Розробка конспекту уроку української літератури для учнів 6 класу

Леся Українка. Дитинство поетеси, роль родини в її вихованні

Автор: учитель української мови та літератури Хомуха Оксана Анатоліївна

Заступник директора з навчально-виховної роботи Хомуха Оксана АнатоліївнаТЕМА. Леся Українка. Дитинство поетеси, роль родини в її вихованні. „Як дитиною бувало”. Неповторний світ дитинства в поезії. Образ мужньої, сильної духом дівчини

МЕТА: продовжити знайомити учнів з поетичною творчістю Лесі Українки, пов’язуючи її з біографією письменниці; проаналізувати ідейно-тематичне спрямування та художні особливості поезії «Як дитиною, бувало…»; розвивати вміння і навички виразного читання, культуру зв’язного мовлення, вміння грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження; узагальнювати, систематизувати висновки; активізувати словник учнів; виховувати почуття пошани, поваги до творчості Лесі Українки; стоїчні риси характеру (мужність, цілеспрямованість, наполегливість); розвивати інтерес до наслідків власної праці

ТИП УРОКУ: засвоєння нових знань

ОБЛАДНАННЯ: підручник (Українська література: підруч. для загальноосвіт. навч. Закладів. 6 кл./ Л.Т. Коваленко. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2014. – 240 с.: іл.), портрет Лесі Українки, ноутбук, диск із фільмом, мультимедійний проектор, вінок, тестові завдання, бланки самооцінювання

Так, я буду крізь сльози сміятись,

Серед лиха співати пісні,

Без надії таки сподіватись,

Буду жити! Геть думи сумні!

(Леся Українка)

ХІД УРОКУ

І.Організаційний момент. Емоційне налаштування на урок

Доброго дня, шановні учні.

Наш сьогоднішній урок ми присвятимо чарівній людині, митцю, драматургу, фольклористу, перекладачу. Людині, яка з раннього дитинства у віці 4 років виявила неабиякі таланти до музики і літератури. Людині, 30 років свідомого життя якої були безупинним змаганням з хворобою. Назвіть її ім’я (Лариса Петрівна Косач).

Під яким псевдонімом ця людина знана в літературі та громадському житті? ( Леся Українка).

Тож нехай наше знайомство з Лесею Українкою та її творчістю стане для кожного з вас уроком пізнання, відкриттям чогось нового, уроком роздумів і аналізу. Бажаю вам плідної роботи.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку (Запис дати та теми уроку в зошиті)

Методичний коментар: на дошці записано дату, тему уроку і епіграф. Ім’я Лесі Українки приховане кленовим листям.

Відкрийте зошити. Запишемо дату та тему уроку: «Леся Українка. Дитинство поетеси, роль родини в її вихованні. „Як дитиною бувало”. Неповторний світ дитинства в поезії. Образ мужньої, сильної духом дівчини.»

На уроці ми продовжимо знайомитися з цікавими фактами біографії Лесі Українки та її поетичною творчістю; навчимося аналізувати ідейно-тематичний зміст та художні особливості поезії «Як дитиною, бувало…». Будемо вдосконалювати та розвивати культуру зв’язного мовлення, вміння грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження. Навчимося узагальнювати та робити висновки, шанувати і любити творчість Лесі Українки.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Ще з дитинства з дитинства Леся полюбила український одяг, невід’ємним елементом якого є вінок. Вона було горда тим, що є українкою і саме тому так себе і називала – Леся Українка.

На Україні вінок завжди був оберегом для кожної молодої дівчини. Його виплітали від ранньої весни до пізньої осені: на свято Івана Купала, на Спаса, на ювілеї. Тож нехай цей вінок як знак щирої любові і шани до великої дочки українського народу – Лесі Українки, ми прикрасимо на уроці кольоровими стрічками шани.

