mail@urok-ua.com

Усний журнал «Сумщина в іменах»

Автор: Вихователь Танькова Ірина Іванівна

Танькова Ірина ІванівнаУсний журнал «Сумщина в іменах»
Мета заходу: активізація національно-громадянського виховання учнівської молоді на кращих зразках служіння своєму народові, вірності України, любові до рідного краю; формування свідомого громадянина-патріота свого міста та країни; розвиток інтересу до навчання та пізнання самого себе, усвідомлення унікальності людини.


 

Тема: «Сумщина в іменах»

Форма проведення: усний журнал

Мета: активізація національно-громадянського виховання учнівської молоді на кращих зразках служіння своєму народові, вірності України, любові до рідного краю; формування свідомого громадянина-патріота свого міста та країни; розвиток інтересу до навчання та пізнання самого себе, усвідомлення унікальності людини.

Обладнання: мультимедійна дошка, презентація PowerPoint, виставка тематичної літератури та фотоальбомів про Сумщину.

Хід заходу:

І-й ведучий:

«З любові до свого, до рідного, святого,

як з вирію птахи, великі й малі,

ми прагнемо до отчого порога,

ми линемо до рідної землі.

Ми всі звідтіль, з дитинства золотого,

і як би десь чудово не було,

ми прагнем до свого, до рідного, святого,

до тебе линем, Десно чи Суло!»

Д. Білоус

ІІ-й ведучий: Епоху, в якій нам випало жити, без перебільшення можна назвати історичною. Україна разом з усім світом зробила крок у третє тисячоліття. Однак тільки спираючись на власну історію і досвід, виростаючи з національного коріння, народи і держави можуть розвиватися вільно, створювати духовні і матеріальні цінності.

ІІІ-й ведучий: Історію, як відомо роблять люди. Це завдяки їхній праці росте хліб, розбудовуються міста і села, постає перед новими поколіннями безцінний духовний досвід із сторінок книг, з полотен картин, з гармонійних звуків музики, завдяки науковим відкриттям суспільство рухається вперед. І в цьому плані історія України, а отже й історія Сумщини є унікальною.

ІV-й ведучий: Історія кожного краю нерозривно пов’язана з людьми, і в свою чергу, доля кожної людини багато в чому залежить від землі, на якій вона народилася, зростала, сягала висот інтелекту й духу. Звісно ж неможливо з’ясувати пряму залежність між видатною особистістю і краєм, який її виплекав. Та, мабуть, в цьому і нема потреби. Кожна земля народжує таланти, кожен край може пишатися видатними людьми, що проявили своє обдарування в науці, культурі, політиці, економіці, промисловості та сільському господарстві.

Але географічне розташування, історичні події, традиції – все це, безперечно, впливає на формування окремої особистості.

Vй ведучий: Видатна особистість – це завжди перетин основних «силових ліній» у житті народу, точка зустрічі часу і простору. У такій людині, немов у дзеркалі, відбивається доба, духовний досвід нації. Тому не випадково, що саме на гребні непересічних подій виникають … ні, не виникають, вони завжди є – славні сини і дочки того чи іншого народу.

VIй ведучий: Сумщина – це земля, що щедро народжує таланти. На весь світ відомі наші земляки, що жили в минулі епохи. Є ким пишатися нам і сьогодні: у всіх без винятку галузях науки, культури, підприємництва, суспільно-політичного життя, працюють і своєю працею, талантом звеличують свою малу батьківщину наші земляки.

Вихователь: Шановні гімназисти! Учні дев’ятих класів пропонують вашій увазі усний журнал «Сумщина в іменах». Мета цього проекту – висвітлення могутнього потенціалу нашого краю від давнини до сьогодення. Перед вами поставатимуть долі видатних уродженців краю. Вони прожили різний вік – хто довгий, сповнений подій і звершень, а хто короткий, але від того не менш яскравий: просто їхня зірка спалахнула надто яскравим світлом, і зігрівши тисячі людей, згасла… Але ніколи не може згаснути пам’ять про цих людей. їх завжди пам’ятатимуть вдячні земляки.

Учень 1: Перша сторінка нашого журналу – історична, має назву «Рід воїнів і благодійників».

