mail@urok-ua.com

Відкритий урок з української літератури у 9 класі

Образ української дівчини у п’єсі І.Котляревського  “Наталка Полтавка” та у сучасній українській поезії

Автор: Вчитель української мови та літератури Іванчук Леся Михайлівна

Вчитель української мови та літератури Іванчук Леся Михайлівна

Мета:

  • визначити критерії жіночої краси, як зовнішньої, так і внутрішньої,  що знайшли своє відображення в п’єсі (на прикладі образу Наталки);
  • порівняти ідеал української дівчини за часів І.Котляревського та в сучасній поезії;
  • відкрити учням нові імена українських поетів;
  • навчити їх вдумливого ставлення до читання літературних творів, навичок аналізу, порівняння, творчого підходу до вивчення програмових творів;
  • формувати в учнів естетичний смак, розуміння краси у всій її багатовимірності.

Обладнання: портрет письменника, різні видання п’єси, ілюстрації до неї, аудіо запис пісень із п’єси.

Епіграф:

Ти – жінка,
Ти – книга,
Ти – крига,
Ти – криця
Гнучка і пряма.

В.Базилевський

Не засохне,
Не зів’яне
Чарівна
Слов’янська врода.

В.Крищенко.

Презентація до уроку

Хід уроку

Заспів уроку.
Лунає пісня (увертюра з опери М.Лисенко ” Наталка Полтавка “

Учитель:Ви впізнали цю чарівну мелодію? Правильно, мелодія написана за текстом п’єси І.Котляревського ” Наталка Полтавка “. П’єси, що раз поставлена на сцені театру, назавжди полонила серця українців (і не лише їх) своєю щирістю. Звертаючись до тексту п’єси, щоразу знаходимо в ній щось настільки співзвучне нашому внутрішньому світові, що з хвилюванням, яке не слабне від першого до останнього рядка, стежимо за долею щирої, працьовитої дівчини Наталки, її боротьбою за свою любов, свою долю, своє щастя.

(2 учні розігрують уривок з п’єси.)
Перевірка домашнього завдання.
I. Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель: Видатний укр. драматург Іван Карпенко-Карий писав: ” Багато води утекло в море забуття; в протяг такого довгого часу тисячі драматичних п’єс спочивають вічним сном, забуті навіки, а ” Наталку “ вивчили напам’ять мало не всі слухачі. Здавалося би й ” Наталці “ пора спочить, а вона невгамовно лунає на сцені дивно милими піснями і буде лунати довго, довго “. І справа тут напевно в постаті героїні, яка рішуче виступила на захист свого щастя.  А як часто сучасні дівчата, не маючи таких заборон і обмежень, відмовляються від щастя жити з коханою людиною заради багатства! Ось Наталка та інші герої п’єси й нагадують їм і всім людям, що за своє щастя треба боротися, що добро робити ніколи не пізно, як і визнати свої помилки. Отже, розглянемо, які морально-етичні й естетичні уроки дає нам полтавська дівчина Наталка.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Учитель:Завважте, час дії у п’єсі –XVIII ст. Час, коли незаміжня дівчина була повністю підвладна волі сім’ї та її інтересам. Коли слово батька чи неньки було вирішальним. І раптом серед цілковитої пошани й покори – така відверта боротьба за себе, свою долю, нечувана для дівчини сила духу.
Але минуло стільки років з часу, коли вийшла в світ п’єса. Змінились обставини, умови життя, змінились люди. Чи змінився ідеал дівчини, жінки сьогодні?
І на уроці ми спробуємо порівняти образи ідеальної дівчини за часів І.Котляревського і в наші дні.

