Розробка уроку з геометрії, 10 клас, профільний рівень “Багатогранники та їх перерізи”
Автор: вчитель математики та інформатики Щербак Олександр Сергійович
Задля покращення уявного мислення учнів та полегшення роботи учителя при поясненні побудови перерізів багатогранників, пропоную ілюстративну презентацію за підручником з геометрії Г. П. Бевза, 10 клас, профільний рівень та орієнтовний план-конспект уроку до нього. В основу презентації покладена ідея анімованої побудови перерізів.
Тема: багатогранники та їх перерізи
Цілі:
освітні: сприяти засвоєнню учнями теоретичних знань і практичних навичок про багатогранники та їхні перерізи, сприяти засвоєнню учнями методу слідів
розвиваючі: підвищити рівень дітей будувати логічні ланки; покращити просторове мислення та розвивати вміння креслити просторові фігури; продовжувати удосконалювати математичну грамотність та ерудованість учнів;
виховні: виховувати в учнів любов до геометрії, як науки; виховувати комунікативні здібності та морально-етичні якості школярів
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, урок-слайдшоу
Обладнання: підручник, конспект уроку, комп`ютер, проектор, презентація
Хід уроку
Урок проводиться або за наявності проектора, або в комп`ютерному класі – презентація завантажується на кожен комп`ютер.
І. Організація уроку. (1 хвилина) Вчитель вітається з учнями та перевіряє їхню підготовку до уроку, завантажує презентацію, оголошує тему уроку.
Слайд 1
ІІ. Повторення опорних понять. (5 хвилин)
Вчитель пояснює, що перед вивченням нової теми, необхідно закріпити знання про такі поняття як «призма» та «піраміда», переглянути їхні елементи та основні властивості.
За підручником: стор. 50-51
Слайди 2-7
ІІІ. Формулювання проблеми уроку. (3 хвилини)
Наводиться приклад, коли необхідно дізнатися що за фігура утворилася при певному зрізі бруска пилою.
Чи можливо знайти розв’язок цієї задачі, використовуючи теоретичний матеріал, який ви вже вивчали ?
Через деякий час учні мають дійти висновку, що для знаходження відповіді на це запитання недостатньо відомостей з курсу геометрії, якими вони володіють. У виключному випадку вчитель сам пояснює що розв`язати дане завдання поки що не вдасться, але ознайомившись з сьогоднішнім уроком діти вмить знайдуть відповідь на це проблемне запитання.
IV Оголошення теми уроку, формулювання мети та завдань уроку. (1 хвилина)
Вчитель пояснює, що на даному уроці учні познайомляться з одним із розповсюджених інструментів для визначення і побудови фігури, що утворилася при зрізі піраміди чи призми – з методом слідів та з новими задачами, ключом до розв’язку яких якраз і є засвоєння цього методу.
V Пояснення нового матеріалу. (12 хвилин)
План
- Поняття перерізу.
Слайд 8
Підручник: стор. 51-52
- Приклад 1.
Слайди 9-11
Підручник: стор. 52
- Приклад 2.
Слайд 12
Підручник: стор. 52-53
- Приклад 3.
Слайд 13
Підручник: стор. 53-54
- Приклад 4. (задача для допитливих)
Слайд 14
Підручник: стор. 54
- Приклад 5. (виконуємо разом 1)
Слайд 15
Підручник: стор. 55
- Приклад 6. (виконуємо разом 2)
Слайд 16
Підручник: стор. 56
VI Первинне закріплення знань. (16 хвилин)
Робота з підручником
- Розв`язання усних завдань.
Підручник: стор. 56 №167-172 (виконайте усно).
- Розв`язання письмових завдань.
Підручник: стор. 56 №173, №175, №176.
VII Підведення підсумків уроку. (4 хвилини)
Учитель задає запитання учням.
– Чому була присвячена тема сьогоднішнього уроку ?
– Що таке переріз ?
– Як називається метод побудови переріза, який ми сьогодні розглядали ?
– Чи отримали ви відповідь на проблемну задачу ?
– На якому етапі у вас виникли складнощі, у чому вони полягають ?
Учитель виставляє оцінки за роботу на уроці.
VIII Домашнє завдання. (3 хвилини)
Вчитель диктує домашнє завдання. Підручник: вивчити основні поняття параграфа 5, стор. 56-57 №174, №177. Завдання на 12 балів – подати розв’язок №177 у вигляді презентації (анімація побудови переріза).
Презентація до уроку