mail@urok-ua.com

Конспект уроку з української мови 2 клас

Тема: Розпізнавання іменників за питаннями хто? Що?. Змінювання іменників за зразком «один-багато». Словниково-логічні вправи

Автор: Вчитель початкових класів Бондар Тетяна Миколаївна

Бондар Тетяна МиколаївнаДілюсь своїми ідеями, своїм баченням даного уроку. Урок наповнений різними видами і формами роботи. Вимагає швидкого темпу й гарної роботи вчителя на попередніх уроках.


 

Тема: Розпізнавання іменників за питаннями хто? Що?. Змінювання іменників за зразком «один-багато». Словниково-логічні вправи.

Мета: вдосконалювати вміння розпізнавати іменники за питаннями хто? Що?, змінювати їх за зразком «один-багато»; удосконалювати вміння учнів визначати число іменників; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати фонетичний слух, мовлення, мислення; розвивати вміння висловлювати свої думки; виховувати любов до рідної мови.

ХІД УРОКУ:

І. Організація класу

Гомінка, немов сопілка,

Запашна, як вишні гілка,

Мусим завжди, я і ти,

Рідну мову берегти.

ІІ. АОЗ

  1. Гра

Продовжіть речення.

Іменники означають назви ………………….

Іменники відповідають на питання…………..

Хто? …………………………. Що? ………………………….

Назвіть протилежне слово СУХИЙ ……………. (мокрий)

Отже, правила ми знаємо, можемо продовжувати наш урок.

ІІІ. МНД

Тема хоч і проста, та для вас цікава.

Будуть в ній нові слова, буде і забава.

Ви здобудете знання і нові уміння,

А для цього треба вам проявить терпіння!

ІV. Повідомлення теми

Ми будемо писати, , досліджувати, творити, змагатися, відпочивати.

Отож, друзі, до роботи.

V. Вивчення теми

  1. Розгадування ребусаРебус
  1. Каліграфічна хвилинка

Сніжинка

Перегляд зошитів. Подяка за каліграфію.

3. Словникова робота

  • Добір споріднених слів Сніг, снігова
  • Списування

Впала маленька сніжинка. (Запис на дошці.)

Ми записали слово чи речення? Так, речення, бо зрозуміли, про що розповідається.

Знайдіть в реченні слово , яке відповідає на питання що?

Ой, а що в нас так багато сніжинок? Діти, а на них записано, що ми будемо роботи сьогодні на уроці.

А ще ми будемо утворювати мовний снігопад з нових слів.

  1. Сніжинки

1 сніжинка «Дослідити текст»

Будемо досліджувати текст.

Прочитайте. (Слабшим допомагаю)

Спишіть.

Знайдіть слова в тексті, що відповідають на питання ХТО? ЩО?. Підкресліть їх.

Перевірка.

Текст

Леся в магазині бачила стіл, диван, стілець. А ще там була гарна скриня.

2 сніжинка «Утвори»

Усно в першому реченні утворіть іменники у множині (іменники з тексту)

Ярославе, повтори утворене речення.

А як одним словом можна назвати всі іменники? Меблі.

Снігопад: скриня

Screenshot_1

Скриня — меблевий виріб з відкидним або знімним віком для зберігання одежі та різних інших предметів.

3 сніжинка

Фізкульхвилинка

4 сніжинка «Розподільний диктант»

Я диктуватиму іменники в однині і множині, ваше завдання в перший стовпчик записати іменники в однині, в другий – в множині.

Ліс, фазани, дятел, стежки, ялинка, шишки, білка, дуби, заєць, лисиці, модрина.

Двоє учнів працюють біля дошки.

Перевірка

З записаних слів назвіть, будь ласка, птахи…………, звірі……….. .

Снігопад: модрина

Screenshot_2

Хвоя яскраво-зелена і жовтіє восени

VІ. Закріплення

5 сніжинка «Змагання-естафета»

Будемо змагатися Хлопчики-дівчатка.

Хлопчики, уявіть, що ви в лісі. Дівчатка, уявіть, що ви в магазині.

Хлопчики, ХТО? в лісі? (Записують на дошці, передаючи естафету.)

Дівчатка, ЩО? в магазині? (Записують на дошці, передаючи естафету.)

Перевірка.

6 сніжинка «Перебудуй»

Перебудувати речення, змінивши іменник в однині на множину й записати речення.

Бабуся продавала жбанок. (Бабусі продавали жбанки.)

Діти, а хто з вас знає, що таке жбанок?

Підказка є в…. Здогадайтеся де, відгадавши загадку.

Паперовий кораблик щодня

Перевозить у трюмах знання.

Після плавання цей корабель

Повертається в рідний портфель. (Підручник)

Підручник, с. 67

Перевірка.

Снігопад: жбанок (глечик)

Screenshot_3

VІІ. Підсумок

Ми гарно й плідно попрацювали.

А чи знадобляться вам набуті знання в житті? Де?

Ярославе, на які питання відповідають іменники?

Денисе, постав питання до слова ВОВК.

Назаре, постав питання до слова КУЩ.

А погляньте, який у нас мовний снігопад. Прочитайте слова.

Наша мова дуже милозвучна, багата і на наступних уроках ми будемо також збагачувати свій словниковий запас.

МФО* Діти добирають слова, ставлячи питання.

Літає (ХТО? ЩО?)…….. літак, сніжинка, дятел, листочок, шишкар, вертоліт, синичка тощо.

VІІІ. Д/з

С. 71, ваза

Дякую за урок. Спілкуватись українською модно!!!

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

8 коментарів

  1. Гарна розробка уроку з української мови. Цікаві, змістовні завдання сприяють кращому засвоєнню та закріпленню знань. Впевнена, вчитель без проблем досягнув кінцевої мети уроку. Дякую за корисний матеріал.

    1. Дякую! Відхилень від плану не було. Недоліків при проведенні уроку я не помітила. Поставлені завдання вдалося реалізувати повністю. Вважаю, що мета уроку була досягнута і результати роботи учнів дають підстави це стверджувати.

  2. Мені сподобався представлений урок. Хороший мотиваційний настрій. Представлені різні види і способи роботи. Матеріал відповідає віковим рівням.На уроці діти вчаться розрізняти слова-іменники від інших частин мови. При роботі розвивається уява, творче мислення. Дякую за роботу!

    1. Ольго, дякую за коментар. Мені важливо “почути” думку колег. Вже з практики скажу, що слова з мовного снігопаду, після цього уроку, діти пишуть без помилок, вживають їх у своєму мовленні при складанні речень, наприклад.

  3. Вдало підібрані вправи для уроку: ігри, ребуси, змагання-естафета та інші. А Ваша ідея мовного снігопаду на уроці, Тетяно Миколаївно, є дуже цікавою. Перлинки Вашого доробку візьму для себе.

  4. Цікава задумка уроку з мовним снігопадом, що дозволяє робити міні-підсумки на окремих етапах уроку. На протязі уроку велася велика ілюстрована словникова робота. Інтерактивні методи роблять урок сучасним. Дякую.