань українського народу;
  • виховання національної свідомості, любові до рідної землі, родини, свого народу, держави;
  • формування мовної культури, оволодіння і вживання української мови як духовного коду нації;
  • забезпечення духовної єдності поколінь, виховання поваги до батьків, старших за себе, турбота про молодших і хворих;
  • виховання правової культури, повага до Конституції України, Законів України, державної символіки;
  • культивування кращих рис української ментальності – працелюбності, свободи, зв’язку з природою, толерантності;
  • формування господарської відповідальності, підприємливості, ініціативності, свідомого ставлення до життя в умовах ринкових відносин;
  • охорона й зміцнення фізичного, психічного та духовного здоров’я;
  • забезпечення базової культури, розвиток естетичних потреб і почуттів;
  • формування екологічної культури, гармонізація відносин особистості з природою.

«Ми не успадкували Землю у наших батьків – ми взяли її в борг у наших дітей».

В.І. Вернадський

Старокотельнянська гімназія – один з найдавніших навчальних закладів району.

До 1917 року в селі була земська двокласна школа та церковноприходська школа, в яких працювало 5 вчителів, священик і дяк, навчалося 152 учні .

Влітку 1922 року в с.Стара Котельня відкрито семирічну трудову школу і хату – читальню, в якій навчалося біля 200 учнів . Школа розміщалася в приміщенні колишнього волосного управління. З давніх часів у Старій Котельні існувала велика єврейська громада, яка мешкала в містечку . Громада мала синагогу і єврейську школу .

Під час війни навчання в школі продовжувалось . З 1948 року семирічна школа в селі Стара Котельня стала середньою, де навчалося 1000 учнів .

В 1955 році було вирішено Старокотельнянську середню школу перевести в приміщення колишнього панського будинку Терещенка , що знаходився в селі Старосілля,.

В 1968 році було закінчено будівництво приміщення нової Старокотельнянської середньої школи .

В 1977 році була здійснена добудова школи – 10 класних кімнат, 6 підсобних приміщень та актовий зал на 300 місць В 1984 році в курс шкільної програми було введено предмет основи інформатики та обчислювальної техніки . В 1989 році був встановлений перший комп’ютерний клас «Електроніка».

В 1989році педагогічним колективом школи було обрано на посаду директора Сокольчука Ігора Андрійовича .

Ігор Андрійович багато уваги приділяє розвитку та вдосконаленню матеріально-технічної бази школи, підвищенню рівня професійної освіти вчителів , впровадженню в навчання нових освітніх технологій .

В 2000 році в школі був встановлений другий комп’ютерний клас з комп’ютерами нового покоління , що діє і до сьогодні .

До курсу шкільної програми вводяться нові предмети : основи економіки, етика, історія рідного краю, ОБЖ.

В 2010 році відбулася реорганізація Старокотельнянської загальноосвітньої школи 1-ІІІ ступенів в Старокотельнянську гімназію з інформаційно – технологічним напрямком .

В 2011 році за парти сіли 205 учнів , працює 27 педагогів, всі з вищою освітою, з них: вчителів-методистів – 3; вчителів, що мають звання «Старший вчитель» – 4 .

Сьогодні в гімназії навчається 200 учнів, працює 25 педагогів з вищою освітою , з них: вчителів-методистів – 3; вчителів, що мають звання «Старший вчитель» – 4 , вчителів з вищою категорією – 7.

Методичні розробки, навчальні посібники, дидактичні матеріали розроблені вчителями гімназії і затвердженні на засіданнях науково-методичної ради Житомирського обласного інститу післядипломної педагогічної освіти привертають увагу колег та відзначені управлінням освіти і науки Житомирської обласної державної адміністрації. Наші вчителі є активними учасниками обласних науково-практичних конференцій, семінарів, конкурсів.

Педагоги гімназії діляться власним досвідом роботи на сторінках фахової літератури. Педагогічний колектив гімназії забезпечує належні умови навчання та виховання, про що свідчить щорічний великий відсоток випускників, що вступають до вузів України.

До навчального плану гімназії з 2012 – 2013 навчального року у старших класах введено викладання курсу екології.