ІV. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Вступне слово вчителя

Подивіться на портрет поетеси. Такою її знали близькі і знайомі, такою вона ввійшла у пам’ять прийдешніх поколінь. Вдумливі проникливі очі, ані посмішки, ані грайливого образу обличчя. У звичайному житті вона – слабосила дівчина. У літературі – титан духу, «дочка Прометея». Хто ж вона, Лариса Петрівна Косач-Квітка, знана у всьому світі як Леся Українка? Чому всіх і досі хвилює її творчість, яка залишається актуальною і в наші дні? Де черпала сили ця хвороблива, слабка фізично і незламна духом жінка? Яким було її життя? Дізнаємося під час знайомства.

  1. «Знайомство з біографією поетеси» (5.58 хв.).

Методичний коментар: перегляд фільму Україна – це особистості, які формують обличчя її історії.

Під час знайомства з Лесею Українкою інформацію, яку для себе учні вважають важливою, занотовують у зошити.

3. Конкурс «Кращий знавець біографії Лесі Українки»

Методичний коментар: конкурс «Кращий знавець біографії Лесі Українки» проводиться за питаннями. Учень, який перший дав правильну і точну відповідь, одержує фішку. За кількістю фішок визначається переможець конкурсу.

Слово вчителя: Прожила поетеса всього лише сорок два роки і тридцять три з них плідно працювала на літературній ниві. Зробивши так багато для розвитку рідної культури, Леся Українка була і залишається нашою національною гордістю.

Що ж ви запам’ятали із біографії поетеси?

  1. Коли народилася. Вкажіть дату народження поетеси (25 лютого 1871р.)
  2. Де народилася Леся Українка на… (Волині, м. Новоград-Волинський)
  3. Ким за освітою був її батько Петро Косач? (юрист, прогресивна, освічена людина, любив літературу)
  4. Ким була мати Лесі Українки Ольга Драгоманова-Косач? (українська письменниця, сестра Михайла Драгоманова-фольклориста, громадського діяча, історика)
  5. Де здобувала освіту Леся?(вдома)
  6. Хто для неї склав відповідну програму і був домашнім учителем? (мати)
  7. Що найбільше полюбляла майбутня письменниця в дитинстві (Співати і танцювати)
  8. На якому музичному інструменті Леся навчилася грати з 4-річного віку? (фортепіано)
  9. Який день для Лесі Українки став фатальним і назавжди змінив її життя? (Водохреща)
  10. Який діагноз було поставлено лікарями? (туберкульоз кісток)
  11. Що стало першою серйозною втратою для дівчини із появою хвороби? (фортепіано)
  12. Скільки років було Лесі, коли вона розпочала літературну діяльність?(Дев’ять)
  13. Яку назву мала перша збірка її поезій, щло побачила світ у Львоі 1893 року? («На крилах пісень»)
  14. Як назвав І.Франко поетесу після того, як познайомився з її поетичною творчістю? (українським чоловіком)
  15. З 15 років Леся Українка займається перекладами. Як ви думаєте, скільки мов вона досконало знала? (10)
  16. До яких міст їздила письменниця на лікування? (Одеси, Грузія, Болгарія, Єгипет, Ялти, Євпаторії)
  17. Леся Українка прожила коротке життя. Але свій талант, хист, кожну хвилину свого свідомого життя вона віддала праці слова. Великою втратою для українського народу став день її смерті. Скажіть цю дату? (1 серпня 1913р)
  18. Де поховано Лесю Українку? (У Києві на Байковому кладовищі)
  19. Звернемося до епіграфу нашого уроку. Колись давно Леся Українка написала ці рядки. Спробуйте тільки за ними охарактеризувати людину, яка є їх автором. Яка вона? (незламна, нескорена, сповнена оптимізму, сильна духом)

Слово вчителя: за результатами конкурсу знавці біографії поетеси переможцем став. Тож право пов’язати першу стрічку на вінок шани належить. Якого кольору вона буде? Звичайно, коричневого, що символом землі. Тільки наша земля така щедра на талановитих людей. Серед яких Леся Українка.

