mail@urok-ua.com

Задачі з математики для 3 класу на українській мові

Задача з математики №1

Станіслав вирішив для своєї матусі зробити приємну несподіванку — почистити мамине взуття. У коридорі було темно, але хлопчик знав, на якій полиці у тумбі для взуття лежить мамине. Там стояли поштучно 3 пари сірих туфель та 2 пари червоних черевиків. Скільки штук взуття Станіславу треба вибрати навмання, щоб серед них обов’язково були:

а)  одна пара сірих туфель;
б)  одна пара червоних черевиків;
в)  одна пара сірих туфель та одна пара червоних черевиків?

Задача з математики №2

У морозильній камері лежить морозиво: 12 порцій “Каштан”, 17 порцій “Бетмен”, 9 порцій “Прем’єр”, 5 порцій “Ескімо”.

Скільки порцій треба вибрати продавцеві із камери навмання, щоб серед них обов’язково були:

а)  1 порція морозива “Прем’єр”;
б)  по одній порції морозива кожної назви;
в)  5 порцій морозива якоїсь однієї назви;
г)  1 порція морозива “Бетмен”, 1 порція – морозива “Каштан”?

Задача з математики №3

Розв’яжемо цю задачу разом.

У класі 35 учнів. Доведи, що серед них знайдеться принаймні два учні, прізвища яких починаються з однієї букви.

Розв’язування задачі

В українському алфавіті 33 букви. Відомо, що з букви м’який знак (ь) та з букви и прізвища починатися не можуть. Прізвища можуть починатися з тридцяти однієї букви. Для 31 учня прізвища можуть починатися з різних букв, а в класі 35 учнів. Отже, в класі знайдеться принаймні два учні, прізвища яких починаються з однієї і тієї ж букви.

Задача з математики №4

Сашко підрахував, що за сніданок, обід та вечерю його родина з’їла 13 цукерок. Доведи, що принаймні один раз родина хлоп­чика з’їла не менше п’яти цукерок.

Задача з математики №5

27 третьокласників вирішили до Дня вчителя зробити для своєї вчительки сюрприз – прикрасити клас. 18 учнів придбали повіт­ряні кульки, 12 – кольорові прапорці. 7 третьокласників принесли і повітряні кульки, і кольорові прапорці. Решта учнів – жовте листя. Скільки дітей принесли жовте листя?

Задача з математики №6

Сергійко, Павло, Степан, Ігор та Микола дружать ще з дитячого садочка. Сергійко якось пообіцяв друзям віддати свою колекцію машинок (37 штук) тому, хто зможе розділити їх між собою так, аби кожному дісталася непарна кількість машинок. Чому й нині колекція машинок залишилася у Сергійка?

Примітка. Машинки треба розділити між Павлом, Степаном, Ігорем та Миколою.

Задача з математики №7

У запису 7777 поставте між деякими цифрами знак + так, щоб отримати вираз, значення якого дорівнює:

а) 28;
б) 154;
в) 784.

Задача з математики №8

Сергійко увійшов до кімнати по шкарпетки. У кімнаті спала його сестричка і було зовсім темно. Хлопчикові не хотілося вмикати світло, аби не розбудити сестру. Він знав, на якій полиці у шафі лежать його шкарпетки. Там лежало поштучно 3 пари чорних, 2 пари коричневих та 5 пар синіх шкарпеток. Скільки шкарпеток Сергійко повинен вибрати із шафи навмання, щоб серед вибраних обов’язково були:

а) одна пара чорного кольору;
б) одна пара одного якогось кольору;
в) по одній парі кожного кольору?

Задача з математики №9

У магазині “Ноти” у продавця в шухляді лежать збірки музичних творів: 6 збірок з творами Чайковського, 11 – Моцарта, 15 — Мусоргського, 14 – Глинки. Скільки збірок продавцеві треба вибрати із шухляди навмання, щоб серед них обов’язково були: 4 збірки з творами Глинки, 3 – з творами Чайковського та одна з творами Мусоргського?

Задача з математики №10

В одній із груп оздоровчого табору було 22 дитини. Чи можна стверджувати, що серед дітей знайдеться принаймні двоє, імена яких починаються з однієї букви? Підкресли правильну відпо­відь: Так. Ні. Поясни свій вибір.

Задача з математики №11

У школі вчаться 370 учнів. Доведи, що серед усіх учнів знайдеться двоє, котрі свят­кують свій день народження в один день.

Задача з математики №12

Постав у числовому виразі 6 • 5 – 6 : 4 – 1 дужки так, щоб його значення дорівнювало:
а) 5;
б) 8.

Задача з математики №13

У трьох пакетиках знаходиться відповідно 22, 14 та 12 горіхів. Урівняй кількість горіхів у кожному пакетику, перекладаючи з одного в інший стільки горішків, скільки в тому пакетику вже є. Дозволяється зробити тільки три перекладання.

Задача з математики №14

Роздивись рисунок. Чи правильно складено твердження: “Трикутників на малюнку більше, ніж квадратів” ?

