Розробка уроку фізики для учнів 7 класу на тему “Прості механізми”

Автор: Вчитель фізики Гавлюк Наталія Миколаївна

Вчитель фізики Гавлюк Наталія МиколаївнаТема уроку: Прості механізми

Мета уроку:

Освітня: узагальнити і систематизувати матеріал у цікавій і незвичайній формі, пов’язаний з простими механізмами; формувати уміння і навички використання простих механізмів; розвивати вміння застосовувати теоретичні знання на практиці, проводити досліди;
розвивальна: розвинути політехнічні знання й уміння, елементи творчості;

виховна: формувати історичний по­гляд на розвиток техніки; виховувати пізнаваль­ний інтерес, спостережливість.

Хід уроку

1. Організаційна частина.

2. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація навчальної діяльності

Гра «Так-ні»

Учні піднімають червону картку, якщо відповідь так, і зелену, якщо – ні.

  1. Сила тяжіння діє на всі тіла на нашій планеті (так)
  2. Сила пружності залежить від коефіцієнта жорсткості? (так)
  3. Сила тертя більша на льоду ніж на грунті? (ні)
  4. Сила тяжіння визначається за формулою F=mk (ні)
  5. Сила тяжіння визначається за формулою F=mg (так)
  6. Прискорення вільного падіння дорівнює 9,8 (так)
  7. Сила пружності визначається F=-kx (так)
  8. К – це видовження пружини (так)
  9. Сила тертя визначається за формулою F = μN (так)
  10. μ – коефіцієнт тертя (так)

Підбиваємо підсумки і результати записуємо у таблицю само оцінювання

Назвіть дію яких сил ви бачите

  1. Сила тертя
  2. Сила пружності
  3. Сила тяжіння і сила пружності
  4. Сила тертя

Підбиваємо підсумки результати записуємо у таблицю

Отже ми дуже часто у нашому повсякденному житті маємо справу з різними силами

3. Мотивація навчальної діяльності

Давайте розглянемо, що зображено на екрані

  • Що спільного у предметах зображених на картинках?
  • У які групи їх можна зібрати?

Це прості і складні механізми. Темою нашого сьогоднішнього уроку будуть прості механізми.

4. Оголошення теми і мети уроку

5. Основна частина.

Для з’ясування того яку роль відіграють прості механізми у нашому житті ми будемо працювати у групах.

Завдання кожної групи одне – з’ясувати яким чином тіло можна підняти на певну висоту приклавши найменшу силу.

Обговорення результатів дослідження. Результати записуємо у таблицю самооцінки.

Давайте подивимось як із цим завданням справлялись у Древньому Єгипті.

Які прості механізми використовували під час побудови пірамід?

  • Важіль
  • Похилаплощина
  • Блок
  • Чиможемомистворититакімеханізми?
  • Щонамдляцьогопотрібно?

Отже, Важіль – це тверде тіло, що може обертатися навколо точки опори. Похила площина – прямокутний трикутник по гіпотенузі якого рухається тіло.  Блок – колесо з жолобом, що обертається навколо закріпленої осі.

  • Денавашудумкувикористовуютьпростімеханізмиуповсякденномужитті?

6. Закріплення вивченого матеріалу

–  Який із простих механізмів використовується у наступних малюнках?

  • Молоток
  • Гойдалка
  • Фунікулер
  • Трап
  • Пандус

Давайте ми ще раз повторимо що таке важіль.

  • Наведіть приклади використання важелів у побуті та техніці
  • Щоназиваєтьсяблоком?
  • Деутехніцізустрічаютьсяблоки? Якийпринципїхдії?
  • Длячогопотрібнапохилаплощина?
  • Якполегшитирухтілапопохилійплощині?
  • Наведітьприкладипростихмеханізмівуякихвикористовуєтьсяпохилаплощина

Практичні завдання

  1. Наважеліурівноваженодвавантажі: один – дерев’яний,другий — залізний. Об’ємивантажіводнакові. Чивийдеважільізположеннярівноваги, якщообидвавантажіодночасноопуститиуводу? Перевіртеекспериментально.
  2. Виберітьнахиллінійкитак, щобприрівномірномупідійманнібрускапоційпохилійможнабулобвигратиусилівтричі. Перевіртеценадосліді.
    Конкурс «Міні-іспит»

Учні кожної команди по черзі витя­гають завдання.

  1. Візьми зубочистку і переламай її на дві частинки. Якщо ти спробуєш кожну частинку знову зламати, то переконаєшся, що зро­бити це набагато важче, ніж роз­ламати цілу зубочистку.
  2. Якщо на дошці, перекинутій че­рез колоду,  качаються двоє хлопців різної ваги, то чи варто їм сідати на однаковій відстані від опори?
  3. Які частини велосипеда являють собою важелі?
  4. Чому, наступивши на граблі, можна отримати удар рукояткою по лобі?
  5. Чому ручку дверей розташовують біля краю дверей?
  6. Для чого потрібна противага у підйомного крану?
  7. У якому випадку легше везти вантаж у тачці — коли він знаходиться ближче до колеса або далі?
  8. Домашнє завдання.

Підготувати проект про прості механізми  у природі.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 коментарів

  1. А при чому тут зв”язок з vk.com? В мене йде застереження про неможливість встановлення з”єднання з вк.ком після гри так-ні. Наче ж вк, ок та інші .ру заборонені в нас.

  2. Автор розробила цікавий план уроку з використанням різноманітних методів закріплення та узагальнення матеріалу. Однак, на мою думку, не вистачає в кінці уроку чи таблиці, чи схеми, яка б об”єднувала всі розглядувані механізми , їх закономірності та приклади застосування.

  3. Добра розробка уроку, учням завжди подобаються уроки в ігровій формі. Підібран цікавий теоретичний маиеріал.

  4. Цікавий урок автора, який показує, яку роль відіграють прості механізми у нашому житті. Гарна теоретична база: поняття “важіль”, “похила площина”, “блок”. Дякую)))

  5. розробка уроку цікава, змістовна. Вчитель поєднує проблемний виклад матеріалу з груповою роботою, що дає можливість задіяти протягом уроку всіх учнів. Перевірка домашнього завдання в ігровій формі дає можливість оцінити рівень засвоєння учнями навчального матеріалу.