Тренінг з профілактики наркоманії серед молоді
Автор: соціальний педагог Столяр Тетяна Андріївна
Тема: Правда про наркотики.
Мета: надати достовірну інформацію про причини і наслідки вживання наркотиків; виробити і розвивати можливі запобіжні стратегії стратегії поведінки.
План заняття
№ | Етап | Тривалість | Забезпечення |
1 1.1 1.2 1.3 | Вступна частина. Знайомство. Вправа «Портрет». Правила. Вправа «Чарівний конверт». Очікування. Вправа «Гора очікувань».
| 5 хв 3 хв 2 хв
|
Плакат «Гора очікувань та здобутих результатів». |
2 2.1 2.2
2.3
2.4
2.5
2.6
2.7 | Основна частина. Мозковий штурм «Наркотики- це…» Вправа «Довідкове бюро»
Міні-лекція «Дія наркотиків на організм людини»
Вправа «Причини та наслідки вживання наркотиків»
Вправа «Експерти». Робота в групах.
Поділ на групи відбувається за кольором отриманої картки. Вправа «Кольори».
Вправа «Як діяти, якщо тобі пропонують наркотики».Обговорення ситуацій.
Вправа «Захисник невідомої цивілізації»
| 5 хв 3 хв
2 хв
3 хв
5 хв
7 хв
7 хв | Крейда. Картки з теоретичним повідомленням.
Папір, фломастери.
Теоретичне повідомлення для кожної групи окремо.
Картки чотирьох кольорів за кількістю учасників. Папір, фломастери.
Пам’ятка «Як діяти, якщо тобі пропонують наркотики». Папір, фломастери. |
3 3.1 | Заключна частина. Рефлексія. Вправа «Вершина здобутих результатів». | 3 хв | Плакат «Гора очікувань та здобутих результатів». |
Хід заняття
1 Вступна частина
1.1 Знайомство. Вправа «Портрет»
Учасники діляться на групи. Кожна з груп отримує завдання: описати одного з учасників протилежної команди не називаючи його. Всі присутні пробують його назвати.
Поділ на групи відбувається за назвами днів тижня.
1.2 Правила. Вправа «Чарівний конверт»
Кожна з груп отримує конверт з зашифрованим правилом, яке має назвати.
1.3 Очікування. Вправа «Гора очікувань та здобутих результатів».
Учасники записують свої очікування та розміщують їх біля підніжжя гори.
2 Основна частина.
2.1 Мозковий штурм «Наркотики – це…».
2.2 Вправа «Довідкове бюро».
Яке ж визначення явищу наркоманії дають фахівці?
Щоб дізнатись, ознайомтесь з теоретичним повідомленням.
(Визначення записують на дошці)
2.3 Міні-лекція «Дія наркотиків на організм людини».
2.4 Вправа «Причини та наслідки вживання наркотиків».
Якщо вживання наркотичних речовин таке небезпечне, чому ж молоді люди їх вживають?
Спробуємо сформулювати та записати ці причини.
- Реакція на складну ситуацію в сім’ї, школі.
- Вікова особливість – негативізм, як прояв самостійності та незалежності.
- Вияв пошукової поведінки.
- Тиск з боку однолітків або компанії.
- Наслідування поведінки.
Наслідки вживання наркотиків.
Залежність.
Конфлікти з батьками.
Втрата поваги оточуючих.
Гепатити та СНІД.
Смерть від передозування.
2.5 вправа «Експерти».
Робота в групах.
Поділ на групи. Вправа «Кольори». Кожен з учасників отримує картку певного кольору, за їх кольорами утворюються групи. Кожна група отримує завдання: ознайомитись з теоретичним повідомленням і сформулювати його виховний зміст у вигляді однієї фрази, яка має починатись певним словом.
1-ша група – «Знай…».
2-га група – «Запам’ятай…».
3-тя група – «Повір..».
4-та група – «Май на увазі…».
Відповіді записують та представляють всім присутнім.
2.6 вправа «Як діяти, якщо тобі пропонують наркотики?».
Будь яка людина може зустрітись з проблемою, коли їй пропонують наркотики. В такій ситуації треба діяти швидко, а як саме кожен вирішує сам. Добре, якщо ця відповідь обдумана заздалегідь. Ось і кожен з вас спробує зараз знайти свій власний варіант відповіді на запропоновану ситуацію. Щоб виконати це завдання, ознайомтеся з пям’яткою «Як діяти, якщо тобі пропонують наркотик».
2.7 Вправа «Захисник невідомої цивілізації».
Уявіть, що ви маєте можливість попередити жителів іншої галактики про таке небезпечне явище, як наркоманія. Своє послання ви маєте надіслати у вигляді яскравого та змістовного звернення, буклету, листа до жителів.
3 Заключна частина.
Вправа «Вершина здобутих результатів».
Пам’ятка
Як діяти, якщо тобі пропонують наркотик
- Негайно прийми впевнену заперечну позицію, не ухиляйся від відповіді і не придумуй «поважних» причин для відмови.
- Повторюй «ні» знову й знову без пояснень причин та без справдовувань.
- Поміняйся ролями та почни сам давити на противника: «Чому ти на мене давиш?», «Ти хочеш мати серйозні проблеми?».
- Відмовся продовжувати розмову: « Я не хочу про це говорити, ніколи, запам’ятай це».
- В крайньому разі, якщо тиск надто сильний – скажи, що у тебе страшна алергія на всю «хімію» та вже бували: шок, кома, реанімація, а це може дуже погано закінчитись для всіх.
Ситуації
- Однокласник ( знайомий) просить дозволу приготувати наркотик у тебе вдома.
- Однокласник (знайомий) просить заховати у тебе якийсь пакунок.
- Однокласник (знайомий) пропонує спробувати наркотик.
- Однокласник (знайомий) просить збрехати його батькам, що якась його річ знаходиться у тебе.
Автор матеріалу у формі тренінгу порушує актуальну проблему всіх часів, адже відсутність знань про наслідки вживання наркотиків, а також перекручені цінності і пріоритети стають благодатним ґрунтом для впливу інформації, що створює позитивне ставлення молоді до наркотиків.