mail@urok-ua.com

Розробка уроку математики для 3 класу

“Властивості множення на число 1 та 0, 0 на число. Опрацювання задач різних видів”

Автор: Вчитель початкових класів Трухачова Олена Валеріївна

Вчитель початкових класів Трухачова Олена ВалеріївнаТема уроку. Властивості множення на число 1 та 0, 0 на число.

Опрацювання задач різних видів.

Мета уроку: Повторити множення із числами 0 і 1; вправляти учнів в обчис-

ленні виразів, які включають множення із числами 0 і 1.

Формувати в учнів ключові компетентності: навчально-

пізнавальну , комунікативну, та інформаційну.

Вчити вмінню самостійно працювати, аналізувати, вибирати

необхідну інформацію та передавати її.

Тип уроку: комбінований урок.

 Хід уроку

І. Організація класу.

Сьогодні у нас незвичайний урок

У казку сьогодні ми зробимо крок.

Із казкою ми зустрічались не раз

І знову вона завітала до нас.

– Сьогодні нас чекає подорож в країну, якої немає на карті. В цій країні ми будемо розв’язувати задачі та різні приклади, проведемо дослідження однієї дуже важливої теми. Ця країна – математика.(Слайд № 1) Цією країною керує мудра правителька – цариця Математика. Вона запрошує в свою країну тих, хто наполегливий, хто часто запитує «чому?», хто не боїться цифр та рішень. (Слайд №2) Нашим девізом будуть такі слова:

 Хто сказав, що математика –

 Це складна наука?

 Наша математика –

 Це цікава штука.

ІІ. Усна лічба.

  1. Математичний диктант
  2. Ділене 24, дільник 3, знайти частку.
  3. На яке число треба помножити 3, щоб отримати 27?
  4. Число 54 зменшити у 9 разів.
  5. Перший доданок 42, другий доданок 20, знайти суму.
  6. У скільки разів число 63 більше числа 9?
  7. Знайти суму чисел 20 и 16.
  8. Знайти різницю чисел 24 и 18.
  9. Збільшити число 18 на 3.
  10. На скільки число 47 більше числа 20?

2. Матем. розминка. «Найкраща група знавців математики»

Вам приготовлені задачі на увагу.

  • Человік купив 7 бубликів та з’їв їх усі, крім 3. Скільки бубликів у нього залишилось?(3)
  • Сергій та Катруся поїхали на машині у село. Кажне колесо машини проїхало 50 км. Яку відстань проїхала машина? (50)
  • Півник, стоячи на одній нозі, важить 3кг. Скільки важить півник, якщо стане на дві ноги? (3кг)
  • У трьох братів по одній сестрі. Скільки дітей у цій родині? (4)
  • Що легше: 3кг заліза чи 3кг вати? (рівні)

Що вам знадобилося для розв’язання цих задач? (увага, кмітливість)

  1. Робота в групах. (на аркушах завдання)

На слайді числові вирази.(Слайд № 3)

 8+1= 0+67=

 93-1= 18-0=

 65+1= 34+0=

 100-1= 82-0=

Що цікавого помітили?

Ви вже розв’язувати такі приклади?

Зробіть висновок.

(Слайд№4)

 64∙1= 64∙0=

 1∙5= 0∙5=

 4∙1= 4∙0=

 1∙73= 0∙73=

 80∙1= 80∙0=

– Зверніть увагу на ці числові вирази.

– У чому особливість цих виразів?

– Знайдіть їх значення?

III. Повідомлення теми та мети уроку (Слайд№5)

IV. Вивчення нового матеріалу.

1.Знайти значення виразів.

 (Слайд№6)

9∙1=

2∙1=

 18∙1=

 129∙1=

 

Що ви помітили?( Використано переставний закон множення)

 ( Слайд№7)

 1∙9=

 1∙2=

 1∙18=

 1∙129=

Зробіть висновок.

