Урок узагальнення за твором Р.Даля “Чарлі і шоколадна фабрика”

Автор: вчитель зарубіжної літератури Гнатів Наталія Юріївна

вчитель зарубіжної літератури Гнатів Наталія ЮріївнаУрок-узагальнення на учнів 5(6) класу по творі Р.Даля “Чарлі і шоколадна фабрика”. Форма уроку – гра, адже гра найкраще активізує навчальну і пізнавальну діяльність дітей вікової категорії 10 -15 років.


 

Мета: перевірити засвоєння змісту учнями прочитаного твору, розвивати кмітливість, уміння самостійно вирішувати проблемні питання;

Корекційна: активізувати навчальну діяльність учнів через прагнення позмагатися, перевірити власні сили; стимулювати розвиток фантазії, творчості та спонукати до самостійної роботи;

Виховна: розвивати пізнавальні та естетичні смаки учнів; виховувати любов до художнього слова.

Тип: урок узагальнення і систематизації знань.

Обладнання: картки із завданнями; компютер; відеоролеки для актуалізації знань; завдання (додаток 1, додаток 2), книга « Чарлі і шоколадна фабрика» Р. Дал

Хід уроку

Вступне слово вчителя.

Доброго дня, шановні учні та гості! Сьогодні ми зібралися, щоб поринути у чарівний світ літератури. Бо художня література – це безмежний світ, у якому постає і вирішується безліч проблем. Цей світ має багато призначень. Так, читанням насолоджуються, а знання літератури є важливою ознакою освіченої людини. Водночас художні твори містять своєрідну шкалу духовних і моральних цінностей, накопичених людством, упродовж тисячоліть, ознайомлюють нас із життям, побутом, звичаями, світоглядом і культурою різних народів. А ще сучасна література це своєрідний підручник для життя, в якому можна знайти багато хороших порад на кожний день, зокрема і про виховання дітей . Ось як багато може Книга!

Сьогодні у нас урок узагальнення, який пройде у формі гри .

На попередніх уроках ми з вами вивчали твір із циклу різдвяних казок про духовні цінності Роальда Даля «Чарлі і шоколадна фабрика». Давайте коротенько пригадаєм найкращі моменти цієї книги за допомогою екранізації. Погляньте на екран.

Я хочу щоб ми сьогодні не тільки повторили вивчений матеріал, але й показали що ми вміємо його творчо використовувати.

Отож, у нас сформовані дві команди, які я сподіваюсь гарно підготувались та продемонструють нам свою творчість.

Наша гра називається «Солодкі знання» і пройде вона за такими правилами:

  • Гра складатиметься із 8 конкурсів, інструктаж до кожного конкурсу буду проводити я особисто;
  • Кожна правильна відповідь команди нагороджується цукеркою;
  • Конкурс капітанів та домашнє завдання оцінюються в 5 цукерок;
  • Команди відповідають по черзі, або хто перший подасть сигнал дзвінком;
  • За шум та підказки команді будуть зніматися «Цукерки» і будуть переходити до команди супротивника;
  • Право відповідати першою у наступному конкурсі матиме команда ,яка за попередній конкурс заробила більше цукерок.
  • Додатково журі, а це наші вчителі(представлення) оцінить девіз наших команд.

Основна частина.

Гра

Методом жеребкування визначаємо, яка команда буде першою розпочинати гру.

  1. Представлення .

Учасники готують завчасно назву, девіз команди, емблему, обирають капітана команди. Журі оцінює оригінальність

  1. Завдання 1: Хронологічна послідовність

Перед вами два аркуш паперу. На них ви можете побачити назви подій, що відбувалися в книзі Роальда Далля «Чарлі та шоколадна фабрика», але в неправильній хронологічній послідовності. Ваше завдання : розставити події в правильній хронологічній послідовності. Хто правильно і швидко справиться із завданням заробляє цукерцу в знак перемоги.

  1. Містер Віллі Вонка
  2. А ось і Чарлі
  3. Улампа-Лумпи
  4. Шоколпдний цех
  5. Верука в горіховому цеху
  6. Велика жуйкова машина
  7. Золоті квитки
  8. Телевізійно-шоколадний цех
  1. Завдання 2: Цитатне- упізнайте героя за описом .

Учні з кожної команди вибирають по одному гравцю, які будуть давати відповіді. За кожну правильну відповідь- 1 цукерка.

