Урок української мови у 3 класі
“Вправи на розрізнення часових форм дієслів”
Автор: вчитель початкових класів Константінова Альона Миколаївна
Мета: закріпити знання учнів про дієслово, його роль у реченні; формувати вміння розрізняти час дієслів; вчити добирати до слів антоніми й синоніми; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати звязне мовлення; виховувати працелюбність.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Робота над темою уроку
- Фронтальне опитування
– Що називається дієсловом?
– На які питання відповідає дієслово?
– З якою частиною мови пов’язане в реченні?
Яким членом речення виступає?
Як підкреслюється?
- Робота з віршем
– Прочитайте вірш
Любе сонце ясно світить,
Посилає нам привіти.
Ніжно гріє і ласкає,
До роботи закликає.
– Знайдіть в ньому дієслова.
– В якому часі вони вжиті?
– Які ще часи дієслів ви знаєте?
- Гра «Часи дієслів» (Вчитель дає команду придумати дієслова відповідного часу. Хвилину дає подумати. Далі,, кому кидає м’яч, називає придумані слова).
- Колективна робота
– Зараз ми побачимо, як ви запам’ятали часи дієслів.
– Поділіть зошит на дві частини. В першу записуємо дієслова теперішнього часу, в другу – минулого, в третю – майбутнього.
Слова: Грав, читатиме, шанують, доглядав, грає, набере, складатиме, дожидаю, кликав.
Фізкультхвилинка
Працювати перестали
І тепер всі дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо вправу починати!
Руки вгору, руки вниз
І гарнесенько прогнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились
Пострибали, пострибали,
Раз – присіли, другий – встали
Всі за парти посідали.
- Хвилинка каліграфії
– Прочитайте прислів’я. Як ви його розумієте?
– Запишіть його.
Зробив діло, гуляй сміло.
– Дієслова якого часу вжиті у прислів’ї. Доведіть.
- Гра 2Знайди зайве слово»
– Прочитайте слова кожного стовпчика і скажіть, яке слово зайве і чому.
Кричати, горлати, грати, галасувати. (Всі слова синоніми)
Малював, стрибала, стоїть, співали. (Всі дієслова минулого часу)
Будувати, споруда, під’їхати, пливти. (Споруда – іменник).
- Самостійна робота
– Згадайте, які слова називаються синонімами, антонімами.
– Доберіть до поданих слів антоніми.
Сидить – (стоїть), говорить – (мовчить), зачинив – ( відчинив)
- Доберіть до поданих слів синоніми:
Радіють – (сміються, веселяться)
Підіймається – (встає, сходить)
ІІІ. Підсумок уроку
– Яку частину мови вивчали на уроці?
– Що запам’ятали про дієслово?
– Які часи мають дієслова?
Мені до вподоби, що нічого зайвого у розробці уроку української мови немає. Учителька реально розраховує кількість та види завдань. Та все ж таки не зрозуміло, домашнє завдання не передбачене? Є запитання й до анонсування завдань: на чому вони записані, з чого діти працюють. Все таки це треба уточнювати.