Відповідно до листа Департаменту науки і освіти від 22.05.2013 №04-13/2453 «Про робочі начальні плани загальноосвітніх навчальних закладів на 2013/2014 навчальний рік» у 10 класі за рахунок годин варіативної частини введено курс економіки, в гімназії працює гурток флористики, у якому займаються учні 1 -9 класів.(Керівник гуртка Нишпал Л.М.). Проблема збереження здоров′я постійно піднімається на уроках біології (7 – 11кл.), основ здоров′я (1 – 9 класи), в позакласній роботі.

З метою активізації учнівськоЇ молодІ щодо формування у неї екологічної культури, залучення її до практичної природоохоронної роботи та інших біологічних напрямків, підвищення ефективності навчально – дослідної діяльності учнів на навчально – дослідних земельних ділянках і задоволення потреб у самореалізації та самовираженні у 2014 році Старокотельнянська гімназія взяла участь проведенні щорічної Всеукраїнської акції «День юного натураліста України» Учні брали активну участь в масових екологічних заходах села, місячниках та тижнях до Дня Землі, екологічної чистоти вулиць, села та річки.

Під час проведення цих заходів було виконано певний обсяг робіт:

трудові десанти «Зробимо планету чистою» по впорядкуванню території навколо гімназії; підготовка грунту до висадження розсади квітів та багаторічників; догляд за розсадою – прополювання і поливання; висаджування розсади у відкритий грунт на клумби гімназії, дитячого садочка та дільничної лікарні; збирання насіння квітів; висаджування , догляд та збирання врожаю картоплі , прибирання бур’янів та посів жита на ділянках; озеленення кабінетів та коридорів гімназії, збільшення видової різноманітності кімнатних рослин; виготовлено панно «Життя в світовому океані»; висаджено ЗО дерев та 40 кущів; проведено години спілкування серед учнів з метою їх залучення до активної суспільної діяльності, спрямованої на захист оточуючого середовища « Друзі природи»; випущено стінну газету « Дотепна природа»; проведено театралізовану виховну годину « Не впасти у прірву» (Суд совісті над людиною за скоєні нею екологічні злочини);

біологічну вікторину для 5-6 класів « Себе я бачу в дзеркалі природи»;

свято « Збережемо красу Землі» для учнів 1-8 класів; виставкау і захист композицій з природних матеріалів « Прекрасне творимо своїми руками»;

на батьківському всеобучі проведено екологічне просвітництво батьків тренінг: « Тримати хатніх тварин чи ні?» та « Роль хатніх тварин у вихованні та дотримання екологічних умов їх утримання».

Учні гімназії брали активну участь в акції «Годівничка», разом з батьками і вчителями виготовили і розвісили 53 годівниці. Учнями 4 класу було підготовлено і зажищено проект «Птахи у моєму житті» Протягом року проводились екскурсії в природу « Природа — легені Землі», виставки аплікацій «Земля — наш спільний дім», екологічні вікторини « Ліс — наше багатство», виставки малюнків та плакатів « Природа нам – нащадкам». Учні 5 класу підготували виступ агітбригади « Найкраща музика – жива природа» до Дня працівників лісу. Дев’ятикласники здійснили екскурсію в Житомирський обласний центр екології.

В гімназії діє флористичний гурток (керівник Нишпал Л.М.), в якому працює 25 дітей. Роботи учнів було визнано кращими на районному конкурсі «Моя земля, мій рідний край»» -1-і місця в номінації «Флористика» ( учениці 6 класу Чемирис Я. та Куземченко В.). Учениця 6 класу Ясміна Чемирис виготовила разом з керівником гуртка оберіг для музею Т .Г. Шевченка в м. Каневі, який вона вручила під час екскурсії в Шевченківський національний заповідник. Гуртківці беруть активну участь в дизайні приміщення та клумб гімназії.

Традиційним для нашої гімназії стала участь в екологічних акціях “Ми за чисте довкілля». Минулорічне листя ми компостуємо – це будуть гарні добрива для квітників.

Кожен клас гімназії має свою клумбу. Учні самі заготовляють насіння, весною висівають у грунт і все літо доглядають за квітниками. Було організовано проект, спрямований на створення культурної зони відпочинку на території шкільного подвір’я на тему: «Будьмо господарями там, де ми живемо». Спочатку було організовано конкурс на кращий дизайн відпочинкової зони. До акції долучилися не лише учні гімназії, вчителі, а й батьки наших вихованців.

