mail@urok-ua.com

Вивчення віршів за опорними словами

Вивчення віршів

Використовуючи цей спосіб, треба виділити опорні слова в тексті, підкреслити олівцем (якщо книга власна) і прочита­ти вірш, звертаючи увагу на ці слова. Дуже часто у віршах такими словами, які несуть основний зміст, е рими. Потім треба виписати ці слова на окремий аркуш паперу й прига­дувати рядки вірша, дивлячись тільки на ці слова.

Кличе матуся
Кличе весна
У поле.
Кличе дзвінок
До школи.
Кличуть до себе
Гори.
Кличе далеке
Море.
Кличе дорога
До гаю.
Кличе у даль
Невідому.
А я назад повертаю, —
Кличе матуся
Додому.
Микола
Сингаївський

Послідовність роботи над віршем

  1. Читання вірша дорослим.
  2. Читання «ланцюжком» (один рядок дитина, один — до­рослий).
  3. Читання з доповненням (дорослий читає початок речен­ня, а дитина продовжує).
  4. Робота над змістом прочитаного. З’ясування, чи все зро­зуміло.
  5. Вивчення вірша за опорними словами (опорні слова запи­суються на дошці у стовпчик):

весна
дзвінок
гори
море
дорога
матуся

— Читаймо слова та пригадаймо рядки вірша,

Найчастіше опорними словами у віршах бувають рими, але це необов’язково. У рядках вірша Т. Шевченка «Садок вишневий коло хати»:

Садок вишневий коло хати
Хрущі над вишнями гудуть…

опорними словами будуть: садок, хата, хрущі, вишні.

Життя обов’язково вносить свої корективи у будь-який прийом. Для деяких віршів можна поєднувати прийоми, на­приклад розучування за допомогою опорних слів і опорних . малюнків.

Можна розучувати вірш за допомогою розфарбовування,

правда для цього потрібна заготовка, зроблена власноруч, або книжка-замальовка (це менш імовірний варіант, але буває і таке). Звичайно, далеко не всі вірші можна розучувати за допомогою такого прийому.

Кольоровий віршик

Кульбабка тиха при стежині
Жовтіється сама собі.
А у волошки очі сині,
А в неба очі голубі.
Зелені клени стали колом
Побіля нашого двора.
А ген за тихим жовтим полем
Червоне сонце догора.

Євген Горев

Допомагає при розучуванні віршів усвідомлення того, що за чим розповідається: в першому чотиривірші про весну, в другому — про поле тощо. Це не переказ, а лише концен­трація уваги на послідовності образів.

Працюючи над віршем, не слід забувати, що об’єкт аналі­зу — поетичний твір. У нього особлива форма, що зумовлює використання специфічних прийомів роботи. Йому притаман­ні більша, ніж в оповіданнях, образність, своєрідна синтак­сична будова речень, лаконічне змалювання образів. На це слід звертати увагу дитини під час опрацювання поетичних творів.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Сподобалася технологія розвитку пам”яті, а саме – вивчення віршів за опорними словами і привернув увагу прийом розучувати вірш за допомогою розфарбовування, це цікаво і захоплююче. Дитині сподобається, а отже і буде результат! Варто спробувати. Дякую за гарну ідею.

  2. Хороші прийоми для розвитку пам`яті дитини, але шкодять для виконавської майстерності .Для цього все-таки слід використовувати прийоми сприйняття цілісності тексту для заучування напам`ять. Так ми не можемо передати паузи, темп, ОБРАЗ…