Цей урок – шанс на відкриття. Відкриття багатовимірне, бо не може література бути одноплановою. Вона – мов айсберг, де на поверхні лише одна десята від його глибини. Я сподіваюсь, що всі ви спробуєте відкрити в собі ваше власне прагнення до ідеалу, ваші пошуки краси в цьому світі. Краси як зовнішньої, так і внутрішньої.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Цитатний диктант. (О.О.Чупринін, 9-клас, укр.літ. ст..91).
2.Як ви гадаєте, ідеалом якої краси є Наталка? (Внутрішньої).
Усний портрет героїні.
Ідеалом української дівчини за часів Котляревського були очі ясні, як зіроньки, карі, як тернини, брівоньки рівні, як шнурочок, а головне – руса коса до пояса. А що говорять про Наталку герої п’єси?

Основний зміст уроку.
1.Робота з підручником (ст.167-168) і текстом п’єси.
I-група: скласти сенкан до слова жінка
ІІ- група : «Асоціативне гроно  Наталки – Полтавки

– Яким же є ідеал сучасної дівчини?
Давайте перегорнемо сторінки у книзі історії. Адже в різні часи поняття краси змінювалося.

• В античному мистецтві красивими вважались пишнотілі жінки з округлими формами, в середні віки – ті, у яких було високе чоло, тож красуням доводилось голити волосся над чолом, щоб воно здавалося вищим.

• В острівних племен красивими було прийнято вважати жінок з високою шиєю. Тож дівчаткам з дитинства одягали на шию металеві кільця, з кожним роком додаючи нові і витягуючи шию. Так з’являлись ” красуні “ з 30-40 сантиметровими шиями.

Учитель: Якою ж є красива дівчина для українців? Якщо звернутися до наших поетів, то можна розгубитися від розмаїття облич.

Учень:Маріє, мріє, мрієчко моя,
Моя Марієчко тривожна,
Твоїм гірким, як світ, ім’ям
Мені звучить хвилина кожна.
Благословляю і люблю
Твоє чоло двадцятивесне,
І шиї лінію тонку.
І руки, звітрені і хтиві,
І карі очі сумовливі
В кульбабо-золотім вінку.

Микола Вінграновський

Учитель: І вже зовсім несподівано, наперекір народнопісенним традиціям зображення дівочої вроди, прозвучали слова В.Симоненка:
Тільки часом у многоголоссі,
В суєті поїздів і авто
Спалахне те біляве коротке волосся,
Сірі очі і каре пальто.

Учитель: Як бачите, палітра краси досить широка. Та хіба тільки зовнішність є основою краси?
Духовності прошу! Як в погребі вікна.
Покращення душі залежить і від нас!- вигукує Б.Нечерда
У французького письменника Віктора Гюго є роман ” Собор Паризької Богоматері “.
Нагадаємо зміст:Який контраст: потворна зовнішність – красиве серце, красиве обличчя – потворне серце. А от в образі Наталки Полтавки щасливо поєднались краса і зовнішня, і внутрішня.
– Які риси характеру притаманні героїні нашого часу?

Учениця:
Лірична героїня нашої сучасної поезії на перший погляд не поступається Наталці душевною щирістю, розумом. Вона прекрасно розуміє, що:
Краса мине, і молодість мине,
І тільки те залишиться повік,
Що у душі плекає чоловік.

Л.Скирда

Учитель:  –  А що плекає в душі наша сучасниця?
Учень:  Ніжність, щире беззастережне кохання, що готове на самопожертву заради любого чоловіка, як у Валентини Малишко:
Якщо смерть біля тебе стане,
Перетворюючи день в пітьму,
Ти візьми моє серце, коханий,
Хай поможе серцю твоєму,
Будеш жити довго й щасливо,
Як у добрій казці старій.
Тут відторгнення неможливе,-
Дивуватимуться лікарі.
У дітей твоїх виростуть діти,
І роки спливуть, як вода,
Що моє воно – ти й не помітиш,
А воно про це не згада.

Учень:І навіть нерозділене кохання стає прекрасним у душі мудрої жінки, як у поезії Ліни Костенко:
Хай буде так, як я собі велю.
Свій будень серця будемо творити
Я Вас люблю, о, як я Вас люблю!
Але про це не треба говорити.

