Відкритий урок з української літератури в 9 класі
«Наталка Полтавка». Почуття возвеличують людину
Іван Котляревський
Автор: вчитель української мови та літератури Лашина Ольга Миколаївна
Тема уроку. Іван Котляревський «Наталка Полтавка». Почуття возвеличують людину.
Мета уроку. Навчити учнів характеризувати образи п’єси; на образі Наталки з’ясувати поняття української жінки, визначити кращі притаманні їй риси, розкрити роль народної творчості у п’есі; розвивати мовлення, уміння відстоювати людську гідність, власні принципи, усвідомлення можливості вибороти власне щастя; виховувати високі естетичні почуття, формувати активну життєву позицію учнів.
Тип уроку. комбінований урок
Обладнання: тексти п’єси «Наталка Полтавка», мультимедійна презентація, портрет української жінки, картки оцінювання, роздатковий матеріал.
Міжпредметні зв’язки: українська мова, історія, музика, образотворче мистецтво, інформатика.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Слайд №1
– Доброго дня шановні гості,учні. Я рада вітати вас у цьому класі.
Американський психолог Дейл Карнегі у своїй книзі «Как приобретать друзей и оказывать влияние на людей» описує багато різних емоцій. Ось опис однієї з них:
Слайд №2
«Вона нічого не варта, та багато дає.
Вона збагачує тих, хто її отримує, і не робить біднішими тих, хто її дарує.
Вона триває мить, а в пам’яті, часом, залишається назавжди.
Її неможливо купити, виростити, позичити чи вкрасти, бо сама по собі вона нічого не варта, поки її не віддали!»
- Ви здогадались, про що мова? (про усмішку)
Слайд №3
- Так, саме вона може залагодити конфлікт чи непорозуміння, саме вона допомагає під час знайомства чи ділової зустрічі й просто підносить настрій тим, хто її отримав, і тим, хто її подарував.
- Подаруйте одне одному усмішку і пронесіть її через весь урок.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
- Перевірка домашнього завдання.
- На минулому уроці ми розпочали вивчати п’єсу І.П.Котляревського «Наталка Полтавка». Зараз перевіримо, чи уважно ви прочитали п’єсу та матеріал підручника.
Цитатний зоровий диктант з кодуванням «Упізнай героя!»
Слайд №4
Номери завдань не ставимо, відповідь пишемо в рядок, отримаємо дванадцятицифрове число.
1 – Петро, 2 – Возний, 3 – Наталка,
4 – Микола, 5 – Виборний, 6 – Терпилиха.
Завдання: за наведеними рядками визначте, про кого йдеться:
1. Про кого говорить Наталка: «Ти був бідним, любив мене – і за те потерпів і мусив мене оставити; я тебе любила і тепер люблю». (Петра)
2. «Один собі живу на світі, як билинка на полі; сирота – без роду, без племені, без талану і без приюту». (Микола)
3. «Не багата я і проста, но чесного роду, / Не стижуся прясти, шити і носити воду?» (Наталка)
4. «…Живу я хоть не так, як люди, а хоть побіля людей, копійка волочиться і про чорний день іміється». (Возний Тетерваковський))
5. Хто з героїв характеризує Виборного: «Чоловік і добрий був би, так біда — хитрий, як лисиця, і на всі сторони мотається, де не посій, там і уродиться…»? (Микола)
6. Дійова особа, яка так висловлює думку про Наталку: «Золото не дівка! Наградив Бог Терпилиху дочкою». (Виборний Макогоненко)
7. До кого звернулась Наталка і словами: «Я покорюсь вашій волі і для вас за первого жениха, вам угодного, піду замуж, перенесу своє горе… не буду ніколи плакати»? (Терпилиха)
8. Кого мав на увазі Виборний, зазначаючи: «Ради пройдисвіта, ланця, що, може, де в острозі сидить, може, умер або в москалі завербувався!..»? (Петра).
9. Хто з героїв висловив думку: «Бідність і багатство – єсть то божа воля, з милим їх ділити – єсть щаслива доля»? (Наталка)
10. Хто про себе говорить: «Противні мні статут і розділи, / Позви і копи страх надоїли, / Несносен мні синкліт весь бумажний, / Противен тож і чин мой преважний?» (Возний Тетерваковський)
11. Хто з героїв говорить про Наталку: «Ай Наталка! Ай Полтавка! От дівка, що і на краю пропасті не здригнулась, но і другого піддержує» (Микола)
12. Хто про себе говорить: «Нема у мене ні кола, ні двора: весь тут.» (Петро)…(учні обмінюються роботами)
Слайд №5
Відповідь:143. 245. 613. 241. Взаємоперевірка.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Прогнозування теми уроку.
