Тренінгове заняття з профілактики стресових станів у дітей

Автор: практичний психолог та соціальний педагог Альошкіна Світлана Василівна

Стресові ситуації супроводжують людину мало не щодня. Очевидно, що школа, створюючи ситуації психоемоційного навантаження, має дбати про формування у дітей різноманітних ефективних стратегій поведінки під час стресів. Тому дуже корисним є навчання підлітків гідно виходити зі стресових станів та долати наслідки негативних впливів, використовуючи внутрішні та зовнішні ресурси.


 

Мета: розширити уявлення учнів підліткового віку про внутрішні та зовнішні ресурси,  які сприятимуть формуванню умінь та навичок  стресостійкої поведінки в складних життєвих ситуаціях.

  1. Задачі:
  • ознайомити учнів з поняттями « ресурси», «внутрішні та зовнішні ресурси»;
  • актуалізувати внутрішній потенціал учнів з метою пошуку власних ресурсів учнів;
  • акцентувати увагу учнів на значенні труднощів для підвищення життєвої компетентності;
  • формувати уміння і навички аналізувати проблеми.

Хід заняття

I. Організаційний момент

Психолог: «Доброго дня! Сьогодні у нас буде цікаве заняття, тема якого: «Наші ресурси». В житті кожної людини бувають ситуації які викликають занепокоєння, переживання, стреси. Часом нам здається, що нічого зробити не можна. Але це не так. У нагоді нам можуть знадобиться ресурси».

  1. Очікування. «Айсберг» (учні пишуть свої очікування щодо заявленої теми заняття на стікерах і по черзі зачитують і прикріплюють їх на нижній частині айсбергу).
  2. Правила роботи у групі.

Screenshot_11

ІІ. Основна частина.

  1. Вправа «Що таке ресурси»?

Мета: розкрити поняття «ресурси»

Які асоціації у вас викликає поняття «ресурси»?

Психолог: «Ресурси – це те, що допомагає людині в складних ситуаціях, її можливості.

Зазвичай ресурси можна розділити на дві групи: внутрішні та зовнішні.

Внутрішні ресурси – це здібності людини, а зовнішні – це можливості, які ми можемо  черпати від інших людей, обставин».

  1. Вправа «Внутрішні і зовнішні ресурси»

Мета: розширити знання учнів про зовнішні і внутрішні ресурси, про їх складові.

Учасники  об’єднуються  у 2 групи «День» та «Ніч».

Завдання для 1 групи: скласти список «Внутрішні ресурси людини».

Завдання для 2 групи  скласти список «Зовнішні ресурси людини».

(Учні презентують відповіді).

  1. Вправа «Оголошення»

Мета:  пошук внутрішніх ресурсів учнів, які сприятимуть  позитивному виходу із складних життєвих ситуацій.

Психолог: «Складіть, будь ласка, текст-оголошення для пошуку друзів. У ньому необхідно вказати свої переваги, сильні сторони. Який у вас характер, звички, улюблені види заняття, особливості спілкування з людьми і ставлення до них».

Учні виконують завдання,  представляють свої оголошення.

Психолог: «В оголошенні ви описали свої сильні сторони, сформулюйте їх більш чіткіше. Ще раз зверніть увагу на ті риси, які дають вам внутрішню  свободу, впевненість у власних силах, що допомагає вистояти у складних життєвих ситуаціях. Додайте 2-3 характеристики, які б ви хотіли розвити у себе».

(Учні зачитують «списки»).

Обговорення:

  • Яким чином все те, що ви написали і те, як використовувати свої сильні сторони, може вплинути на  вирішення складних  життєвих ситуацій?

Психолог: «Памятайте і про зовнішні ресурси.  Важливо знати, що допомого може прийти і від близьких і від тих людей, від яких ми її зовсім не чекаємо. Тому ніколи не бійтеся звертатися зо допомогою».

  1. Руханка «Молекули» (Уявіть себе атомами, які хаотично рухаються у просторі. За командою «Вільний рух», ви вільно рухаєтеся, по команді «Обєнайтеся у молекули по 2, 3, 5», утворюєте групку із такою кількістю атомів.
  2. «Погляд на проблему»

Мета:  формувати в учнів уміння цілісного бачення проблеми.

