Урок з алгебри і початків аналізу на тему “Похідна”, 11 клас
Мандрівка в країну похідних
Автор: учитель математики Рябенко Лариса Григорівна
Гасло уроку: Люди вчаться на своїх помилках і знаходять інші шляхи вирішення проблем.
Тема уроку: Похідна (Мандрівка в країну похідних)
Мета уроку: забезпечити використання знань в нових умовах; вести підготовку до написання контрольної роботи; розвивати раціональність виконання операцій, логіку та швидкість мислення; виховувати уміння працювати самостійно і з колективом, виховувати математичну грамотність, увагу, старанність, цікавість до предмету
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань та вмінь
Обладнання та наочність: плакат з гаслом уроку, презентація, мультимедійна дошка, плакати із формулами
Хід уроку
І. Організаційний етап
На дошці висить плакат з гаслом уроку. Вчителем оголошується тема та мета уроку.
ІІ. Усна розминка
(на мультимедійну дошку виносяться по черзі питання у вигляді слайдів для колективної роботи).
І станція „Означення похідної”
Завдання: Доповніть речення до означення похідної.
Похідною функції називається … приросту функції Δf(х) до … Δх, за умови Δх →0
ІІ станція „Похідна елементарної функції. Правила знаходження похідних”
(Працює за картками 2 групи)
Гра „Ланцюжок”
Перша група „ланцюжком” на плакаті заповнює таблицю похідних.
f(х) | f ′ (х) |
С | |
Х | |
хn | |
1/x | |
√x | |
1/хn | |
Sin x | |
Cos x | |
Tg x | |
Ctg x |
Друга група на плакаті доповнює до вірної рівності правила знаходження похідної та готує їх усне формулювання:
(u+v)′=
(u*v)′=
(u/v)′=
(c*u)′=
Гра „Мозковий штурм”
Всі інші знаходять значення похідних, що з’являються на слайдах.
f(х)=2х – 7
f(х)=х2 – 6
f(х)=х2 -3х+4
f(х)=х6+√7
f(х)=3х4
f(х)= – 7х4+π
f(х)=х – 4√5
f(х)=х -1/x
f(х)=√7+√7x
f(х)=2sinх
f(х)=5tgх
f(х)=1/2 cosx
(По закінченню – учні перевіряють правильність заповнення таблиці похідних та cлухають правила знаходження похідних).
ІІІ. Розв’язування вправ
ІІІ станція „Використання похідної для розв’язування рівнянь та нерівностей”
(На мультимедійну дошку виносяться завдання для кожного ряду та по три відповіді у вигляді слайдів)
І ряд ІІ ряд ІІІ ряд
- Обчисліть значення похідної у точці х0
f(х)=3х2 – 4х, f(х)=4cosх, f(х)=3sinх,
х0=2 х0=π/6 х0=π/2
- Розв’яжіть рівняння f ′ (х)=1
f(х)=4х2 – 3х f(х)=-4/x f(х)= 2cosх
- Розв’яжіть нерівність f ′ (х)>0, якщо
f(х)=5х – х2 f(х)= – х2+5х f(х)= – 6х2 – 63х
(По закінченню виконання кожного завдання надається слайд для самоперевірки або взаємоперевірки)
ІV станція „Геометричний та механічний зміст похідної. Рівняння дотичної”
Фронтальне опитування
- Що є геометричним змістом похідної?
- Що є механічним змістом похідної?
Колективна робота
- Знайти кутовий коефіцієнт дотичної до графіка функції у = – 0,5 х2 у точці х0=2. Запишіть рівняння дотичної.
- Знайти з якою швидкістю та прискоренням рухається точка у момент часу t =10 с, якщо s = t3+2t2 – 7t+2м.
V станція „Похідна складеної функції”
На дошці написано вираз(f(g(u(х)))′=
Завдання: Доповніть формулу знаходження складеної функції та знайдіть значення похідних:
f(х)=(2х+1)2
f(х)=(3 – 4х)3
f(х)= sin2х
f(х)= cos(- 5х)
f(х)= tgх2
ІV. Підсумок уроку.
VІ станція „Підсумок уроку”
Кожен бажаючий учень вказує на користь проведеного уроку та які недоліки в знаннях він скорегував під час цього уроку.
V. Домашнє завдання.
VІІ станція „Домашнє завдання”
Підготуватися до написання контрольної роботи. За бажанням учні, що мають недоліки у знаннях з даної теми, отримують індивідуальні завдання.
Я дуже люблю уроки систематизації.Проте хочу відзначити, не зрозуміло мені для категорїї яких дітей планується цей урок.Якщо для рівня стандарту, то позитивно, але якщо для академічного, то я практикую дещо різноманітніші і складнішого характеру завдання.А в основному на уроці повторюються завдання різного типу, це позитивно.Гарних вам успіхів.
Пробачте за критику. Цілі уроку не зрозумів. Для чого називати етапи уроку станціями? Це учні 11 класу! “Мозковий штурм” не відповідає назві. Це просто усні вправи, які треба виконувати дуже швидко! Зовсім не зрозумів станцію „Використання похідної для розв’язування рівнянь та нерівностей”. Там про використання жодного слова! Турбує й інше. В 5 коментарях жодного критичного зауваження! А вони очевидні! Ще раз вибачте!
Цей урок Лариси Григорівни – приклад, яким потрібен бути підхід до організації закріплення знань з достатньо серьозних тем алгебри. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів відбувалася протягом усього уроку, була спрямована на розвиток в учнів інтересу до навчання, потреби у різноманітних знаннях, розуміння необхідності вивченого у житті. Вважаю, учителю цілком вдалося досягти мети, завдань уроку.
Дана публікація знайомить з нестандартною та непритаманною учням 11 класу формою уроку узагальнення та систематизації знань, що і дає можливість здійснення найбільш ефективної активізації знань учнів в процесі підготовки до контрольної роботи. Диференціація завдань по групах допомагає вчителеві виявити реальний рівень знань, виховує самостійність в роботі та формує уміння учнів здійснювати пошук найбільш раціональних шляхів розв’язування.
Цікава розробка уроку, поетапний поділ по станціях.Урок дійсно спрямований на повторення всього матеріалу і підготовку до контрольної роботи. Хочеться побачити як правильно зробити оцінювання учнів, бо мої учні завжди його чекають, а особливо, коли їх у класі 30.
Тема уроку викладена нестандартно, навіть цікаво. Доречно використані інтерактивні технології на уроці, Викликає позитив розподіл роботи за станціями. Доречні всі використані види роботи. Урок-позитив.
Ларисо Григорівно! Ваш урок побудований методично правильно,дотримано всіх вимог.Ви використовуєте інтерактивні технологій навчання,тобто йдете в роботі згідно сучасних вимог щодо уроків. Ви постійно активізуєте учнів на уроці. Цікава нестандартна форма уроку.Дякую Вам за це.