Трикутники та квадрати

Алгоритм. Операція. Обернені операції

Щоб досягти успіху (очікуваного результату) у певній справі, треба вміти планувати свої дії. Іншими словами, складати програму дій, тобто встановлювати, яку саме дію і в якій послідовності необхідно виконувати. Це і називається алгоритм.

Закінчи алгоритм розв’язування рівняння 10 – х = 3.

  1. Прочитай рівняння.
  2. Визнач назву невідомого компонента.
  3. Згадай правило знаходження невідомого компонента.
  4. __________________
  5. __________________
  6. __________________

Кожна дія в алгоритмі називається операцією. Наприклад, такі операції: взяти зі столу нитку з голкою; одягнути сорочку; зайти до кінотеатру тощо. А тепер до цих операцій назвемо обернені: покласти на стіл нитку з голкою; зняти сорочку; вийти з кіно­театру.

Якщо виконати певну операцію, а потім — обернену до результату операцію, то мати­мемо попередній результат.

Операції можна виконувати не тільки над речами, а й над числами, словами. Наприклад, до 5 додали 3. Виконали операцію додавання і отримали результат — число 8. Тепер відносно резуль­тату (числа 8) виконаємо операцію віднімання, отримаємо число 5. Це те число, яке було раніше. Отже, операції додавання і віднімання – обернені одна до одної.

Операції множення й ділення теж обернені одна до одної.

Доведи це. Виконай і запиши операцію множення, наприклад, з числом 7. ______________  А тепер виконай і запиши операцію, обернену до результату. _____________ Зроби висновок.

Задача з математики №15

Задумали число. Поділили його на 3, потім помножили на 5. В результаті отримали число 20. Яке число задумали?

Розв’язування задачі

Це завдання розв’язується з кінця. Із задуманим числом пропо­нується виконати дві дії: спочатку ділення, потім – множення. Внаслідок цього отримали число 20. Розв’язуючи з кінця, ми виконаємо обернені дії: спочатку ділення, потім – множення. Розв’язання буде таким: 20 : 5 • 3 = 12. Отже, 12 – задумане число.

Задача з математики №16

Задумали число. Від цього числа відняли 4, а потім додали 7. Після цього вийшло 26. Яке число задумали?

Задача з математики №17

П’ять хлопчиків зібрали разом 14 грибів, причому кожний знайшов не менше одного гриба. Доведи, що принаймні два хлопчики знайшли однакову кількість грибів.

Малюнок до задачі

Задача з математики №18

На шкільному базарі до початку нового навчального року 120 покупців придбали шкільну форму. З’ясувалося, що 49 із них купили форму для хлопчиків, 28 – для дівчаток, 16-і для хлопчиків, і для дівчаток. 33 покупці придбали тільки піджаки. Решта — тільки спідниці. Скільки покупців придбали спідниці?

Задача з математики №19

Данилко і Дениско – брати-близнюки. Вони носять речі однако­вого розміру. Одного зимового вечора вони вирішили біля дому покататися на санчатах. Коли хлопчики збиралися виходити з квартири, в будинку раптом погасло світло. Діти не встигли одягнути тільки рукавички. Дениско пам’ятав, на якій полиці у шафі лежать їхні рукавички. Там поштучно лежало 4 пари сірих,
8 пар чорних та 3 пари коричневих рукавичок. Скільки рукавичок хлопчик повинен дістати з шафи навмання, щоб серед них обов’язково були: 1 пара чорних та 1 пара коричневих рукавичок?

Задача з математики №20

Аркуш паперу зігнули навпіл, потім ще раз зігнули навпіл, а потім – ще раз. Якщо розрі­зати папір по згинах, то скільки отримаємо аркушиків? Запиши правильну відповідь:

Задача з математики №21

З 12 паличок склади 3 однакових чотирикут­ники і 2 однакових трикутники.

Задача з математики №22

Сергія пригостили яблуками. Половину він з’їв, а решту, 4 яблука, віддав сестрі. Скільки яблук дали Сергієві?

Задача з математики №23

Магазин першого дня продав половину сувою тканини, другого – половину решти, а третього продали половину нового залишку і останні 5 м. Скільки метрів тканини було в сувої спочатку?

Задача з математики №24

У класі 37 учнів. Доведи, що серед них знайдеться 4 учні, котрі народилися одного й того ж місяця.

Задача з математики №25

На колі позначили кілька точок. Через кожні дві точки провели прямі. Подумай і запиши, скільки всього точок позначили на колі, якщо загалом вийшло:

а)  1  пряма __________ ;
б)  3  прямі __________ ;
в)  6 прямих _________ .

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Спасибі за чергову порцію змістовних задач, які можна буде використати і в якості проблемної ситуації на уроці, і для встановлення емоційного настрою на засіданні математичного гуртка. Поповнила свій арсенал.

  2. Матеріал змістовий, пізнавальний. Спасибі! Потрібно, безумовно, не забувати використовути на уроці цікаві задачі та задачі-жарти, числові, геометричні головоломки, математичні ребуси, які формують в дітей критичне та логічне мислення, творчу уяву.