Психолог «Іноді, ми стикаємося із ситуаціями, які сприймаємо негативно, і, на наш погляд, можуть привести до поганих наслідків. Наведіть приклади подібних ситуацій. (Відповіді учнів).  Якщо вивчити проблему з усіх боків, то можна побачити  позитив. Послухайте коротеньку притчу.

Дуже давно в одній країні на півночі  Китаю жив-був старець,  у котрого був прекрасний кінь. Він був настільки красивим, що люди здалеку приходили, щоб ним помилуватися. Вони говорили господарю,  що це благословення мати такого коня.

– Можливо, воно і так, – відповідав господар, –  але навіть  благословення може бути прокляттям!

І ось одного разу кінь утік. Люди стали співчувати старцю, говорити, що його спіктала невдача

– Можливо, воно і так, – відповідав він, – та навіть прокляття може стати благословенням.

Через деякий час кінь повернувся. Та не один. Він привів із собою ще 25 диких коней. За законом тієї держави, усі вони стали власністю старця. Він розбагатів! Сусіди прийшли поздоровити його з такою вдачею:

– Ти дійсно благословенний!

– Можливо, воно і так,  відповідав він, – але навіть благословення може стати прокляттям.

Пройшло декілька днів і єдиний син старця хотів об’їздити одного із диких коней. Він виявив непокору і скинув його. Хлопець зламав ногу. Сусіди знову прийшли поспівчувати старцю. Без сумнівів, на нього було наслано прокляття.

– Можливо, воно і так, відповів старець, – та навіть прокляття може стати благословенням.

Наступного дня  повз містечко, у якому проживав старець,  проїжджав цар і збирав під свої знамена усіх здорових чоловіків для військового походу. Була жорстока війна, і усі, хто пішов із того містечка, загинув. Уцілів лише син старця, тому що у нього була зламана нога і його не призвали.

До сьогоднішнього часу люди цього містечка говорять: «Те, що здається благословенням, може бути прокляттям. А те, що здається прокляттям, може бути  благословенням».

Обговорення:

  • Чому вчить нас ця притча?
  • Які ресурси використовував старець?

(Відповіді учнів)

Психолог: «Правильно,  все у житті відносно. Та головне, не  треба панікувати, якщо з нами відбуваються якісь неприємності. Але при цьому не можна залишати ситуацію без уваги. Треба знайти з неї вихід. Як це зробити?»

  1. Вправа «Аналіз проблеми»

Мета: ознайомити учнів з алгоритмом вирішення проблемної ситуації.

Психолог: «Ось декілька порад: для того, щоб краще зрозуміти сутність проблеми, опишіть її за такими  характеристиками: «хто, що, чому, де і як». Вивчіть фактори та обставини, котрі створюють проблемну ситуацію (перепони і конфлікти). Не критикуючи і не оцінюючи, пропонуйте як можна більше варіантів рішення проблеми.  Оцініть можливі варіанти рішення та наслідки.  Внутрішні наслідки – це час, зусилля, емоційні затрати та виграші, які повинні відповідати морально-етичним цінностям та  нормальному фізичному стану

Зовнішні наслідки – це  ставлення до цього родини та друзів. Короткотривалі та довготривалі наслідки – це, як може вплинути  рішення на мене зараз? У майбутньому? Виберіть найбільш ефективні альтернативи  і прийміть оптимальне рішення».

(Учні отримують алгоритм, що є ще одним ресурсом (Додаток 1).

ІІІ. Заключна частина

  1. Психолог: «Все, що з нами відбувається – це той досвід, який робить нас мудрішими, сильнішими, розвиває нові риси, і в результаті розвиває нашу особистість.  Труднощі розвивають нові здібності і наші ресурси зростають».
  2. Очікування (Якщо справдилися ваші очікування, то перенесіть стікер на верхню частину айсбергу).
  3. Вправа «Мильні бульбашки»

Психолог: «В кінці заняття я хочу вам запропонувати ще один ресурс у  вирішенні складних життєвих ситуаціях. Це – створення позитивного настрою та життєвого тонусу за допомогою мильних бульбашок. Давайте подивимося у кого вона найбільша».