  1. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

1.Підготовка до сприйняття поезії

Слово вчителя: Усі ми родом з дитинства. Ви ж ще знаходитеся в цьому чарівному світі. Ми ж ,дорослі, живемо тільки спогадами про них і мріємо хоч на кілька хвилин опинитися в тому золотому часі – часі без турбот, проблем та клопотів.

Чи ж було безтурботним дитинство Лесі Українки? Що згадує і чим переймається поетеса уже в дорослому віці? Про це вона говорить у своїй поезії «Як дитиною бувало…»

Давайте це з’ясуємо.

  1. «Знайомство з поезією «Як дитиною, бувало…» (виразне читання поезії (вчитель або підготовлена учениця)
  1. Словникова робота Які слова є незрозумілими? З’ясуємо їх лексичне значення.

Методичний коментар: назви слів вивіщуються на дошці. Робота з термінами виконується в зошиті.

Драма – напружений момент.

Епіграма – короткий сатиричний вірш, здебільшого на адресу якої-небудь персони.

  1. Робота над аналізом поезії ( прийоми «Вільний мікрофон», «Вибіркове читання»)

– Який настрій викликала у вас поезія?

– На скільки частин можна умовно поділити ліричний твір? (на дві)

Слово вчителя: молодці. Ви правильно визначили дві смислові частини поезії Тож повинні прикрасити вінок. А ми вплітаємо до нього дві жовті стрічки, що є символами сонця, їх в’яжуть з обох боків справа і зліва, щоб завжди у нашому житті були і світло, і тепло.

– Який образ в ліричному творі є головним, центральним? (Образ ліричного героя)

Слово вчителя: образ ліричної героїні поезії Лесі Українки є складним і динамічним. Поетеса показує, як змінюється характер героїні впродовж її життя.

Наше завдання – дослідити, як змінюється характер ліричної героїні за її вчинками.

  1. Аналіз образу ліричної героїні. Робота з підручником

Відкрийте сторінку 74 підручника і накресліть у зошиті таблицю (завдання №3).

– Давайте з’ясуємо, про кого йде мова у першій частині твору? (Лірична героїня – дитина. Маленька дівчинка)

– Через що вона страждає? (Через фізичний біль)

– Зачитайте рядки з поезії, в яких Леся Українка говорить про реакцію головної героїні на фізичний біль?(Як дитиною, бувало, Упаду, собі на лихо, То хоч в серце біль доходив, Я собі вставала тихо)

– Чому на запитання: «Що болить?» героїня не зізнавалася у власних стражданнях?

– Які рядки свідчать про її горду вдачу? («Що,болить ?»- мене питали , Але я не признавалась -Я була малою горда,- Щоб не плакать, я сміялась)

– А ви можете терпіти тоді, коли це неможливо?

– Про кого розповідає Леся Українка у другій частині свого твору? (Лірична героїня – доросла людина)

– Про який «злий жарт» і про яку «драму» йде мова? (Доросла жінка розуміє, що її хвороба є невиліковною. Та життя триває, і зі своєю хворобою она повинна навчитися, як жити далі)

– Як тепер про себе, свою вдачу говорить лірична героїня? («… забувши давню гордість, Плачу я , щоб не сміятись»)

– Чому вона тепер «плаче», щоб «не сміятись»? про що свідчать ці рядки? Чи говорить це про те, що в неї немає сил для боротьби і вона скорилася власній долі?

– Ці рядки в другій частині протиставляються рядкам в першій («Щоб не плакать, я сміялась», «Плачу я, щоб не сміятись»). Чому так говорить лірична героїня?( Життя дорослої людини, її проблеми відрізняються від дитячих. Тому треба вміти стримувати емоції, застерігати себе від необережного слова. Лірична героїня, стримуючи гордість, плаче, щоб не сміятися над людськими вадами).

Слово вчителя: Не виставляти напоказ свої почуття – велике мистецтво. Отже, через багато років лірична героїня залишається такою як у дитинстві: мужньою, сильною духом, стриманою у виявленні почуттів та емоцій.