  1. «Ой не треба! Благаю ! Не треба такого робити! Людська рука не повинна торкатися до мого шоколаду! ». «Мого хлопчика засмоктало у ваш помадковий цех, а ви смієтесь, наче це дуже вдалий жарт?!» (Август Глуп)
  2. «Перевіряють , чи не зіпсута в середині. Дивіться далі…Ой лихо, вона таки зіпсутий горішок . Куди вони її тягнуть ? – Туди де викидають зіпсуті горішки. До сміттєпроводу». ( Верука Спот)
  3. «Яке ж то було жахливе видовище! Її лице , руки, ноги, шия – власне кажучи , все тіло ,вся шкіра , а заодно й копиця кучерявого волосся стали сліпучо- фіолетово – чорні – як чорничний сік!» ( Віолета Борегард)
  4. « Ти гарний хлопчик,- сказав містер Вонка,- але говориш забагато.Отож!Коли я вперше побачив ,як діє звичайне телебачення , то мені в голову стрельнула чудова ідея…». «Привіт , мамусю!Татку! Дивіться на мене! Мене першого в світі передали по телевізору!» (Майк Тіві)
  5. « І що то був за дивовижний чоловік!На голові він мав чорний циліндр. Штани мав зелені . Рукавички – перламутрові- сірі….»(Вілі Вонка)
  6. «Йдучи вранці до школи, він бачив у вітринах крамничок цілі стоси величезних шоколадних плиток. Він зупинявся й дивився на них, притискаючись носом до скла і стікаючи слиною. Щодня він бачив , як інші діти виймали з кишень шоколадні цукерки й пожадливо їх поглинали, і це , звичайно ,була для нього велика мука…»(Чарлі)

4. Домашнє завдання.

Учні заздалегідь готують інсценізацію уривку з вивченого твору за вибором. Журі оцінює акторську майстерність, знання тексту, якість постановки уривку. Тривалість – до 5 хвилин. Оцінюється конкурс максимум у 5 балів. / Учні кожної команди підготовлюють однакову кількість запитань для команди супротивника.

Фізхвилинка

5. Гра : «Правда – неправда». Правила гри дуже прості- Команди по черзі відповідають , чи насправді прочитане речення є правдивим чи ні. Кожна з команд вибирає з команди супротивника гравця , який буде давати відповідь. За кожну правильну відповідь цукерка. А хто буде починати гру визначить жереб…Хто дасть швидше відповідьна запитання: Чому фабрика Віллі Вонки була закрита для відвідувачів так багато років?

  1. Чарлі жив тільки з батьками. –
  2. Містер Вонка побудував палац із шоколаду. +
  3. Чарлі знайшов однодоларову купюру. +
  4. Тато Чарлі на його Д. Н. подарував йому «золотий квиток». –
  5. Августин дуже сильно любив дивитись телевізор.-
  6. Любителька жуйок, Віолетта, стала схожа на чорницю. +
  7. Улампа- лумпи просто заважали містеру Вонці створювати шоколад.-
  8. Найвередливішою дитиною на фабриці була Верука.+
  9. Майк через свою любов до телебачення став шоколадкою. –
  10. Чарлі прийшов на фабрику зі своїм дідусем Джо. +

6. Конкурс капітанів.

  1. Кожний із капітанів отримує назву героя, якого він має показати за допомогою пантоніми.
  2. Перегляд кінцівки фільму. Чим закінчується екранізація історії Чарлі? Чи відрізняється вона від книги?
  3. Чарівний ящик. Виноситься ящик у якому знаходиться невідомий предмет. За допомогою опису предмета капітани повинні вгадати що це.

7. Знавець літературних термінів. Кожна із команд має дати визначення літературному терміну

  • Герой – персонаж із яскравими індивідуальними рисами, рушій сюжету, центр твору.
  • Персонаж – утілення загального в конкретному , дійова особа у творі.

8. Завдання «дошифровщик».

Перед кожною із команд аркуш паперу із криптограмою. Тут зашифрований основний конфлікт твору «Чарлі і шоколадна фабрика». Ваше завдання просте – розшифруйте його.

Слово вчителя.

Дякую дітки за чудову гру, а основне що ми з вами перевірили ваші знання, а можливо й хтось із вас дізнався щось нове.

А зараз ми підіб’ємо підсумки нашого уроку.

Виступ голови журі та виставлення оцінок за привітання.

Підведення підсумків уроку.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Зрозуміло, що підсумковий урок, який дає змогу узагальнити знання, отримані на попередніх уроках, вимагає того, аби учні знали тект. Учителька обрала найбільш сприятливу форму проведення уроку, під час якої школярі можуть показати свої знання, працюючи в команді. Конкурсна гра дає можливість активізувати роботу кожного учня.До того ж, тут спрацьовує метод особистісного підходу, коли кожен учень може в найвищій степені показати свої знання та розкрити вміння.

  2. Яскрава робота. Викладений матеріал свідчить про натхненність та творчий потенціал автора доробку. Змістовність, логічність, різноманіття форм роботи – все це є відзнакою уроку-гри. Зацікавлентість учнів у результаті своєї роботи на такому уроці на порядки вище ніж на традиційних уроках. Комфортність, психологічний настрій учнів, їх можливості на уроці теж враховані. І взагалі, гарна робота.

  3. Урок методично написаний грамотно, багато цікавих форм роботи.Усе перевірено,дотримано згідно вимог щодо написання конспекту. На уроці творча обстановка,діти працюють.Ви- молодець. Низький уклін Вам за творчість. Дякую.