  1. Зворотній зв’язок (учні діляться враженнями від заняття).

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

11 коментарів

  1. Хочеться просто подякувати за такий чудовий матеріал. Актуалізувала свої знання з даного питання, дізналася багото нового , ознайомилась з практичними вправами для дітей .”Погляд на проблему”, “Аналіз проблеми” – це просто світоглядформуючі вправи)) Сподобались також “Оголошення”. Дякую!

  2. Відчуваю невелике розчарування. Надіялась пристосувати тренінг для своїх третьокласників. Дуже прошу автора розробити та помістити на сайті тренінг для молодшого шкільного віку. Адже, добре помітно високий рівень професійної майстерності практичного психолога. Буду дуже вдячна.

  3. Стрес – невід’ємна частина сучасного життя. Його свого часу переживає кожна людина. Та якщо людина доросла, є надія, що вона подолає стрес швидко і без наслідків. Набагато складніше, коли зі стресом стикається дитина. Тому, вважаю , матеріал дуже користним. Цікаві вправи підібрані для тренінгу.

  4. Навчання гідно виходити зі стресових станів та долати наслідки негативних впливів, використовуючи внутрішні та зовнішні ресурси у наш складний сучасний час – це напевно є головним завданням кожного. А от як же знайти ці ресурси гарно висвітлено автором! В захваті залишилася від вправи «Оголошення» метою якого і був той пошук внутрішніх ресурсів учнів!!! Обов язково використаю цю вправу зі своїми учнями! Щиро дякую!

  5. На мою думку, таке тренінгове заняття є дуже корисним, оскільки у житті майже щоденно потрібно вміти вийти із стресової ситуації. А як це зробити? І ось Світлана Василівна пропонує різні вправи. Мене зацікавили такі: вправа «Аналіз проблеми» та «Мильні бульбашки».Під час співпраці прослідковується зворотній зв’язок.
    Дякую.

  6. Стресові ситуації зустрічаються з нами досить часто, дитина реагує на них більш болісно, ніж доросла людина. Психолог пропонує різноманітні вправи для вирішення даної проблеми. Для початкових класів , вважаю, необхідно дещо спростити, деякі пояснення надто складні для спрйняття, а от вправи “Молекули”, “Мильні бульбашки” дітлахи виконають із задоволенням. Дякую!

  7. З сучасними учнями такі заняття потрібно проводити частіше. Тому що вони зараз дуже мало спілкуються один з одним, більше часу проводять в інтернеті за грою.

  8. Щедрий вечір! Тренінгові заняття дуже потрібні учням, бо вони вчать бачити одне і теж саме, але з різних сторон. Конспект даного заняття насичений різними цікавими і корисними вправами. Особливо привабила руханка “Молекули”. Цікаво, як діти об`єднуються в молекули ( хто ближче, або за симпатіями?) , а далі можливі різні шляхи обговорення.

  9. Я вважаю, що подібні тренінги обов’язково необхідно проводити з учнями 8 – 10 класів, адже це реальна можливість об’єктивно оцінити свої сильні та слабкі сторони, підвищити власну самооцінку, навчитися виходити із стресової ситуації з найменшими фізичними та психічними травмами. У своїй роботі обов’язково керуватимусь притчею, бо вона є свідченням того наскільки правий був Енштейн, презентуючи свою теорію.

  10. Тренінгове заняття, запропоноване Світланою Василівною, має на меті вирішення досить складних і вмотивованих сьогоденням задач, формує складові соціального “Я”. Ситуація в нашій державі призводить до збудження людей. Часто зустрічаються знервовані , агресивні перехожі, тому вміння чинити опір стресам, уникати їх, саморозвантажуватися невід ємна характеристика успішних, щасливих дітей.
    Рефлекція представлена завданням “Айсберг”.Вправа “Внутрішні і зовнішні ресурси” передбачає співпрацю в двох групах, вчить учасників тренінгу взаємодіяти, висловлювати свої думки, відстоювати їх, презентувати спільні напрацювання.

  11. Окрім практичної спрямованості на профілактику стресових станів у дітей, дане практичне заняття дає можливість учасникам проаналізувати свою поведінку, розкрити аспекти своєї особистості, над якими ще треба працювати.