Даний твір було написано поетесою у 1897 році у віці 26 років. Це прекрасний вік у житті кожної людини. Тож наступними ми пов’яжемо 2 зелені стрічки. Вони символізують живу природу, красу та юність, молодість людини.

  1. Робота в зошитах
Дитина Доросла
Риса характеру Вчинок Риса характеру Вчинок
Стримана

Терпляча

Горда, не хоче завдавати клопоту іншим, щоб батьки хвилювалися

«Упаду-вставала тихо», «не зізнавалась, щоб не плакать – сміялась» Витривала

Стійка

Схильна до всепрощення

Здатна забути про гордість

Уміє долати труднощі і перешкоди

«І забувши давню гордість, Плачу я, щоб не сміятись»

Слово вчителя: колись у далекому минулому грецький мудрець-філософ Зенон проводив свої заняття в Афінах. Він говорив, що людина має надавати перевагу розумові, а не почуттям серця, повинна мужньо і стійко переносити життєві труднощі, негаразди. Так виник філософський напрям — стоїцизм, а про людину, яка виявляла стійкість і мужність, незламність волі під час життєвих випробувань, почали говорити, що вона має стоїчні риси характеру.

  1. Запис у зошити: стоїцизм — риса характеру, що характеризується стійкістю, мужністю, вмінням долати труднощі за допомогою розуму.

Слово вчителя: час написання вірша – 1897 рік. Леся була вже хворою. Та вона була мужньою дівчиною й терпляче зносила муки. Лікар, який робив їй операцію, дивувався, що не почув стогону з її вуст і не побачив сліз в очах.

– Чи нагадує лірична героїня Лесю Українку? Чим саме? (Прототипом ліричної героїні поезії можемо вважати Лесю Українку Справді, саме таким стоїчним характером і володіла видатна українська поетеса Леся Українка.)

– Як називається твір, який, по суті, розкриває біографію самого автора?(автобіографічний)

Слово вчителя: прикрасимо вінок рожевою стрічкою, що є символом оптимізму та сподівань на краще.

  1. Робота з літературознавчими термінами

Слово вчителя: погляньте у вікно. Сміливою ходою крокує осінь. Безжально зриває з дерев останнє вбрання її молодший син Листопад. Останні кленові листочки нам слід зібрати до осіннього гербарію на згадку про наш урок.

Методичний коментар: дошка прикрашена кленовим листям, на звороті розміщено слова-терміни. Учні по-черзі підходять, знімають листок, читають термін і дають йому означення. Це терміни: тема, ідея, епітет, метафора.

Слово вчителя: прикрасимо наш вінок помаранчевою стрічкою, що є символом золотої осені.

  1. Ідейно-художній аналіз

Тема «Як дитиною бувало»: болючі переживання поетеси з приводу власного здоров’я; намагання героїні боротися через силу з хворобою, яка її спіткала в дитинстві.

Слово вчителя: ви добре попрацювали і можете прикрасити вінок блакитною стрічкою, що є символом неба.

Ідея «Як дитиною бувало»: уславлення сили волі, терпимості, наполегливості дівчинки в боротьбі зі своєю хворобою.

Слово вчителя: ви добре попрацювали і можете прикрасити вінок синьою стрічкою, що є символом природної стихії-води і водночас нескореності, незламності людського духу.

  1. Аналіз художніх засобів твору (самостійна робота)

Слово вчителя: для виразності поезії, з метою створення відповідного емоційного настрою важливе значення мають художні засоби.

Робота в зошиті: визначіть які художні засоби використала Леся Українка в поезії «Як дитиною, бувало…» і впишіть до відповідної колонки.

Орієнтовні записи в учнівських зошитах:

Епітети, Метафори
Злий жарт «біль доходив»
Епіграма гостра, злобна «зірватись має…епіграма»

Перевірка (фронтальна робота)

Слово вчителя: ви добре попрацювали і можете прикрасити вінок фіолетовою стрічкою, що є символом розуму.