У вигляді бізнес – плану була розроблена ідея проекту, обґрунтована його мета, зроблено фінансовий аналіз (витратна частина), розроблено план дій і термін виконання.

І оскільки даний проект виробництва не можна назвати прибутковим, було чітко обґрунтовано необхідність його не лише для учнів гімназії, а й для покращення культурного стану села. Робота настільки усіх зацікавила, що реалізація планів не припинялася навіть тоді, коли розпочалися літні канікули.

Це дало позитивний результат і було зібрано благодійні кошти в сумі – 3 тис. грн., залучено людський фактор виробництва (батьки учнів гімназії та самі діти).

Особливо цікавим було облаштування самих клумб та їх дизайн.

Сьогодні маємо гарний куточок для відпочинку, який постійно оновлюється і покращується.

Для кожного мешканця Землі стійкий розвиток – це необхідність використовувати різноманітні ресурси, потрібні для повноцінного життя в такій кількості, щоб бути впевненим, що їх буде достатньо для всіх і сьогодні, і завтра.

Щоб зменшити свій особистий вплив на довкілля, кожному з нас необхідно переглянути свій стиль життя та дати відповідь на питання: “Що я можу зробити для збереження ресурсів?”

Саме з погляду економії ресурсів ми вирішили показати, як можна речам, що раніше були у вжитку і стали не корисними, дати нове життя. Цьому присвячена виставка поробок учнів гімназії із пластика, скла, паперу, тканини. Скільки цікавих ідей! Скільки потрібних речей можна зробити з того, що ми викидаємо на смітник! А які сучасні сумки для багаторазового використання можна зробити та відмовитись від поліетиленових пакетів!

Так. учнями 5 класу разом з класним керівником Кварацхелією Л.М. було організовано та проведено заняття в рамках теми «Сміття» з метою дослідження власного способу життя учнями (в побуті)як потреби для стійкого розвитку людства. Зокрема, було проведено заняття за темою «Ми і наше майбутнє».Учні відзначили свій екологічний слід за допомогою дослідження величини екологічного сліду. Було проведено заняття «Чому і як потрібно скорочувати кількість сміття», після чого учні разом написали лист – звернення до громадян села з проханням , залишати чистим і красивим наше довкілля.

Учні і вчителі гімназії використаний папір здають на макулатуру, використані аркуші паперу , на зворотах яких можна малювати, робити нотатки не викидають. В кожному класі є діти , які відповідають за збереження підручників. Діє «Книжкова лікарня»

Вчителями початкових класів було запропоновано батькам замінити поліетиленові пакети на сумки, пошиті з старого одягу, для збереження спортивної форми. З учнями середньої ланки було проведено бесіду на тему «Старі речі , які можна відремонтувати».

Зі старих пластикових пляшок діти виготовляють різні цікаві речі, які потрібні в домашньому господарстві. Так, учнями 3 класу було виготовлено зі старих речей подарунки на 8 березня для мам. Багато дітей разом з батьками віддають речі молодшим своїм друзям , сусідам, родичам. В гімназії проводилась акція «Батарейка на заводі», Учні збирали використані батарейки і утилізували їх. не викидають.користаний папір здають на макулатуру, Використані аркуші паперу , на зворотах яких можна малювати, р

Діти беруть активну участь у Всеукраїнському конкурсі «Молодь тестує якість». Завданнями Конкурсу є підвищення обізнаності шкільної молоді щодо реалізації прав споживачів, розвиток уміння орієнтуватися на сучасному ринку товарів і послуг, виховання споживчої культури, громадянської позиції та усвідомлення власної ролі в підвищенні якості життя в контексті європейських стандартів.

Учні індивідуально чи групами працюють над проектом -дослідженням якості товарів і послуг широкого вжитку. Результатами своїх досліджень учні діляться на загально шкільній конференції з іншими учасниками навчально – виховного процесу.

У 2013– 2014 н. р. була проведена спільна дослідницька робота учнів 10 класу із залученням учнів 4 класу «Який сік ми споживаємо».

Особливістю цієї роботи було те, що до участі в дослідженні були задіяні учні молодших класів. Вони самі досліджували такі категорії ,як: зовнішній вигляд продукту;цінова політика в торгових точках села;

наявність сертифіката на продукцію; соцопитування жителів села про те, якому соку вони надають перевагу.