Слайд №6
Погляньте на екран і спробуйте відгадати слово, яке об’єднує ці три фото? (театр)
фото | фото |
фото | ? |
Слайд №7
- Правильно, – це театр.
Театр – це геніальне творіння людської думки, дивовижний світ ілюзій і фантазій, сміху і сліз, любові й ненависті, драми і комедії людського буття.
- А з чим у вас асоціюється це слово?
Слайд №8
- Нам допоможе дізнатись вправа « Цікаві букви», розшифруйте кожну букву слова. (учні працюють групами)
- А ось, що вийшло в мене.
Слайд №9
Т – творчість
Е – ерудиція
А- артист
Т- твори, трупа
Р- репертуар
- Молодці, які ви фантазери!
- Сьогодні я пропоную вам поринути у дивовижний світ театрального мистецтва, створеного геніальним письменником Іваном Котляревським, та проявити свою творчість, ерудицію та артистизм.
Робота з епіграфом:
Слайд №10
- Епіграфом до цього уроку я взяла слова французького письменника Клода Тільє:
Бути коханим – це більше, ніж бути багатим, бо бути коханим – значить бути щасливим.
Метод «Передбачення»
– Як ви вважаєте, про що може йти мова на уроці, який розпочинається таким
епіграфом?
Сформулюйте свої думки за допомогою методу «Незакінчені речення»:
- я вважаю, що на цьому уроці ми…
- сьогодні йтиме мова про…
- скоріш за все на уроці ми розглянемо…
ІV. Повідомлення теми і завдань уроку
Слайд №11
- Отже, сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над п’єсою І.Котляревського «Наталка Полтавка». Тож тема нашого уроку «Почуття возвеличують людину.» Запишіть її в зошити.
- Після сьогоднішньої роботи ви розумом і серцем повинні сприйняти не лише зміст тексту та характеристику образів, а й нев’янучу красу його художньої форми, розмаїте багатство задушевних пісень, барвистість і милозвучність народної мови.
- Нехай цей твір заронить у ваші юні душі зерна добра, гуманності, любові до людини, до всього гарного в житті.
V. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
- Вступна бесіда.
- Сьогодні ми спробуємо розкрити тему уроку через осмислення внутрішнього світу персонажів драми «Наталка Полтавка», який відображається в їх вчинках, діях, словах.
- Психологічні, портретні та мовні характеристики персонажів у творі такі, що їх носіїв не можна сплутати ні з ким іншим, вони — неповторні.
- Проблемна ситуація.
Слайд №12
- Погляньте на екран і здогадайтесь, чому саме цю геометричну фігуру ви бачите? З чим вона у вас асоціюється? (трикутник кохання)
- Чи є трикутник кохання в п’єсі «Наталка Полтавка»? (так)
- Між ким? Слайд №13 (Наталка-Возний-Петро). Як так сталося?..
- Давайте уявимо, що ми в театрі, і до нас завітали герої п’єси. Нехай кожен із них розкаже трохи про себе, а ми доповнимо даний образ цитатною характеристикою з тексту і узагальнимо кожен образ методом «Асоціативного гронування». Кожна група буде опрацьовувати образ свого персонажа, створюючи міні-проект на паперах, що лежать у вас на столі.
- Кого з героїв п’єси Котляревського ви уявляєте, коли чуєте слова: душевність, простота, вірність, людська гідність? Отож, слово Наталці.
- Інсценізація.
Слайд №14
Виходить дівчина із стрічкою чи квіткою у волоссі. Співає:
Ой я дівчина Полтавка,
А зовуть мене Наталка
Дівка проста, не красива,
З добрим серцем, не спесива.
Найбільше багатство для мене, простої української дівчини, моє добре ім’я. Я переконана, що краще вмерти, ніж з немилим жити.
Петре! Петре! Де ти тепер? Вернися до мого серця!
- Аналіз образу Наталки.
- Що ви можете сказати про Наталку Полтавку, виходячи з побаченого і прочитаного в тексті?
- Як її характеризують інші герої п’єси?
