Конспект уроку з української мови у 3 класі
Загальне поняття про прикметник. Значення прикметників у мовленні
Автор: вчитель початкових класів Фільварочна Лілія Олексіївна
Тема: Загальне поняття про прикметник. Значення прикметників у мовленні.
Мета: Розширити знання учнів про прикметник і його значення у мовленні; вчити визначати прикметник за питанням, значенням і роллю у реченні; розвивати вміння порівнювати мовні явища; виробляти навички каліграфічного письма; розвивати увагу та спостережливість; збагачувати мовлення учнів і виховувати любов до рідної мови.
Обладнання: Предметні малюнки, демонстраційний матеріал, індивідуальні картки.
Хід уроку
І.Організаційний момент:
В школі дзвонить вже дзвінок,
Всіх скликає на урок,
Ми також часу не гаєм
І урок розпочинаєм.
Девіз нашого уроку :
Уважно слухати, старанно працювати та каліграфічно писати
ІІ. Актуалізація опорних знань. Підготовка до вивчення нового матеріалу.
Пригадування казки про частини мови:
Cперечались частини мови: хто з них найважливіший. Іменник вихваляв себе, бо всі предмети називає і в реченні головним виступає. Прикметник зауважив, що без його ознаки предмет не може існувати…
- Пригадайте, на які питання відповідають прикметники.
- Наведіть приклад.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні про прикметник ми будемо вивчати,
Знання які вже мали, потрібно пригадати,
Й прикметники у мовленні нам треба відшукати.
ІV. Повторення вивченого про прикметник.
- Опрацювання вірша Дмитра Білоуса «Частини мови».
Як намистини, диво калинове – частини мови!
Який співець, поет, письменник
уперше слово вигадав – іменник?
Іменник! Він узяв собі на плечі
велике діло – визначати речі.
Прикметник дасть іменнику – предмету
якусь його ознаку чи прикмету.
- Бесіда за змістом вірша.
Висновок: Прикметник називає ознаку.
- Визначення ознаки прикметника за віршем «Прикметник»
(О.І.Мельничайко. Рідна мова.)
(вірш читає учитель):
Що прикметник означає?
Він прикмети називає –
Всі ознаки визначає.
Розуміється на всьому:
На великому й малому,
Який смак в кого буває,
І за кольором впізнає,
І за розміром, і віком,
Яким стане чоловіком,
Почуття він розпізнає,
Про характер думку має,
Про красу і про вроду,
Про навколишню природу,
І про місяць, і про сонце,
Ще й загляне у віконце.
Всі ознаки добре знає,
Слово точне добирає –
Їх багато дуже має.
- Робота з предметними малюнками ( на дошці вивішені предметні малюнки, діти називають предмет і його ознаку за кольором, формою, розміром, смаком тощо).
- Робота з демонстраційною таблицею (таблиця про прикметник).
Нам все про прикметник потрібно добре знати,
То ж спробуємо правило ми зараз пригадати
(діти розповідають правило про прикметник).
- Хвилинка каліграфічного письма.
Щоб гарно усі нам слова написати,
Потрібно нам з’єднання букв пригадати
Й каліграфічно усе записати,
Для цього дається одна лиш хвилина,
Завдання таке: Гг га ге та Галина (під музичний супровід).
V. Робота над новим матеріалом:
А тепер з підручником ми будем працювати
І вправу колективно вам треба розібрати.
- Колективна робота за вправою 332 (діти читають вправу, визначають
прикметники, ставлять до них питання, списують текст за 2 варіантами: 1 варіант – першу строфу, 2 варіант – другу строфу і підкреслюють прикметники, визначають головну думку вірша).
Вірно справились, чи ні?
Перевірте ви самі (взаємоперевірка).
Фізкультхвилинка.
Раз,два- час вставати,
Будем всі відпочивати.
Три,чотири-всі присіли,
Потім встали й полетіли.
П’ять,шість-всі літають
І на луг усі сідають.
На лужку скубуть травичку,
П’ють із джерельця водичку.
Сім,вісім-всі веселі
Піднялись на каруселі.
Дев’ять,десять час настав
Повертатися до справ.
Досить вже відпочивати,
Час у парах працювати.
- Робота в парах за вправою 333 (діти читають текст, вставляють
пропущенні прикметники, добираючи слова так, щоб було зрозуміло, в яку пору року відбувалася подія; зачитують свій текст перед класом).
Роблять висновок: Прикметники збагачують наше мовлення, роблять його емоційним, образним.
В парах добре працювали й знання свої показали,
А тепер самі працюйте і найкращий хто з’ясуйте!
- Самостійна робота на картках (сильніші діти працюють самостійно,
слабші – під керівництвом вчителя). Визначення переможця.
Зараз вправу розглядайте
Й усно казку ви складайте,
Ну а потім – зачитайте.
- Розвиток зв’язного мовлення за вправою 334 (діти читають текст,
продовжують казку усно, добирають заголовок).
Казки гарні склали ви,
Час до дошки вже іти.
- Робота біля дошки за вправою 334 (один учень працює біля дошки:
виписує прикметники разом з іменниками, з якими вони зв’язані;
решта учнів працюють самостійно і звіряють написане).
VІ. Підсумок уроку.
- Малюнковий диктант (із запропонованих предметів вибрати один, назвати його ознаки).
- Бесіда з дітьми:
– На які питання відповідають прикметники?
– На що вони вказують?
– Яке значення прикметників у мовленні?
За відповідь вашу спасибі, малята,
Настав уже час у гру вам пограти.
- 3. Гра “Сонечко”
До слова «урок» дібрати прикметники із запропонованих, які найкраще характеризують наш сьогоднішній урок і утворити сонечко з промінчиками. Матеріал до гри: жовтий круг з написом «урок» і смужки-промінчики із написами, які потрібно вибрати (цікавий, червоний, веселий, повчальний, кольоровий, пізнавальний, виховний, малий, корисний, сумний, добрий, розвиваючий).
На уроці добре ви всі працювали
Й хороші оцінки сьогодні дістали.
VІІ. Оцінення учнів.
VІІ. Домашнє завдання. Вправа 335.
До поданих слів протилежні дібрати
Й утворенні пари усі записати.
Цікавий комбінований урок з української мови. Вчитель використала колектив, групову й індивідуальну роботу учнів. Проведення навчальної самостійної роботи з метою оцінювання навчальних досягнень учнів. Дякую!
Складаючи конспект, учитель використовувала різні методи, прийоми, добирала ріноманітні вправи та завдання, що срияли кращому засвоєнню матеріалу. Доцільно на уроці були використані різнорівневі завдання.