Характерним є й те, що діти самі вели відеозйомку під час опитування.

Така робота не тільки зацікавлює дітей і дає знання у сфері правильного споживання, а й формує активну громадянську позицію. Цей досвід є прикладом випереджаючого навчання учнів гімназії.

У 2013-2014 н. р. учнями 10 класу було реалізовано проект «Чашка повна благодаті», в ході якого були дослідженні різноманітні характеристики чаю, який ми споживаємо, купуючи його в місцевих магазинах. Учні класу дослідили історію виникнення чаю; основні етапи перетворення чайного листка, хімічний склад чаю, соцопитування населення стосовно переваги тієї чи іншої марки чаю, асортимент чаю та його цінову політику в торгових точках села, наявність сертифікації реалізованого товару, маркування та упаковки чаю; статистика вибору чаю в ході соцопитування

Результати проекту базувалися на практичних дослідженнях. Було проведено дегустацію різних сортів чаю та виявлено чаї з найкращими смаковими якостями.

Було зроблено висновок, що результати досліджень стосовно переваг при купівлі чаю та його смакові властивості не збігаються. Це є свідченням того, що більшість покупців надає перевагу при покупці більш дешевому напою, аніж керуючись його смаковими властивостями.

Отже той, хто економить шляхом купівлі дешевих, але неякісних продуктів – економить на своєму здоров’ї. Також це є прикладом нераціонального використання природних ресурсів і зростання маси відходів.

По закінченні презентації споживачам було роздано пам’ятки правильного споживання.

Формування здоров’язбережувальної компетентності в учнів початкових класів шляхом використання елементів рекреаційної технології.

Вирішенню цієї проблеми сприяє впровадження на уроках елементів рекреаційної технології, що допомагає учням у виробленні правильної постави; сприяє розвитку кістково-м’язової системи; розвитку рухового апарата; емоційному заспокоєнню.

Великого значення вчителі початкової школи надають фізкультпаузам (2-5 хв.) спрямованої дії у вигляді м’язо-суглобної та дихальної гімнастики, що супроводжуються виголошенням учнями окремих звуків, текстів, лічилок, кричалок.

На уроках широко застосовуються всі елементи рекреаційної технології. Мішечки із сіллю, які утримують на голові учні під час роботи на уроці, вправи для очей, рук, ніг. Для стоп ніг застосовуються дерев’яні колодки, колючі килимки. Широко використовується природний матеріал (каштани, шишки, горіхи…) для вправ рук.

На уроках з основ здоров’я вчителі ставлять за мету попередження шкідливих звичок, формування здорового способу життя. На засіданнях динамічних груп обговорювались питання: «Насилля в сім’ї», диспут «Геть паління! Ми – здорове покоління». Учні – учасники тренінгів «Хай планета наша чиста розцвітає людям на добро», «Людина – індивід, всі разом – колектив», ігрової програми «Ми – різні, ми – рівні», акцій «Ми – проти СНІДу», досліджень, анкетувань. Гімназисти неодноразово були переможцями різноманітних спортивних змаганнь.

Учні гімназії опікуються ветеранами та людьми похилого віку, які проживають в населеному пункті. За кожним класом закріплені вулиці села, на яких здійснюються рейди допомоги. За традицією щороку діти вітають вчителів-пенсіонерів з професійним святом, на День Перемоги проводиться операція “Ветеран поряд”, з метою надання посильної допомоги ветеранам по господарству, операція “Світанок”, де діти вітають учасників Великої Вітчизняної війни з Днем Перемоги. Надається посильна допомога інвалідам та пристарілим людям. До Міжнародного Дня інвалідів щорічно проводиться операція “Турбота”, благодійна акція “Подарунок від душі”. Діти р азом з педагогами проводять години скорботи до Дня пам’яті жертв голодомору, тематичні лінійки до вшанування пам’яті воїнів – афганців, доброчинні акції.

Питання енергозбереження та енергоефективності з кожним роком стають все більш актуальними. Вони важливі не тільки для держави та бізнесу, а й простих громадян.

В межах проекту «Трансформація ринку в напрямку енергоефективного освітлення», що впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні, у гімназії пройшов тиждень інформаційної роботи з питань енергоефективного освітлення, протягом якого проведені години спілкування з учнями ( 1 по 11 клас).