Цитатна характеристика героїні.
- Через що страждає героїня твору? (матеріальна незабезпеченість стає причиною її трагічного становища. Через свою бідність вона не має права на вибір, змушена відмовитися від коханого Петра і дати згоду на одруження за розрахунком з нелюбою їй людиною. Глибоке і вірне почуття до Петра спонукає її за всіх умов залишитися вірною коханому; любов до матері, почуття обов’язку перед нею вимагають зрадити Петра.
- Яким вбачає для себе Полтавка майбутнє родинне життя? (Наталка створила свій ідеал родинного щастя: «жити люб’язно і дружно, бути вірним до смерті і помагати одне одному», її не страшать ні важка праця, ні бідність. Вона згодна весь вік не знати ніяких розкошів, аби вік звікувати з коханим)
- Що свідчить про чесність і порядність коханої Петра? (Чесність, безкорисливість Наталки з найбільшою силою проявляються і тоді, коли Петро віддає їй свої, зароблені тяжкою працею, гроші. Вона відмовляється від них, бо їй потрібно щастя, а не гроші)
- Через що, на думку Полтавки, соціальна нерівність є суттєвою перешкодою для подружнього життя? ( Вона добре усвідомлює, що багатий пан не може бути їй, простій людині, справжнім, щирим другом, що він не шануватиме її, буде на неї дивитися з презирством і обходитися з неповагою, перетворить її на кріпачку. Одруження з Возним для Наталки означає поневолення, а одруження з Петром — вільність)
- Які риси характеру Наталки допомагають їй у боротьбі за своє щастя? ( Рішуча, щира, мужня, вона прямо і відверто заявляє про своє небажання зв’язати долю із нелюбом, висловлює свої погляди, захищає і відстоює їх, підкидаючи все, що стоїть на її шляху. )
«Асоціативне гроно» (для 1 групи – захист проекту)
Наталка – волелюбна, рішуча, щира, мужня, чесна, безкорислива, проста, розумна, порядна, наполеглива, не боїться труднощів, щиро кохає.
- Підсумок учителя
— Колись багата дочка міщанина не злякалась труднощів, злиднів. Вона розумна, обачна, не плекає жодних ілюзій. Відмовляє «престижним» женихам, адже сім’я,кохання, шлюб для неї є найвищою цінністю. Героїня наполеглива в досягненні мети, категорична. Вона не боїться труднощів і перешкод. Все зробить для того, щоб бути з коханим Петром.
– Вперше Петро перед нами постає з ліричною піснею «Сонце низенько»
Слайд №15 (під музику з’являється Петро)
- Інсценізація
Я — сирота без роду, без племені, без талану і без приюту. Не маю ні хатини, нічого в мене ні орано, ні сіяно, бо один у світі. Я відмовляюся від усього щастя заради Наталчиного благополуччя. Щоб я Наталку одговорював іти замуж за пана возного, научав дочку не слухати матері й поселяв несогласіє в сім’ї?! Нехай мене Бог накаже.
Члени наступної групи дають характеристику образу Петра.
Петро — чуйний і вразливий, але не спроможний боротися за своє щастя тому, що боїться завдати коханій людині ще більших неприємностей.
Петро — релігійна людина, і це також накладає відбиток на його характер і поведінку. Вихований на кращих традиціях патріархальної сім’ї, він не хоче, щоб дівчина йшла за нього проти волі матері.
Це образ людини покірної долі.
Петро — це образ, що оповитий мінорною гамою почуття кохання у різноманітних його виявах — вірності, стражданні та самопожертві. В його характері домінують доброта, християнське смирення та всепрощення.
- Чи розцінюєте ви відмову Петра від Наталки як приклад його безхарактерності, пасивності, покірності долі? Доведіть думку.
«Асоціативне гроно» (для 2 групи – захист проекту)
Петро – сирота, роботящий, простий, добрий, чуйний, вразливий, покірний долі, вірний, здатний до самопожертви та всепрощення.
- Надзвичайно важливу роль у розкритті теми уроку має і образ возного Тетерваковського, який одразу асоціюється з піснею …? («Всякому городу нрав і права»)
Слайд №16
Звучить фрагмент пісні «Всякому городу нрав і права»
- Інсценізація
Виходить хлопець із палицею. Возний.