Учитель: Але це свідчення самих жінок про себе.
– А якою бачать ідеальну жінку сучасні чоловіки?
– Чи відповідаємо ми цьому ідеалу?
Учень: Але кому ж, як не жінці, дано від природи перебороти всі труднощі і вийти переможницею з таких життєвих обставин, де навіть чоловікам стає важко.

Учитель: Ось така вона – дівчина, жінка сьогоднішнього дня – сильна і слабка водночас. ” Якби Бог призначив жінку бути володаркою чоловіка, він створив би її з голови, якби рабинею, то створив би з ноги, але оскільки він призначив їй бути подругою чоловіка, то й створив її з ребра “. (Аврелій Августин).

Кольоропис.
А зараз, я  пропоную  вам  відчути себе  митцями , митцями , які  добирають кольори для  створення  картини долі  української  жінки. Які  кольори ви б  вибрали для  малювання:

Підсумок: Отже  українська  жінка  – це  кольорова  веселка  роду  українського :Червоніє  в  її душі  кохання, як  основа  всіх  основ,
Оранжевим відтінком  проступає любов  до батьківщини;
Жовтіє  сонячна  доброта  в кожному  її  поруху;
Зеленіє  життєствердна  радість ,незважаючи на  всі  незгоди;
Блакитною  лінією  проходить через  усю  її долю відданість ;
Синіє  на  всю  її  душу  колір саможертви, аби  були  всі рідні  щасливі  та здорові, а  сама…та  вже  якось..
І  все  це  грайливо опоясує  колір фіолетовий колір української  співучості. Бо лише  в  пісні  розкривається  українська  жінка.

(Розповіді учнів: Який стан душі героїні передають пісні п’єси.)
Учитель: ” Мені завжди здається, – писала Леся Українка,- що коли де можна побачити вдачу народу, то це скоріше в ліричних піснях“.   Як хочеться вірити сьогодні в те, що прийдешнє покоління знатиме давні та вічно молоді пісні Наталки .
Підсумок вивченого на уроці
• Чи змінився ідеал дівчини з часів Котляревського?
• Що саме змінилося в еталоні краси зовнішності? (Коротке волосся не вважається неславою)
• Як змінився внутрішній світ наших сучасниць? (Стали незалежними, освіченішими, сильнішими, але втомленими, знервованими…)
• А якою ви бачите свою ідеальну дівчину? Адже ви в такому віці, коли вже мріють про кохання.?
Учень:
У Едіт Седерган (скандинавська поетеса кінця XVIII ст.) є такі  мудрі рядки:
Ти шукав квітку? Знайшов яблуко
Ти шукав джерело, а знайшов море.
Ти шукав жінку, а знайшов душу.
Ти роз-ча-ро-ва-ний.

Учитель: Щасливий той, хто знайде в житті душу, оцінить її і не пройде повз неї. Таку, як у Наталки Полтавки, як у кращих поезіях нашого часу. Тоді цей щасливець знайде любов!
Любов! Молімось їй! За те, що нас до дна
Наповнює в тривожнім диволеті
Молімось їй! За те, що є вона
І завжди буде на оцій планеті!
І саме український простий народ є носієм цих рятівних для людства ідеалом людського існування Котляревський вважає ” згоду в сімействі “. А це можливо лише тоді, коли понад усе цінується людська особистість і шануються християнські духовні цінності.

(аудіо запис ” Де згода в сімействі “).
Психологічний портрет укр. жінки за п’єсою (у вигляді сонечка):
Українська жінка: працьовита, покірна, релігійна, великодушна, хитрувата…

Учитель:Звичайно, в кінці уроку ставиться крапка. Але сьогодні крапки ставити не можна. Лише три крапки… Чому? Бо любов вічна, бо краса нескінченна. Бо еталонів краси стільки, скільки є людей. І головне, щоб цей еталон був справжнім, не спотвореним грубістю, цинізмом. І стрінувши його в житті, ви разом з В.Сосюрою вигукнули:
Так ніхто не кохав. Через тисячу літ
лиш приходить подібне кохання.
В день такий розквітає весна на землі,
і земля убирається зрання…
І кожний з вас буде правий!