  1. Мозковий штурм «Життєві поради Лесі Українки»

Слово вчителя: Лесі Українки давно немає серед живих. Та до нас вона промовляє своїми поетичними творами, вчить нас життєвої мудрості.

Прочитайте епіграф до уроку. Якої життєвої мудрості вчить нас поетеса? (Сподіватися на краще навіть тоді, коли вже немає надії; думати позитивно, гнати від себе сумні думки).

Лірична героїня твору «Як дитиною, бувало…» теж залишила для нас послання. Розшифрувавши зміст якого, ми дізнаємося, якими ми повинні зростати і якими повинні стати у дорослому житті

Методичний коментар: слова з конверту слід поєднати в речення. Один учень працює біля дошки. («Тільки сильна духом людина здатна подолати будь-які труднощі»)

Слово вчителя: від поезій Лесі Українки віє твердістю духу, вірою та оптимізмом, життєрадістю. Молодці! Ви добре впорались із цим завданням. Прикрасимо наш вінок червоною стрічкою, що є символом оптимізму.

V. Узагальнення вивченого на уроці. (Самостійна робота)

  1. Виконання тестових завдань

Слово вчителя: настав час перевірити, як ви засвоїли новий навчальний матеріал. Тож виконаємо тестові завдання, що складаються з 12 запитань. Кожна правильна відповідь оцінюється в 0,5 бали. Максимальна оцінка за виконання тесту – 6 балів. Тож будьте уважними.

  1. Леся Українка народилася
    А. 25 лютого1970 року Б. 25 лютого1871 року В. 1 березня 1871 року
  1. Де народилася поетеса?
  2. На Волині Б. На Буковині B. На Галичині
  3. Ким за фахом її був батько?

А.Юристом               Б. Учителем              В.Письменником

  1. Мама Лесі Українки- відома дитяча поетеса

А. Олена Теліга                    Б.Олена Пчілка         В.Олена Косач

  1. На якому музичному інструменті грала Леся Українка?

А. Скрипка               Б.Бандура                  В.Фортепіано

6.Хто підібрав псевдонім «Леся Українка» майбутній поетесі?
А. Мама         Б.Тато            В. Брат Михайло.

  1. Як називався перший вірш Лесі Українки?

А. «Конвалії»                       Б.«Надія»                   В. «Мрії»

  1. 8. У якому році Леся Українка написала поезію«Як дитиною, бувало…»?

А 1867            Б 1897            В 1901

  1. Які художній засіб використала Леся Українка в рядку: «Гостра, злобна епіграма»?

А. метафору              Б. епітет         В. порівняння

 

  1. 10. Які художній засіб використала Леся Українка в рядку: «То хоч в серце біль доходив…»?

А епітет                     Б метафору               В порівняння

  1. Чого вчить лірична героїня поезії «Як дитиною, бувало…» особистим прикладом?

А стійкості                Б гумору                    В сором’язливості

  1. Чого не робила лірична героїня поезії «Як дитиною, бувало…»?

А не признавалась               Б сміялась                  В топталась

  1. Взаємоперевірка та взаємооцінювання

Методичний коментар: відповіді тесту проектуються на екран.

(Відповіді: 1.Б; 2А; 3А; 4Б; 5В; 6А; 7Б; 8Б; 9Б; 10Б; 11А; 12В.)

VІ. Рефлексивно-оцінювальний етап

Слово вчителя: час підвести підсумки і оцінити роботу на уроці.

  1. Метод незакінченого речення

1.Чи сподобався вам урок?

2.Чи досягли ми поставленої мети навчального заняття?

Дати відповідь на наше запитання нам допоможе лист самооцінки.

  1. Самоооцінювання

Методичний коментар: на аркуші впишіть ваше ім’я та прізвище.

Навпроти пункту №1 «Виконання тестового завдання»у графі «Кількість балів» зазначте одержаний бал.

