Усний журнал “Любіть і бережіть природу”
Автор: вчитель початкових класів, керівник гуртків райСЮН (за сумісн) Пилипчинець Марія Василівна
Тема. Виховання у дітей бережливого ставлення до природи.
Мета. Виховати в учнів бережливе ставлення і прививати любов до природи.
Обладнання. На стінах лозунги, плакати:
«Полями – цвісти, лісами – рости, річками – текти, щоб так було до віку».
«Наша рідна природа не є невичерпною – зупиніть кожного, хто знищує її багатства».
І сторінка
«Бережіть цю землю, ці води,
Навіть стебличку маленьку бережіть.
Оберігайте звірів всіх, що на природі.
Вбивайте лише тих. Що всередині вас живуть».
Вступне слово вчителя:
Багата і щедра природа нашої країни з її неповторними
ландшафтами, унікальними природними комплексами, своєрідним рослинним і тваринним світом.. Все це – наше спільне багатство, яке потрібно не тільки зберігати, а й примноживши силу й красу рідної землі передати наступним поколінням.
Щоб жити людина займається господарською діяльністю, а будь – яка господарська діяльність не можлива без використання природніх ресурсів. Змінюючи природу, людина тим самим змінює й умови своєї господарської діяльності .А інтенсифікація господарської діяльності приводить до великого навантаження на природне середовище, при нераціональному користуванні природними ресурсами,без огляду на їх відтворення збільшується загроза знищення багатьох природніх багатств.
ІІ сторінка
“Природа-це такий унікум, як картина Рафаеля .Знищити її легко, відновити неможливо.” І.П.Бородін.
Природні багатства – матеріальна основа соціально-екологічного прогресу, а отже, і нашого добробуту. Негативний вплив людської діяльності на природне середовище проявляється у втратах родючих земель, чистих вод. Багатьох видів рослинного і тваринного світу.
Щоб зберегти природнІ багатства нашого регІону необхідно знати всі види та джерела забруднення навколишнього середовища. Серед них основними є такі:(Див. додат.1)
На сьогодні дуже важливо усвідомити на скільки «сміттєвий вал»небезпечний для міста та довкілля. Як здолати негосподарське, байдуже ставлення людей до свого двору, міста, до його лісів і парків. Послаблення контролю за санітарним станом довкілля призводить до засмічування та занедбання великих територій навколо смт.Міжгір*я. Саме лісові та паркові зони зазнають найбільшої шкоди від зневажливого і варварського ставлення людей .Саме тут збираються у великих кількостях відпочиваючі, з ” легкої руки ” яких ці території перетворюються на засмічені подвір’я. Руйнуються парки і лісові біотопи, бідніє їх природа, непривабливими стають колись такі чисті й мальовничі схили Міжгірщини.
ІІІ сторінка
“Чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять!”
Хто б міг подумати ще лише 50 років тому, що сміття стане такою бідою для нашої цивілізації? Накопичується воно в великих масштабах, а люди не дбають про його утилізацію. На сьогоднішній день є недостатня кількість сміттєзвалищ, а ті що є не відповідають вимогам запобіганню забрудненню підземних вод і повітря. З кожним днем зростає проблема сміття в містах і селах .Прикладом є пластикові пляшки та пакети,які швидко, надто швидко, ” завоювали” парки, вулиці та площі, де вони стали невід’ємним елементом місцевого пейзажу. Сміття накопичується не чекаючи на вирішення проблеми утилізації відходів.
ІV сторінка
Чому ми за переробку відходів?
Тому що, переробка відходів є найпрогресивнішим методом вирішення цієї проблеми,їх сортування і переробка мають багато переваг:
- малі обсяги відходів потрапляє на захоронення або спалювання;
- матеріали використовуються повторно;
- зберігаються природні ресурси, зокрема деревина, нафта і метали.
Зараз я пропоную зробити невеликий внесок у збереження довкілля. Ми зробимо світ чистішим якщо:
- дбайливо ставитимемось до сміття;
- уникатимемо непотрібної упаковки ;
- надаватимемо перевагу пакувальним матеріалам, які можна використати повторно, переробити, або які виготовлені з екологічно нешкідливих матеріалів;
- прибиратимемо засмічені території.
Висновок:
Основними завданнями в діяльності позашкільного навчального закладу є: створення життєздатної системи безперервного навчання та виховання для досягнення високого освітнього рівня, забезпечення можливостей постійного духовного самовдосконалення особистості, формування інтелектуального та культурного потенціалу як найвищої цінності нації . Методи та прийоми педагогічно-психологічної підтримки дітей, які використовуємо на заняттях: заохочення; створення яскравих наочно-образних уявлень: квітка – душа, квітка – серце, ми – чарівниці, заняття – мандрівка в казкову країну, вмілі руки – чарівні руки, кожна дівчина – чарівна фея; створення ситуації успіху, створення проблемної ситуації, поштовх до пошуку альтернативних рішень; створення ситуації взаємодопомоги. Використовуємо механізм “цінності” не тільки кінцевого результату, а й кожної дитини як особистості.
Природу потрібно оберігати,бо природа це життя. Природа це –чисте повітря, чиста вода, здоров’я, здорові та веселі птахи та тварини.
Як на мене, трішки нудно для початкових класів. Потрібно було розбавити журнал, якимись тематичними завданнями, ребусами, кросвордами. Ну і вірші та пісні про природу ніхто не відміняв. Але матеріал дуже цінний, можна використати в роботі і класний керівник і вчитель, і керівник природничого гуртка. Дякую.
Як для дітей початкових класів, формулювання матеріалу заскладне, сторінки журналу біднуваті. Чому школярі є пасивними слухачами, а вчитель виступає, як в “театрі одного актора”? Чіткіше слід визначити тему і мету заходу.
Урок побудований цікаво. Виховання в дітей дбайливого ставлення до природи на разі має колосальне значення. На другій сторінці журналу є посилання на додаток 1- шкода, що не викладено додаток у цьому матеріалі.
Цікавий пізнавальний матеріал, благородна мета – очищення довкілля від сміття. Але у виховному заході я не помітила діяльності дітей. Вірю, що діяльність учнів була, але вона не висвітлена у матеріалі.