1. Рефлексія
Продовжити речення
1.Значення п’єси в тому, що …
2. Мені сподобалося…
3. У мене склалося враження, що…
4. Наталка для мене – …
5. Я вважаю, що п’єса та ім’я Котляревського завжди будуть…
6. Я зрозумів, щоб стати особистістю, треба…

Домашнє завдання:
Написати твір-мініатюру «Наталка – ідеал для сучасної дівчини?»
Прочитати: Г.Квітка-Основ’яненко ” Маруся “.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

9 коментарів

  1. урок цікавий і змістовний. Вчитель використовує багато матеріалу, який сприяє всебічному розвитку дитини: торкається давніх часів, співставляючи ідеали жінки кількох поколінь, проте, не забуває і про суто українські звичаї та традиції.

  2. Тема уроку досить знайома.Вчитель своєю майстерністю розкриває нові грані пізнання класичного твору.Сам учитель зазначив,що це урок-відкриття.Відкриваємо для себе по-новому ідеал жінки, перегортаючи сторінки історіі, потрапляючи в інші країни .Корисною є і презентація до уроку .Дякую

  3. Дуже цікавий та пізнавальний урок. Учителька за допомогою майстерно підібраного матеріалу про жінок поступово розкрила причинно-наслідкові зв’язки між звичаями та долею жінки в різних історичних епохах. Це дало можливість порівняти особистості жінок, їх почуття та переживання.

  4. Хочу відзначити ерудованість Лесі Михайлівни, демократичний стиль взаємин із учнями на уроці.
    Матеріал даного уроку сприяє розвитку творчих сил і здатностей учням. На уроці здійснюються міжпредметні зв’язки з історією, музикою, живописом. Підібрані вчителькою прийоми мотивації та організації навчальної роботи учнів упродовж уроку створюють “ситуацію успіху”. Надзвичайно хороший урок. Дякую за творчу працю!

  5. Так усього хорошого і повчального багато на уроці,що розгублююсь.Насамперед хочу відмітити велику і хорошу роботу вчительки.Видно,що Леся Михайлівна має високі моральні,естетичні,мовні знання підліткових інтересів та ідеалів.Багато сказано про жінку,а це важливо.Деякі слова про жінок запозичу собі на уроках та виховних заходах.Дякую!

  6. Учитель обрала дуже цікаву форму проведення уроку з української літератури в 9 класі. Епіграф до уроку місткий та важливий. Цитатний диктант,усний опис портрету героїні, творча робота ( написання сенкану),асоціативне гроно-тобто ,учитель урізноманітнює та активізує роботу учнів на уроці. Нестандартне закінчення уроку.Отже ,учитель -творчий педагог,цікава особистість,а таких учителів люблять учні.

  7. Урок є цікавим. Вчитель використовує інтерактивні вправи. Проте хотілося відмітити, що вчитель значну роль відводить собі. Цікавою є мотивація пізнавальної діяльності учнів на початку урока.

  8. Доброго дня! Я б сказала, що автор уроку використала цікаву форму проведення – урок-діалог, а ще дуже хочеться сказати, що це – урок-жіночність. Досить поетично. Однак є пунктуаційні та граматичні помилки. Наприклад: вставні слова не виділені комами ( Отже_українська жінка – це кольорова веселка…; І справа тут_напевно_в постаті героїні, яка рішуче виступила на захист свого щастя… ) Дякую за розуміння. Недаремно кажуть: “Хочеш рости – відкрий вуха та розплющ очі”. Бажаю успіхів!