(На екрані презентація про рід Кондратьєвих, Петра Калнишевського, Івана та Павла Харитоненків, Миколу та Федора Терещенків)

Учень 2: Ніколи не забуде вдячне людство славних подвигів та героїзм, які здійснили тисячі патріотів, наших земляків, у роки Великої Вітчизняної війни, зокрема у битвах за Москву та Сталінград, під час битви на Курській дузі та обороні Севастополя, під час форсування Дніпра та звільнення міста Київ, а також незліченну кількість інших подвигів наших воїнів та партизану боях на суші, морі, повітрі, де мужньо боролися сумчани проти фашистських загарбників. Серед героїв-піхотинці, льотчики, танкісти, артилеристи, сапери, моряки, партизани та прості люди.

(На екрані презентація про П. Рибалка, І. Кожедуба, С. Ковпака, С. Руднєва; уривок з фільму «Дума про Ковпака. Карпати, Карпати» (1976))

Учень 3: Сторінка друга – наукова, має назву «Колумби океану науки».

(На екрані презентація про О. Потебню, А. Йоффе, С. Тимошенка. Учень виконує вірш Д.Білоуса «Веселковий розмай»)

Учень 4: Цими чудовими рядками нашого земляка Дмитра Білоуса ми наблизились до третьої мистецької сторінки «Єднання муз».

(На екрані презентація про Д.Бортнянського, М. Березовського, Н.Онацького, Б.Гмирю, І.Кавалеридзе, О.Вишню, Д.Білоуса, А.Роговцеву)

Учень 5: Музична пауза – презентація кліпу «Місто, в якому ми живемо».

(Перегляд відеозапису «Місто, в якому ми живемо»)

Учень 6: Сторінка четвертаспортивна – «Осяяні золотом олімпу».

(На екрані презентація про В.Голубничого, О.Шапаренка, О. Гусєва, сестер Семеренко)

Вихователь: Ясна річ, неможливо в рамках одного заходу подати інформацію про всіх людей краю, котрі створювали його славу. Але ми сподіваємося, що зуміли викликати у вас почуття гордості за свій рідний край, за його міць і потенціал.

Останнім часом Сумщина помітно виділилась з-поміж інших областей України, навіть більш потужних промислово та за розмірами, областей. Тому вам, молодому поколінню необхідно і надалі спрямовувати свої знання, вміння досвід та надбання для нашої спільної справи – духовного та економічного відродження малої Батьківщини – Сумщини.

Презентація

Завантажити презентацію на диск

Додаток 1

Веселковий розмай

Порипують роменським шляхом гарби,
Сулою тихо хлюпають човни.
І плине люд з своїм нехитрим скарбом
на ярмарок у наші Курмани.

Вози на вигоні. Стирчать голоблі.
Корови й коні поблизу осель.
Горшки і хомути. Мішки картоплі.
І крутиться весела карусель.

А нам, малим, усе цікаве вдвічі:
хто звідкіля прибув до Курманів.
Вусатий дядько — з Ракової Січі,
той — з Білої Берези, той — з Тернів.

Хтось приміряє теплі рукавиці,
когось приваблює садовина.
— А ви звідкіль? — З Погожої Криниці,
ті — з Білопілля, ті — з Лебедина.

І назви в юнім серці зазвучали,
як щось казкове, дивне, чарівне,
немов далекі зоряні причали,
кудись манили, кликали мене…

Хто так назвав ті селища навколо?
Хто оспівав діброви і лани?
У небі місяць — як млинове коло,
а на землі — Климентові Млини…

Красо моя ти, Сумщино, Сумщино,
куди не кинь — барвистих слів розмай:
Ромен, Боромля, Липова Долина,
Березів Яр, Лука, Зелений Гай…

Так зберігає мова калинова
на гронах дивних свіжості росу,
щоб у майбутнє музикою слова
нести душі народної красу.

Дмитро Білоус

Додаток 2

Відеозапис «Місто, в якому ми живемо»


Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Користуючись нагодою всіх жінок вітаю з святом жіночності! Бажаю творчих успіхів і натхнення. Чудовий змістовний усний журнал! Зразу виникло бажання провести собі такий захід про Одещину. Відеозапис “Місто, в якому ми живемо” емоційно доповнює враження від знайомства з видатними особистостями Сум. Дякую.

  2. Усний журнал – своєрідна форма, робота по моральному вихованню, яка дозволяє яскраво, емоційно донести до вихованців важливу інформацію. Вважаю, Ірина Іванівна з цим завданням впоралася. Досить цікава інформація про Сумщину, наочна презентація, відеозапис, – все це сприятиме активізації національно-громадянського виховання молоді. Натхнення!