Конспект уроку української мови . 4 клас. Рід іменників. Змінювання іменників за числами
Автор: вчитель початкових класів Лобанова Юлія Анатоліївна
Конспект уроку розрахований на учнів 4 класу. Містить цікаві творчі завдання, інтерактивні форми роботи, матеріал вивчається диференційовано, використовую різноманітні ігрові форми роботи, що дає змогу учням краще сприймати і запам’ятовувати матеріал.
Тема. Рід іменників. Змінювання іменників за числами
Мета: актуалізувати знання учнів про рід і число іменників; удосконалювати
вміння визначати рід і число, закріплювати вміння учнів визначати
частини мови;розвивати зв’язне мовлення, творчі вміння побудови
речень, вміння аналізувати, порівнювати; виховувати любов до
української мови, бажання її вивчати
Обладнання: мультимедійна презентація, індивідуальні картки із завданнями
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційна частина
Весела пісенька дзвіночка
Покликала нас на урок.
Я бачу ваші милі личка
І очі з безліччю думок.
Ми помандруєм в світ науки,
Що гордо МОВОЮ зовуть…
Та лиш кмітливість та увагу
З собою взяти не забудь…
- Сьогодні наша подорож не звичайна, а космічна.
- Що ми можемо побачити у космосі?
- Ми будемо подорожувати по планетах.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
Старт
1.Перевірка домашнього завдання ( Вправа 96)
- Прочитайте речення, які ви склали.
- Усно опишіть птаха, зображеного на фотоілюстрації
- Вибіркове списування ( Слайд 1)
З поданих слів виписати:
1 варіант – іменники
2 варіант – прикметники
Мед, літає, бджола, гречаний, вулик, висить, яблуко, пасіка, пахучий, липовий, акація, акацієвий, смачний.
( Взаємоперевірка в парах)
- Що вам нагадують ці слова?
Хвилинка цікавинка (Слайд 3)
Мед є символом достатку, добробуту і процвітання. Цей цінний продукт відомий людству з давніх часів. Його їли, ним лікувалися і використовували при багатьох потребах. Чудові властивості меду не тільки надають організму енергію та лікують від багатьох хвороб, а і сприяють омолодженню і довголіттю. Для отримання ложки меду ( 30г) 200 бджіл повинні збирати нектар протягом дня.
Планета «Каліграфія»( Слайд 4)
- Космічні жителі цієї планети дуже люблять порядок, правильність і чистоту. Тому ми покажемо їм, як уміємо писати.
Повторення написання букви Аа, складів і слів з цією буквою.
Складання звукової моделі слів акація, акацієвий.
ІІІ. Повідомлення теми, мети. завдань уроку
- Сьогодні на уроці ми пригадаємо, як змінюються іменники за родами, будемо визначати рід іменників. Ваше завдання бути уважними, кмітливими, активними, проявляти творчість і наполегливість у роботі.
ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
Планета іменників(Слайд 5)
1 Станція. Число іменників
Робота з підручником. Вправа 97. Визначення числа іменників
- Прочитайте вірш Д.Павличка. Доберіть до нього заголовок.
Гра «Впіймай число іменника»
( Читаю вірш, а учні на слух виписують іменники у однині – в першу колонку, а в множині – в другу)
Небеса прозорі, як глибінь ріки.
Падають, як зорі, з явора листки.
А над полем нитка дзвонить, як струна.
Зажурилась квітка – чує сніг вона.
- Позначте закінчення іменників.
- В українській мові існують слова, які вживаються лише у множині.
Граблі, санчата, вила, ворота, шахи, штани.
- Зробіть висновок про те, як визначити число іменника.
2 Станція. Рід іменників (Слайд 6)
Робота за таблицею
Рід іменників | ||
Чоловічий ( ч.р.) | Жіночий ( ж.р.) | Середній ( с.р.) |
М’яч ( він)
| Сукня, парта, ніч ( вона) | Дерево, дитя ( воно) |
- Зробіть висновок про закінчення іменників чоловічого, жіночого, середнього роду.
Гра «Знайди пару»
В учнів на партах картки із завданням
- З поданих слів дівчатка вибирають іменники жіночого роду, хлопчики – чоловічого роду, повинні залишитись іменники середнього роду.
Калина, тополя, мак, ніч, рушник,степ, козак, голуб, гніздо, ластів’я, сіно, чорнобривець, верба, волошка, бажання.
3 Станція «Фізкультхвилинка» «Тоне є проблема» (Слайд 7)
Індивідуальні завдання для сильних учнів (Слайд 8)
- Дібрати іменники за групами:
Дерева –
Квіти –
Визначити рід дібраних слів
- Поставте слова за алфавітом, визначте рід.
Автомобіль, місто, картина, вікно, син, сестра, життя, море, бетон, поет.
Планета Мислителів(Слайд 9)
- Відгадайте загадки, визначте рід і число слів – відгадок.
Відлітають за моря, у краї далекі, на будинках гнізда в’ють. Звуть же їх…
( лелеки)
Я червоний, я гіркий. Відгадайте, хто такий? ( Перець)
Хто ховає під кущі наші супи і борщі? ( Картопля)
На чотирьох ногах стою, ходити зовсім я не можу. Коли стомишся гуляти, то любиш на мені відпочивати ( Ліжко)
В неї хатка гарна, тиха, взимку повненька горіхів. В лісі любить вона жити. Відгадайте, хто це, діти? ( Білка)
На Землі (Слайд 10)
V. Підсумок уроку
Гра «Блискавка»
- Я називаю іменник, ваше завдання – швидко визначити рід. Відповідати потрібно швидко, без затримки.
Ніч, поле, село, паляниця, квітка, човен, птах, дощ, веселка.
- Що допомогло вам визначати рід іменників?
- Як визначити число іменників?
VІ. Домашнє завдання (Слайд 11)
Вправа 99 –1) доповнити речення словами з довідки;
2) виписати 4 вислови про мову, визначити в іменниках рід і
число
Вчитель ретельно перевіряє домашнє завдання, що сприятиме кращому засвоєнню знань. Учні подорожують, виконуючи різні навчальнгі вправи. Присутня ігрова діяльність. Цікавинка про мед поповнить знання школярів для загального розвитку.
Юлія Анатоліївна, спасибі за хороший урок, космічну подорож. Вчителем використані цікаві завдання, прийоми ігрової технології, що сприяє розвитку інтересу до навчання. На жаль, у підсумку не має завершення цієї подорожі.