Під час занять вчителі спрямували дітей на подальше донесення отриманої інформації до батьків та інших дорослих з метою залучення їх до процесу поступового переходу до енергоефективного освітлення.

Учні дійшли висновку, що позитивні зміни є результатом маленьких дій звичайних людей, і кожному треба долучитись цієї важливої справи вже сьогодні.

Учні відзначили, що починати треба з себе, зі своєї родини. Одне з найперших завдань, дійшли висновку старшокласники, – замінити лампи розжарювання на енергоефективні у класних кімнатах.

Питання енергозбереження та енергоефективності було винесено і на батьківські збори, які пройшли минулого тижня по класах. Учнями 10 класу було зібрано матеріал по енергозбереженню і на основі цього створено проекти на тему «Енергозбереження – крок за кроком», «Енергозбереження в оселі», «Збережемо енергію».

Отже, впроваджуючи в роботу елементи сталого розвитку, ми донесли до учнів необхідність узгодження темпів економічного розвитку суспільства з господарською ємністю екосистеми;

– сформували поняття про необхідність збереження і відновлення

природних екосистем та їхньої здатності до самовідтворення;

– сприяли засвоєнню учнями базових понять сталого розвитку;

– наголосили на проблемі раціонального використання ресурсів;

– сприяли формуванню екологічного мислення у дітей.

Використана література:

  1. Карамушка В. І. Вступ до практики стійкого розвитку. Навчальний посіб-ник. УМО АПН України. – К. – Львів: Край, 2009.
  2. Навчальні матеріали. Економіка в дії. – К.: 2003.
  3. Навчальні матеріали з природоохоронної тематики. Збірка методичних матеріалів. – К.: Центр екологічної освіти та інформації, 2007.
  4. Програми для творчих об’єднань позашкільних і загальноосвітніх навчальних закладів: Еколого-натуралістичний напрям / Науково-методичний центр середньої освіти МОН України; Академія педагогічних наук України / В. В. Вербицький (уклад.). – К.: Богдана, 2004. – 352 с. – Бібліогр.: С. 269–272.
  5. Програма дій «Порядок денний на ХХІ століття». – К.: Інтелсфера, 2000. Пометун О. І. Енциклопедія інтерактивного навчання. – К., 2007.
  6. Уроки для сталого розвитку. Як організувати позакласну роботу учнів основної школи. Методичний посібник для вчителів

Додатки

  1. Грамоти і дипломи гімназії
  2. Допомога зимуючим птахам (презентація)
  3. Прислів’я та загадки про воду (презентація)
  4. День юного натураліста України (сторінка літопису)
  5. Проект на тему «Основні принципи енергозбереження»
  6. Презентація «Учнівська республіка»
  7. Досвід роботи Родославу (презентація)
  8. Толерантність (проект)
  9. «Хто у лісі живе» (проект)
  10. Проектна діяльність учнів у 2 класі

Презентація

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Молитва супер! Але я , як пасічник, не побачив  дослідницької діяльності учнів, а вона ж передбачена в роботі над проектом. Так хочеться розказати багато про бджоли, щоб діти розуміли як важко їм існувати взимку…. Дякую за матеріал. Творчого зростання.

  2. Дуже сподобалась молитва учня до вчителя. Це не просто слова, а істина. Ця молитва має висіти в рамочці в кожного учителя в кабінеті замість портрета президента.

  3. Така довга дорога до проекту… Проектна діяльність вимагає від вчителя надзвичайно високої майстерності не лише в складанні презентації, але й в її реалізації, а саме, в умінні віднайти час, спрогнозувати послідовність подачі матеріалу і отримати результат. Це цікава технологія.Успіхів Вам!

  4. Проектна технологія порівняно нова методика навчання. Тому я дуже вдячна вчителям, які публікують подібні матеріали. Це чудовий матеріал для самоосвіти. Даний матеріал цінний саме тому, що в ньому міститься як практичний, так і теоретичний напрямки проектної технології.

  5. Прочитала історію школи та звіт про роботу вчителів Старокотельнянської гімназії. Все це цікаво. Але, ознайомившись із заголовком роботи, надіялась почерпнути знання з етапів роботи над проектом. Де ж бджоли?