Конспект уроку української мови, 2 клас
Змінювання іменників за зразком один-багато. Словниково-логічні вправи
Автор: Вчитель початкових класів Бондар Тетяна Миколаївна
Конспект уроку робочий, практичний, з різними формами і видами роботи. Хочу звернути увагу, що д/з розроблене під інтереси й можливості мого класу. А ви можете пофантазувати. Також наголошу, що на даному уроці ми не використовуємо підручник. Успіхів, колеги!
Тема: Змінювання іменників за зразком один-багато. Словниково-логічні вправи.
Мета: розширювати знання учнів про слова-назви предметів; удосконалювати вміння змінювати слова за зразком один-багато; збагачувати словниковий запас; виховувати бережливе ставлення до птах.
ХІД УРОКУ:
І. Організація класу
ІІ. Перевірка д/з
Звернути увагу на додаткове завдання(щось цікаве про шишкарів).
ІІІ. АОЗ
- Каліграфічна хвилинка
Ярославе, про яку пташку розповідали твої однокласники? (Про шишкаря.)
Денисе, який перший звук у слові шишкар? Останній?
На дошці записую
Ш ши шиш шк ар
- Що ми можемо прочитати?
Записую слово шишкар з коментуванням.
Перегляд зошитів, відзнака каліграфістів.
Поставте питання до слова шишкар. (Хто?) Доведіть!
ІV. Повідомлення теми уроку, МНД
— Які слова ми зараз вивчаємо?
— Що вони означають?
— На які питання відповідають?
— Сьогодні ми продовжимо удосконалення своїх знань про іменник.
V. Вивчення нової теми
- Творча робота
Прочитайте.
Он за ялинкою рядочком
Шишкар, сойка, горобчики,
Милуються дбайливим хлопчиком,
Синичка, сорока й снігурі
Дякують за смачний подарунок, що передали школярі.
- Про кого розповідається у віршику?
- Як вигадаєте, що то за подарунки?
- Школярі зробили добрий вчинок? Чому?
Хлопці виписують з вірша слова-назви предметів, що означають один предмет.
Дівчатка – слова-назви предметів, що означають багато предметів.
Перевірка.
Отже, в укр.м. є слова-назви предметів, що означають один предмет і багато.
Фізкультхвилинка
VІ. Закріплення
- Тренувальні вправи
- Гра «Один одному» (робота в парах, усно)
Один учень називає слово в однині , а сусід по парті відповідає цим же словом у множині. І навпаки.
- Малюнковий творчий диктант (Двоє працюють біля дошки)
Вчитель показує малюнки: один учень на дошці пише слово в однині, інший в множині.
Бажано використовувати малюнки птахів.
Перевірка.
Виховний момент.
Змайстрували годівничку,
На дно всипали пшеничку.
Крихти хліба, трішки сала,
Щоб синичка прилітала.
Бо зима, мороз надворі,
А в мороз пташині горе.
Треба їй допомагати,
В люту зиму виживати.
- Хвилинка-цікавинка
- Ребус
Голуб
Майже домашні, майже ручні, завжди готові їсти майже з рук. Але руками їх не впіймаєш. Ми їм радіємо, їх годуємо і навіть вважаємо символом миру.
Ці пернаті бачать в 3 рази швидше, ніж людина. Як це визначити? Легко. Ми за одну секунду бачимо 24 кадра, а голуб — 75.
Всім завжди було цікаво, як голуби могли працювати «листоношами» і взагалі, як вони знаходять дорогу додому? Деякі дослідження показують, що вони орієнтуються на запахи, які розносяться вітром саме в тому місці, звідки вони починають свій шлях.
- Загадка
По рецепту на базарі
Він вибрав окуляри,
Натягнув собі на ніс,
Полетів трудитись в ліс.
У осінню хмуру пору,
Він глянув, сів на сук,
Носом тук і згинув жук.
От які-то окуляри
Вибрав він на базарі.
- Хто це? (Дятел.)
- На яке питання відповідає слово дятел?
С.р Складання речення про дятла й запис його в зошити.
Перевірка
- Розповідь «Дивна пташка»
Вона ніколи не в’є собі гнізда. Ніколи сама не виводить пташенят. Ця пташка потай кладе своє яйце до чужого гнізда, а хазяйське викидає. Висиджує і вигодовує мала інша пташка. Сама іона цілий день літає й визбирує на гілках волохату гусінь.
- Як звати цю дивну пташку? (Зозуля.)
- На яке питання відповідає слово зозуля?
- Змініть слово так, щоб птахів було багато.
- Словнико-логічні вправи
- Завершення логічного визначення:
Фазан – це…
Заєць – це
- Розподіл. ряд видових назв між 2 родовими. (Малюнки пташок – окремо свійські, окремо – дикі) Робота в групах
- Спостереження за словами, які вживаються тільки в однині або тільки в множині. (Усно.)
VІІ. Підсумок
Гра «Вчитель»
Учні перевіряють роботу (вчитель готує роботу) й виправляють помилки, роблять висновок.
Гра «Розумний м’яч»
Вчитель називає слово в однині, учень – в множині.
VІІІ. Д/з
Картка (диференційовані завдання)
Розробка сподобалась. Наявні всі елементи уроку. Багато цікавих моментів, особливо приємно, що вчителі початкових класів не забувають про фізкультхвилинки. Подобається такий елемент як “Хвилинка-цікавинка”.
Доброго вечора. Дякую за оцінку. Про фізкультхвилинку ми, вчителі початкових класів, не можемо забувати. Хвилинки-цікавинки використовую завжди. На кожному уроці – це крок в розвитку моїх учнів.
Цікавий, динамічний урок, на якому учні вчаться самостійно здобувати знання. Доцільне диференційоване домашнє завдання. Дякую!
Дякую за теплі слова, Марино! Урок, дійсно, пройшов динамічно.
Мені дуже приємно читати такі слова від досвідченого Педагога!
Тетяно Миколаївно ! Гарний та методично грамотно побудований урок ,творчий та нестандартний. Ви – молодець. Дякую за Ваш урок.