mail@urok-ua.com

Вивчення віршів за опорними словами

Вивчення віршів

Використовуючи цей спосіб, треба виділити опорні слова в тексті, підкреслити олівцем (якщо книга власна) і прочита­ти вірш, звертаючи увагу на ці слова. Дуже часто у віршах такими словами, які несуть основний зміст, е рими. Потім треба виписати ці слова на окремий аркуш паперу й прига­дувати рядки вірша, дивлячись тільки на ці слова.

Кличе матуся
Кличе весна
У поле.
Кличе дзвінок
До школи.
Кличуть до себе
Гори.
Кличе далеке
Море.
Кличе дорога
До гаю.
Кличе у даль
Невідому.
А я назад повертаю, —
Кличе матуся
Додому.
Микола
Сингаївський

Послідовність роботи над віршем

 1. Читання вірша дорослим.
 2. Читання «ланцюжком» (один рядок дитина, один — до­рослий).
 3. Читання з доповненням (дорослий читає початок речен­ня, а дитина продовжує).
 4. Робота над змістом прочитаного. З’ясування, чи все зро­зуміло.
 5. Вивчення вірша за опорними словами (опорні слова запи­суються на дошці у стовпчик):

весна
дзвінок
гори
море
дорога
матуся

— Читаймо слова та пригадаймо рядки вірша,

Найчастіше опорними словами у віршах бувають рими, але це необов’язково. У рядках вірша Т. Шевченка «Садок вишневий коло хати»:

Садок вишневий коло хати
Хрущі над вишнями гудуть…

опорними словами будуть: садок, хата, хрущі, вишні.

Життя обов’язково вносить свої корективи у будь-який прийом. Для деяких віршів можна поєднувати прийоми, на­приклад розучування за допомогою опорних слів і опорних . малюнків.

Можна розучувати вірш за допомогою розфарбовування,

правда для цього потрібна заготовка, зроблена власноруч, або книжка-замальовка (це менш імовірний варіант, але буває і таке). Звичайно, далеко не всі вірші можна розучувати за допомогою такого прийому.

Кольоровий віршик

Кульбабка тиха при стежині
Жовтіється сама собі.
А у волошки очі сині,
А в неба очі голубі.
Зелені клени стали колом
Побіля нашого двора.
А ген за тихим жовтим полем
Червоне сонце догора.

Євген Горев

Допомагає при розучуванні віршів усвідомлення того, що за чим розповідається: в першому чотиривірші про весну, в другому — про поле тощо. Це не переказ, а лише концен­трація уваги на послідовності образів.

Працюючи над віршем, не слід забувати, що об’єкт аналі­зу — поетичний твір. У нього особлива форма, що зумовлює використання специфічних прийомів роботи. Йому притаман­ні більша, ніж в оповіданнях, образність, своєрідна синтак­сична будова речень, лаконічне змалювання образів. На це слід звертати увагу дитини під час опрацювання поетичних творів.

 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка. Рейтинг публікації: 4 из 5)
ВАС ТАКОЖ МОЖУТЬ ЗАЦІКАВІТИ:
Вивчення віршів за допомогою малюнків Вивчення віршів за допомогою малюнків Цей спосіб менш зручний, тому що потребує наявності готових малюнків. Але гарні ілюстрації роблять зміст вірша дуже наочним. Цим способом найбільш ефективно ...
Конспект заняття з розвитку мовлення для дітей середнього віку із ЗНМ з використанням коректурних таблиць Конспект заняття з розвитку мовлення для дітей середнього віку із ЗНМ з використанням коректурних таблиць Автор: вчитель-логопед Шаповалова Світлана Василівна Заняття спрямоване на формування у діте...
Сучасні методики для сучасних дітей Сучасні методики для сучасних дітей Залучення дітей до творчості – одна з тенденцій сучасної освіти. Максимально незалежне, критичне, інноваційне мислення в учнів – запорука їх ус...
3127

Відгуки та пропозиції

Швидкий вхід з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарів

 1. Сподобалася технологія розвитку пам”яті, а саме – вивчення віршів за опорними словами і привернув увагу прийом розучувати вірш за допомогою розфарбовування, це цікаво і захоплююче. Дитині сподобається, а отже і буде результат! Варто спробувати. Дякую за гарну ідею.

 2. Хороші прийоми для розвитку пам`яті дитини, але шкодять для виконавської майстерності .Для цього все-таки слід використовувати прийоми сприйняття цілісності тексту для заучування напам`ять. Так ми не можемо передати паузи, темп, ОБРАЗ…