Проставте позначку «+»або «-» у графі «Результат роботи».

За кожен «+» проставте 1 бал у графі «Кількість балів».

Підрахуйте загальну суму балів. Виставить бал у бланк самооцінки та у щоденник

Прізвище та ім’я
Завдання, виконане в ході уроку Результат роботи Кількість балів
1 Виконую тестового завдання    
2 Знаю основні факти з біографії Лесі Українки    
3 Умію визначати настрій художнього твору та настрій ліричного героя    
4 Знаю художні засоби та вмію їх визначати в художньому творі    
5 Умію визначати тему та ідею твору    
6 Умію характеризувати ліричного героя    
7 Умію узагальнювати, робити висновки    
Загальна кількість балів  

Слово вчителя: вважаю, ми сьогодні працювали наполегливо і ефективно. Тому вплітаємо у вінок шани останню білу стрічку – символ ваших знань, здобутих наполегливою працею. Пам’ятайте, діти , що шлях до знань , до слави нелегкий, тернистий. Треба знаходити у собі силу волі, щоб здолати життєві перешкоди, щоб розвинути свої здібності і таланти.

Як Леся любіть ви Вкраїну свою,

Й червону калину в зеленім гаю,

Під спів соловейка світанки стрічайте,

Як квітки у полі ви всі розквітайте,

Складайте вірші про красу України,

І Лесині вірші вивчайте сумлінно.

VІІ. Домашнє завдання

Я бажаю бачити вас працьовитими і наполегливими не тільки під час вивчення української літератури, а безпосередньо у вашому житті. Нехай цей вінок стане оберегом для нас з вами, щоб ми жили в мирі, добрі, злагоді та любові.

А на наступний урок ми проведемо конкурс найкращих декламаторів поезії Лесі Українки «Як дитиною, бувало…». тому даний твір слід вивчити напам’ять.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

10 коментарів

  1. На мій погляд,це урок-свято,урок -пошана. Продуманий кожен крок та методика викладання навчального матеріалу.Оформлення конспекту докладне ,чітке,грамотне.Кожен етап роботи має чітке завершення ,а підсумок уроку перегукується із поставленою на початку уроку метою.Велике спасибі!

  2. Цей урок заслуговує на визнання, він відповідає вимогам сучасності.Елементи уроку чітко взаємопов’язані між собою. Досить компетентно і майстерно проведений аналіз поезій, використано елементи гри, конкурсної роботи.

  3. Урок дуже сподобався, чудова підбірка завдань, динамічність, насиченість, сучасність. Здається, що сама атмосфера уроку сприяє засвоєнню нового матеріалу, усвідомленню, переосмисленню, концентрації. Дякую)

  4. Дуже сподобалася робота з поетичним твором.Учні вмітимуть робити ідейно-художній аналіз поезії,висловлювати власні погляди.Але урок перенасичений завданнями,якщо з усіма справляться,то це сильний клас.Дякую!

  5. Сказати, що урок сподобався – нічого не сказати. Чудово скомпанований матеріал, чудово розроблений урок, чудово дібрані завдання. Методично грамотно створений доробок. Різноманіття завдань, логіка їх використання – все працює на пізнання учніми Лесі Українки, її творчості. Підкорило подання на уроці теоретичного матеріалу, психологічний комфорт уроку, проведена учнями самооцінка. Викладений матеріал – конспект уроку творчої людини. Творчої наснаги авторові матеріалу!

  6. Шановна колего! Коли читала конспект, то думала про те ,яка Ви молодець,що молоді вчителі бувають творчими та розумними,креативними та старанними,Ви використовуєте інтерактивні методи на уроці.чим активізуєте учнів.зацікавлюєте їх роботою, своїм результатом знань.Дякую Вам за це.

  7. Оксано Анатоліївно! Особливо сподобалась форма роботи “Вінок шани”, кожна стрічка є символічною: біла – символ знань, здобутих наполегливою працею. Успіхів Вам та натхнення!