Розробка уроку фізики для учнів 7 класу на тему “Прості механізми”
Автор: Вчитель фізики Гавлюк Наталія Миколаївна
Тема уроку: Прості механізми
Мета уроку:
Освітня: узагальнити і систематизувати матеріал у цікавій і незвичайній формі, пов’язаний з простими механізмами; формувати уміння і навички використання простих механізмів; розвивати вміння застосовувати теоретичні знання на практиці, проводити досліди;
розвивальна: розвинути політехнічні знання й уміння, елементи творчості;
виховна: формувати історичний погляд на розвиток техніки; виховувати пізнавальний інтерес, спостережливість.
Хід уроку
1. Організаційна частина.
2. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація навчальної діяльності
Гра «Так-ні»
Учні піднімають червону картку, якщо відповідь так, і зелену, якщо – ні.
- Сила тяжіння діє на всі тіла на нашій планеті (так)
- Сила пружності залежить від коефіцієнта жорсткості? (так)
- Сила тертя більша на льоду ніж на грунті? (ні)
- Сила тяжіння визначається за формулою F=mk (ні)
- Сила тяжіння визначається за формулою F=mg (так)
- Прискорення вільного падіння дорівнює 9,8 (так)
- Сила пружності визначається F=-kx (так)
- К – це видовження пружини (так)
- Сила тертя визначається за формулою F = μN (так)
- μ – коефіцієнт тертя (так)
Підбиваємо підсумки і результати записуємо у таблицю само оцінювання
Назвіть дію яких сил ви бачите
- Сила тертя
- Сила пружності
- Сила тяжіння і сила пружності
- Сила тертя
Підбиваємо підсумки результати записуємо у таблицю
Отже ми дуже часто у нашому повсякденному житті маємо справу з різними силами
3. Мотивація навчальної діяльності
Давайте розглянемо, що зображено на екрані
- Що спільного у предметах зображених на картинках?
- У які групи їх можна зібрати?
Це прості і складні механізми. Темою нашого сьогоднішнього уроку будуть прості механізми.
4. Оголошення теми і мети уроку
5. Основна частина.
Для з’ясування того яку роль відіграють прості механізми у нашому житті ми будемо працювати у групах.
Завдання кожної групи одне – з’ясувати яким чином тіло можна підняти на певну висоту приклавши найменшу силу.
Обговорення результатів дослідження. Результати записуємо у таблицю самооцінки.
Давайте подивимось як із цим завданням справлялись у Древньому Єгипті.
Які прості механізми використовували під час побудови пірамід?
- Важіль
- Похилаплощина
- Блок
- Чиможемомистворититакімеханізми?
- Щонамдляцьогопотрібно?
Отже, Важіль – це тверде тіло, що може обертатися навколо точки опори. Похила площина – прямокутний трикутник по гіпотенузі якого рухається тіло. Блок – колесо з жолобом, що обертається навколо закріпленої осі.
- Денавашудумкувикористовуютьпростімеханізмиуповсякденномужитті?
6. Закріплення вивченого матеріалу
– Який із простих механізмів використовується у наступних малюнках?
- Молоток
- Гойдалка
- Фунікулер
- Трап
- Пандус
Давайте ми ще раз повторимо що таке важіль.
- Наведіть приклади використання важелів у побуті та техніці
- Щоназиваєтьсяблоком?
- Деутехніцізустрічаютьсяблоки? Якийпринципїхдії?
- Длячогопотрібнапохилаплощина?
- Якполегшитирухтілапопохилійплощині?
- Наведітьприкладипростихмеханізмівуякихвикористовуєтьсяпохилаплощина
Практичні завдання
- Наважеліурівноваженодвавантажі: один – дерев’яний,другий — залізний. Об’ємивантажіводнакові. Чивийдеважільізположеннярівноваги, якщообидвавантажіодночасноопуститиуводу? Перевіртеекспериментально.
- Виберітьнахиллінійкитак, щобприрівномірномупідійманнібрускапоційпохилійможнабулобвигратиусилівтричі. Перевіртеценадосліді.
Конкурс «Міні-іспит»
Учні кожної команди по черзі витягають завдання.
- Візьми зубочистку і переламай її на дві частинки. Якщо ти спробуєш кожну частинку знову зламати, то переконаєшся, що зробити це набагато важче, ніж розламати цілу зубочистку.
- Якщо на дошці, перекинутій через колоду, качаються двоє хлопців різної ваги, то чи варто їм сідати на однаковій відстані від опори?
- Які частини велосипеда являють собою важелі?
- Чому, наступивши на граблі, можна отримати удар рукояткою по лобі?
- Чому ручку дверей розташовують біля краю дверей?
- Для чого потрібна противага у підйомного крану?
- У якому випадку легше везти вантаж у тачці — коли він знаходиться ближче до колеса або далі?
- Домашнє завдання.
Підготувати проект про прості механізми у природі.
А при чому тут зв”язок з vk.com? В мене йде застереження про неможливість встановлення з”єднання з вк.ком після гри так-ні. Наче ж вк, ок та інші .ру заборонені в нас.
Автор розробила цікавий план уроку з використанням різноманітних методів закріплення та узагальнення матеріалу. Однак, на мою думку, не вистачає в кінці уроку чи таблиці, чи схеми, яка б об”єднувала всі розглядувані механізми , їх закономірності та приклади застосування.
Гарний урок. Чудово підібрані завдання до теми уроку. Також цікавий тим, що на уроці використано багато форм роботи з учнями
Добра розробка уроку, учням завжди подобаються уроки в ігровій формі. Підібран цікавий теоретичний маиеріал.
Цікавий урок автора, який показує, яку роль відіграють прості механізми у нашому житті. Гарна теоретична база: поняття “важіль”, “похила площина”, “блок”. Дякую)))
розробка уроку цікава, змістовна. Вчитель поєднує проблемний виклад матеріалу з груповою роботою, що дає можливість задіяти протягом уроку всіх учнів. Перевірка домашнього завдання в ігровій формі дає можливість оцінити рівень засвоєння учнями навчального матеріалу.