Виховний захід про козаків для дітей

Автор: вчитель початкових класів Шемякіна Олена Петрівна

Виховний захід про козаків

Мета: Узагальнити знання дітей про козаків, їх життя, традиції та уподобання. Розвивати в учнів допитливість, формувати бажання дізнаватися про історичне минуле своєї Батьківщини. Виховувати повагу до людей, що боролися за свободу українського народу.

Місце проведення: класна кімната

Обладнання: екран, мультимедійна система, добірка ілюстрацій, малюнки дітей, таблиці з написом термінів.

Учасники захисту: учні 1 класу в українських костюмах, присутні батьки

Хід заходу

І. Організація класу

Добрий ранок, добрий ранок! Добрий сонячний світанок,
В добрий день переросте,  добрих гостей приведе.

Давайте послухаємо пісню і спробуємо з’ясувати , хто її співає і про що мріє співак.

(Пісня «Я маленький козак»)

Про що співає хлопчик?

ІІ. Актаулізація знань

Вчитель: Сьогодні ми з вами, діти, підводимо підсумок роботи, яку виконали протягом двох місяців за проектом «Козацька доба». Більш детальне значення слова «доба», ви будете вивчати на уроках математики. А за нашою темою доба – це певний час, коли жили козаки. Давайте згадаємо, хто такі козаки. Пропоную переглянути інтерв’ю, яке дали малюки в дитячому садочку на це питання.

(Перегляд ролика «Хто такі козаки»)

Чи згодні ви з відповідями дітей? А що ви ще можете додати?

(Козак – вільна людина, представник військового стану, воїн-найманець, який боровся за свободу українського народу.)

Де жили козаки?(Вони жили в Запорізькій Січі  -суспільно-політична та військово-адміністративна організація українського козацтва, що склалася наприкінці ХV ст. — першій половині XVI ст. за дніпровими порогами у районі острова Хортиця.

За якими зовнішніми ознаками можна було розпізнати козака?

(Козаки  носили широкі шаровари, на оголеній голові довгий чуб, у них була зброя.)

Насправді все просто. Козацький довгий чуб завжди називався КОСА . Тому прості люди звали наших вояків КОСАКАМИ. Тобто той , хто носить КОСУ. Потім С помінялося на З , бо легше вимовляти. Жартівлива назва ОСЕЛЕДЕЦЬ з’явилася значно пізніше.

А яка зброя була у козаків? ( Шабля – металева зброя.)

ІІІ. Узагальнення знань.

Діти, давайте спробуємо з вами поєднати малюнки і поняття, що є на дошці.(Учні читають слова і повідомляють , з яким малюнком їх необхідно поєднати. Вчитель пояснює учням  значення слів, в разі необхідності.

А що спільного між поняттями «Козак Ріг» та «Кривий Ріг»?(Наше місто Кривий Ріг названо так на честь, козака, який шкутильгав на одну ногу, погано бачив на одне око, але саме він за давньою легендою є засновником поселення, яке зараз є містом Кривий Ріг.)

ІV. Віршований звіт учнів

Від бабусь і дідусів
Збереглись скарби усі
Української землі.
Щоб дорослі і малі
І на вдачу, і на вроду
Були гідні свого роду!

Козаки сміливі і відважні
І завжди вони уважні.
Якщо перешкоди їх зустрічають
Вони легко їх долають,
А саме головне – вони дисципліну тримають

Ми дітвора українська,
Хлопці й дівчата,
Хоч не міцні у нас ще руки,
Та душа завзята.

Бо козацького ми роду,
Славних предків діти,
зараз в школі всі вчимося,
Рідний край любити.

Кличе нас Вкраїна-ненька,
Маєм шаблю і бунчук,
Хоч насправді ми маленькі,
Та козацький маєм дух.

Ну, а я скажу вам прямо,
Чесно і без зайвих слів:
Хочу бути отаманом
Запорізьких козаків.

Поведу таку я річ:
Що ви знаєте про Січ
І про нашу Україну?
Розкажи усім нам , сину.

Знаю, батьку, славна Січ
Ворогам ішла навстріч,
Рідну землю захищала
І народ наш прославляла

Не буваєм ми понурі,
Любим жарт і мову рідну.
Ми – козацької натури!
Ми- майбутнє України!

Ой у лузі калина стояла,
Ту калину дівчина ламала.
Ту калину дівчина ламала,
Вона всіх козаків чарувала.
( Пісня «Ой,є в лісі калина»)

Козацька мирилка
Я козак і ти козак,
Я вояк і ти вояк,
Щоб в бою стояти мужньо
Ми повинні бути дружні.
Ми хоробрі вояки –
Побратими-козаки.

ПРИСЯГА ДРУЖНІХ КОЗАЧАТ
Бути чесним і сміливим! Присягаємось!
Боронити справедливість! Присягаємось!
Шанувати всі народи! Присягаємось!
До освіти прагнуть завжди! Присягаємось!
І плекати рідну мову! Присягаємось!
Не порушувати клятву! Присягаємось!
Щоб козацькому роду не було переводу!

Висновки

  • Під час роботи за темою проекту ми дізналися багато відомостей про життя запорізьких козаків, побачили, що багато козацьких традицій збереглися до нашого часу.  Вже свідомо ми можемо сприймати матеріал, який стосується козацтва. Тому наступні наш кроки в майбутньому:
  • відвідування шкільного музею;
  • екскурсія до козацького хутору  «Глушківка» (смт Петриківка);
  • Поїздка до музею історії запорізького козацтва  на острові Хортиця.

Додатки до заходу про козаків

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Надзвичайно багата на факти та іллюстрації розробка. До участі були запрошені і батьки, що важливо для єдності родин та школи. На мою думку, ще б добавити сюди ігри, рухливі змагання, козацьку фізкультхвилинку. А так – відмінний захід! ДЯКУЮ!

  2. Участь дітей у цьому виховному заході закріплює знання про козаків, їхні традиції та спосіб життя. Сподобалось, що до участі у заході залучені батьки – це згуртовує класну родину. Особливо сподобалась Козацька мирилка.

  3. Шановно Олена Петрівна ! Ваш проект «Козацька доба» заслуговує високої оцінки. Ви відчуваєте кожного малюка, активізуєте і мотивуєте, навіщо знати одяг, зброю, звичаї козаків. Вдалий ролик, презентація, цікаві мирилки, а патріотична присяга дружних козачат запам’ятається їм надовго. Якщо в 1 класі проводиться така кропітка робота, уявляю, яких вершин Ви досягнете далі! Молодці!

  4. Виховний захід спрямований на національно- патріотичне виховання учнів початкових класів. Дуже добре, що в самому проекті були залучені не лише діти, а й батьки. Про це свідчить звіт- результат проведеної роботи.