 (Слайд№8)

  • Таке може статися лише тільки з цими числами?
  • Якою буквою позначимо невідоме число?( буквою а)

 (Слайд№9)

– Запишить цей приклад з буквою а. (1 х а = 1)

 (Слайды№10-11)

– Запишить цей приклад з буквою а. (0 х а = 0)

  1. Робота в групах: наведіть свої два приклади? (на листках маркерами)

(Кожна група вішає свій приклад на дошку.)

-Зараз повернемося до слайдів та розв’яжемо ці приклади. (Слайд№ 12)

ФІЗХВИЛИНКА

V. Закріплення та систематизація вивченого матеріалу.

1.Робота з підручником.(стр.49, №350)

-Назвіть, які закони множення ми вивчили? (Слайд№13)

 – Перевіримо виконання законів множення (№350)

  1. Самостійне рішення нерівностей (стр.49, №351)
  2. Робота над задачею. (стр.50, № 352)

– Прочитайте задачу.

– Чим вона цікава? ( В задачі є буквені данні)

 – Скільки винограду у першому кошику? (а кг)

– Що відомо про другий кошик?

– Щоб дізнатися скільки винограду у двох кошиках треба…(а + а : 2)

– У скільки ящиків розклали весь виноград?

– Як дізнатися скільки винограду в одному кошику? (а + а : 2) : 4).

– Відповідь: ( а + а : 2) : 4).

  1. Казка про Лицарів. (Слайд№ 14-15)

В країні «Математика» жили в різних замках два лицарі. Один з них був шляхетний, а другий – підступний. Шляхетний лицар з ким тільки не схрещував шпаги, завжди програвав бій. Він же був шляхетним. Він завжди піддавався. А підступний лицар завжди перемагав в будь-якому бою? Як ви думаєте, діти, що то за лицарі? (1, 0)

 (Слайд№ 16)

  1. Рішення прикладів з логічним навантаженням.

Хто з вас зможе розв’язати приклад за одну хвилину? (Для кожної групи свій приклад)

(Слайд№ 17)

24х7х5х14х19х0х26х35х67=

31х5х56х3х27х4х0х45х81=

92х5х76х54х8х0х21х8х34=

67х2х25х3х0х118х37х5х12=

26х0х32х7х56х2х45хх9х58=

Чому вийшла однакова відповідь?

  1. Домашнє завдання: с. 50, задача № 356, приклади № 355.(Слайд№18)

7.Рефлексія.

– Які відкриття ви зробили на уроці? (Слайд№ 19)

 а ∙1 = а

 1 ∙ а = а

 а ∙ 0 = 0

  • ∙ а = 0

-Чи сподобалася вам робота на уроці?

1) Чи цікаво вам було на уроці?

2) Чм впоралися ви з рішенням задачі?

Привітайте один одного. (Слайд№20)

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Казка про двох лицарів одиниці та нуля допомагає на асоціативному рівні зрозуміти учням логіку дій при множенні на 1 та 0. Для дорослої людини ніби все просто: помножив на 1 – буде те саме число, помножив на 0 – буде 0. Дітям з цим складніше.

  2. Урок математики Олени Валеріївни змістовий, насичений різними завданнями, які сприяють розвитку критичного мислення. Учителем організуються різні форми роботи, що сприяє підвищенню ефективності уроку.

  3. Олена Валеріївна пропонує дітям здійснити цікаву подорож, результативність якої залежить від їх уваги ( логічні задачі), уміння розпізнати особливі множники ( Казка про Лицарів), але ніякого загального підсумку такої мандрівки в кінці уроку не спостерігається, а хотілося б побачити логічне її завершення. Спасибі.

  4. Урок побудовано методично правильно. Новий матеріал подано на порівнянні з темою “Додавання та віднімання 1, 0”. Цікаве завдання з логічним навантаженням. А от у задачі з буквеними даними у розв`язку і відповіді треба було записати пояснення. Це ж задача, а не вираз з буквеними даними. Дякую.