Я, дворянин, готовий одружитися з убогою селянкою, бо власному серцю не накажеш…
…Наталки вид ясний…Утробу всю потряс…Безмірно, ах! люблю ту дівицю, как жадний волк младую ягницю. І хоч в житті сповідую принцип «блаженна лож, когда биваєт в пользу ближніх» та от рожденія моєго расположені к добрим ділам, но, за недосужностію по должності, доселі ні одного не зділал.
Підходить до Наталки та Петра:
- Чи не можна б – теє-то як його – убиратись своєю дорогою, бо ти, кажеться, бачиться, видиться, здається, меж нами лишній!
Наталка:
- Почому ж він лишній? Я не хочу за вас, пане возний! І ніхто мене до цього не принудить!
Слайд №17 (вручає возному гарбуза і співає пісню)
Коло мене хлопці в’ються
І за мене часто б’ються,
Но я люблю Петра дуже,
До других мені байдуже.
(виходять)
Возний:
- Где два б’ються – третій не мішайсь! І твердо пам’ятовать, що насильно милим не будеш.
Характеристика образу возного учасниками наступної групи
- Як ви думаєте, любов Возного до Наталки — почуття щире чи корисливе? Довести думку.
«Асоціативне гроно» (для 3 групи – захист проекту)
Возний – чиновник, лукавий, сухий у почуттях, здирник, хабарник, черствий душею.
- У кого з героїв дістало мужності розв’язати цей трикутник кохання? (Наталці)
- А що дало кожному з героїв почуття любові?.. (возвеличило їх)
Слайд №18
- Підсумок.
- Охарактеризувавши героїв п’єси, ми переконалися в тому, що справжнє почуття любові возвеличило їх: Наталці надало сили і впевненості, Петра навчило жертвувати в ім’я благополуччя іншого, а Возного змусило вперше в житті зробити добре діло.
- Отже, давайте пригадаємо епіграф уроку.
Слайд №19
- Чи допомогло багатство Возному в коханні? (ні)
- А що принесло взаємне кохання Наталці та Петрові? (щастя)
- А що ж це таке — щастя?
Словникова робота
(робота з тлумачним словником)
Слайд №20
Словник пояснює зміст цього слова так: щастя — це почуття або стан найвищого повного вдоволення, сприятливий збіг обставин, талант, успіх.
- Тож давайте подумаємо, в ім’я чого жертвує Наталка своїм щастям? (В ім’я спокійної старості матері.)
- Чи поділяєте ви погляд Горпини Терпилихи, що в злиднях щастя немає?
- Побутує думка, що найміцнішими є шлюби за розрахунком. Чи можна вважати їх найщасливішими?
- Усі без винятку хочуть бути щасливими. Бажаючи щастя, люди інколи дарують одне одному талісмани — сувеніри. А ще кажуть, хто знайде підкову, той буде щасливим.
Слайд №21
- Підкова щастя. Звідки ж походить цей вислів?
Повідомлення учениці.
Вперше віра в чудодійні властивості підкови виникла в Давньому Єгипті. Для коней, яких запрягали в колісницю фараонів, виковувалися золоті підкови. Іноді підкова губилася. Така знахідка дійсно могла збагатити свого нового власника. Тому й виникло повір’я про те, що підкова, яку людина знайшла, на щастя.
Є й інша версія. Її пов’язують з легендою про коваля Дунстане і диявола. Одного разу в його кузні з’явився чорт, прийняв вигляд коня, і звернувся до святого Дунстана, щоб той підкував йому копито. Він погодився, але замість цього прикував коня до стіни і припік розпеченою підковою. Лиходій запросив пощади. Тоді святий звільнив його і сказав, що відтепер чорт не зможе увійти в будинок, якщо в ньому висить підкова.
З того часу вважається, що підкова над дверима захищає від нечистої сили та обіцяла щастя господарям будинку.
- Щастя у кожного своє. І кожен розуміє його по-своєму. А в чому вбачаєте зміст щастя ви?
- Створіть власні підкови щастя, використавши ті елементи для прикраси, які ви вважаєте головними в житті кожної людини.
Слайд №22 (учні створюють проекти своїх підков щастя з солоного тіста)
VІ Підсумок уроку
Слайд №23
- Думаю, що сьогоднішній урок спонукав до того, щоб ви задумалися над власними звичками, характером, поведінкою, вчинками. Все в житті починається з любові. Тож візьміть для себе за орієнтир душевну щирість і простоту Наталки, іі вірність, рішучість у боротьбі за щастя.
Погоджуєтесь ви, чи ні з думкою поета Олександра Підсухи:
Щастя — не слава, не гроші…
Все це минає.
Щастя — це люди хороші,
Шана людськая.
Там, де трудніше, де важче,
Швидше знайти його вдасться.
Руки твої роботящі — ось твоє щастя!
VІІ. Домашнє завдання
Слайд №24
Для серця і душі: написати твір-мініатюру «Наталка – ідеал для сучасної дівчини?»
Для розуму: прочитати поему «Енеїда».
Саме з цим буде пов’язана наша наступна тема.
Слайд №25
Урок на цьому закінчено. До побачення!
мені дуже сподобався ваш урок. будь ласка, вишліть мені презентацію ло цього уроку. Буду дуже вам вдячна
Я приєднуюся до теплих відгуків колег про Вашу багатогранну методичну розробку матеріалу. Ви гарно все продумали. За таким перебігом заняття можна досягти значних результатів. Дякую!
Чудовий конспект уроку,де є і атмосфера дискусії,діалогу,роздумів;є і музика,і інсценізація.Словом,тільки встигни все зробити на одному уроці.! Думаю,шо вчительці це вдалося.Урок насичений,емоційний.Тільки слова на російській мові я б переклала на українську.Дякую!
Урок надзвичайно цікавий і захоплюючий. Але, я вважаю, що без слайдів. які використала вчителька, він буде не цікавим. І такий конспект вважається лише частиною матеріалу уроку, бо презентація на такого типу уроці дуже важлива. А створювати свою – досить досить довгий процес і не гарантія, що все співпаде з матеріалом уроку. Тому у мене є побажання. Якщо до конспекту є презентація, то бажано її опублікувати. В такий спосіб і конспект буде повним. і більше людей зможуть ним скористатися.
Чудовий урок, насичений та практичний, більше й нічого добавити, але чи вистачить на це все 45 хвилин? Особливо сподобався початок уроку- інтригуючий. Обов’язково використаю у своїй роботі!
Нестандартний і дуже змістовний урок, націлений на пробудження живої зацікавленості, розвитку творчих здібностей учнів, формуванню життєвих компетентностей. Сподобалась підбірка вправ і завдань, сучасно і динамічно
Ольго Миколаївно! Ваш урок він ,дійсно ,відкритий. Методично побудований “суперово”, але головне .що це урок ” Душі, справжніх почуттів,теплоти в серці,справжнього виховання” учнів на уроці української літератури.Ви використали багато різних методів,та був зв’язок з народними звичаями : інсценізація уривку ,робота із солоним тістом тощо. Ваш урок як зразок усім учителям,як методичний посібник.Низький уклін Вам за це!
Шановно Ольга Миколаївна ! Ваш урок ” Почуття возвеличують людину”- це урок Життя, Людяності, ” для серця і душі”: від чарівної посмішки учнів і вчителя – до серйозного роздуму над загальнолюдськими цінностями твору ” Наталка Полтавка”. Сподобались методи “Прогнозування”, які спонукають учнів до творчих пошуків, креативних ідей. Кожний етап уроку – це крок до самопізнання світу, відкриття нев’янучої краси п’єси ,занурення в розмаїте багатство задушевних пісень, барвистість і милозвучність народної мови. Інсценізація уривків дає змогу розкрити акторські здібності учнів, реалізувати себе в ігровому проекті. Глибока словникова робота про щастя – місток до проекту ” Підкова щастя з солоного тіста”. Урок сприяє формуванню особистісних якостей , дає змогу набути унікального духовного і читацького досвіду.
Пані Ольго! Дякую за чудовий урок, який спонукає до того, щоб учні задумалися над власними звичками, характером, поведінкою, вчинками. Візьміть за орієнтир душевну щирість і простоту Наталки, іі вірність, рішучість у боротьбі за щастя.
Пані Ліліє, а де можна знайти презентацію до поданого уроку?
На жаль, коли публікувався даний матеріал 08.12.2014, презентація не була обов’язковим атрибутом до матеріалу, навіть якщо вона у ньому згадується. Зараз уже такі матеріали не публікуються, але тоді публікувались. Тому на жаль, презентація відсутня. Знайти її напевно можна тільки у автора даної розробки. Якщо знайдете то пришліть нам, щоб доповнити матеріал.