Конспект уроку з української мови у 3 класі

Загальне поняття про прикметник. Значення прикметників у мовленні

Автор: вчитель початкових класів Фільварочна Лілія Олексіївна

вчитель початкових класів Фільварочна Лілія Олексіївна

Тема: Загальне поняття про прикметник. Значення прикметників у мовленні.

Мета: Розширити знання учнів про прикметник і його значення у мовленні; вчити визначати прикметник за питанням, значенням і роллю у реченні; розвивати вміння порівнювати мовні явища; виробляти навички каліграфічного письма; розвивати увагу та спостережливість; збагачувати мовлення учнів і виховувати любов до рідної мови.

Обладнання: Предметні малюнки, демонстраційний матеріал, індивідуальні картки.

Хід уроку

І.Організаційний момент:

   В школі дзвонить вже дзвінок,

   Всіх скликає на урок,

   Ми також часу не гаєм

   І урок розпочинаєм.

Девіз нашого уроку :

Уважно слухати, старанно працювати та каліграфічно писати

ІІ. Актуалізація опорних знань. Підготовка до вивчення нового матеріалу.

Пригадування казки про частини мови:

Cперечались частини мови: хто з них найважливіший. Іменник вихваляв себе, бо всі предмети називає і в реченні головним виступає. Прикметник зауважив, що без його ознаки предмет не може існувати…

  • Пригадайте, на які питання відповідають прикметники.
  • Наведіть приклад.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні про прикметник ми будемо вивчати,

Знання які вже мали, потрібно пригадати,

Й прикметники у мовленні нам треба відшукати.

ІV. Повторення вивченого про прикметник.

  1. Опрацювання вірша Дмитра Білоуса «Частини мови».

Як намистини, диво калинове – частини мови!

Який співець, поет, письменник

уперше слово вигадав – іменник?

Іменник! Він узяв собі на плечі

велике діло – визначати речі.

Прикметник дасть іменнику – предмету

якусь його ознаку чи прикмету.

  1. Бесіда за змістом вірша.

Висновок: Прикметник називає ознаку.

  1. Визначення ознаки прикметника за віршем «Прикметник»

(О.І.Мельничайко. Рідна мова.)

(вірш читає учитель):

         Що прикметник означає?

         Він прикмети називає –

         Всі ознаки визначає.

         Розуміється на всьому:

         На великому й малому,

       Який смак в кого буває,

         І за кольором впізнає,

         І за розміром, і віком,

         Яким стане чоловіком,

         Почуття він розпізнає,

       Про характер думку має,

       Про красу і про вроду,

       Про навколишню природу,

       І про місяць, і про сонце,

       Ще й загляне у віконце.

       Всі ознаки добре знає,

       Слово точне добирає –

       Їх багато дуже має.

  1. Робота з предметними малюнками ( на дошці вивішені предметні малюнки, діти називають предмет і його ознаку за кольором, формою, розміром, смаком тощо).
  1. Робота з демонстраційною таблицею (таблиця про прикметник).

        Нам все про прикметник потрібно добре знати,

          То ж спробуємо правило ми зараз пригадати

(діти розповідають правило про прикметник).

  1. Хвилинка каліграфічного письма.

          Щоб гарно усі нам слова написати,

          Потрібно нам зєднання букв пригадати

        Й каліграфічно усе записати,

        Для цього дається одна лиш хвилина,

Завдання таке: Гг га ге та Галина (під музичний супровід).

V. Робота над новим матеріалом:

            А тепер з підручником ми будем працювати

            І вправу колективно вам треба розібрати.

  1. Колективна робота за вправою 332 (діти читають вправу, визначають

прикметники, ставлять до них питання, списують текст за 2 варіантами: 1 варіант – першу строфу, 2 варіант – другу строфу і підкреслюють прикметники, визначають головну думку вірша).

   Вірно справились, чи ні?

   Перевірте ви самі (взаємоперевірка).

Фізкультхвилинка.

         Раз,два- час вставати,

         Будем всі відпочивати.

         Три,чотири-всі присіли,

         Потім встали й полетіли.

         П’ять,шість-всі літають

         І на луг усі сідають.

         На лужку скубуть травичку,

         Пють із джерельця водичку.

         Сім,вісім-всі веселі

         Піднялись на каруселі.

         Девять,десять час настав

         Повертатися до справ.

             Досить вже відпочивати,

             Час у парах працювати.

  1. Робота в парах за вправою 333 (діти читають текст, вставляють

пропущенні прикметники, добираючи слова так, щоб було зрозуміло, в яку пору року відбувалася подія; зачитують свій текст перед класом).

Роблять висновок: Прикметники збагачують наше мовлення, роблять його емоційним, образним.

В парах добре працювали й знання свої показали,

А тепер самі працюйте і найкращий хто зясуйте!

  1. Самостійна робота на картках (сильніші діти працюють самостійно,

слабші – під керівництвом вчителя). Визначення переможця.

Зараз вправу розглядайте

            Й усно казку ви складайте,

            Ну а потім – зачитайте.

  1. Розвиток звязного мовлення за вправою 334 (діти читають текст,

продовжують казку усно, добирають заголовок).

Казки гарні склали ви,

           Час до дошки вже іти.

  1. Робота біля дошки за вправою 334 (один учень працює біля дошки:

виписує прикметники разом з іменниками, з якими вони зв’язані;

решта учнів працюють самостійно і звіряють написане).

VІ. Підсумок уроку.

  1. Малюнковий диктант (із запропонованих предметів вибрати один, назвати його ознаки).
  2. Бесіда з дітьми:

– На які питання відповідають прикметники?

– На що вони вказують?

– Яке значення прикметників у мовленні?

         За відповідь вашу спасибі, малята,

         Настав уже час у гру вам пограти.

  1. 3. Гра “Сонечко

До слова «урок» дібрати прикметники із запропонованих, які найкраще характеризують наш сьогоднішній урок і утворити сонечко з промінчиками. Матеріал до гри: жовтий круг з написом «урок» і смужки-промінчики із написами, які потрібно вибрати (цікавий, червоний, веселий, повчальний, кольоровий, пізнавальний, виховний, малий, корисний, сумний, добрий, розвиваючий).

 

       На уроці добре ви всі працювали

       Й хороші оцінки сьогодні дістали.

 

VІІ. Оцінення учнів.

VІІ. Домашнє завдання. Вправа 335.

 

     До поданих слів протилежні дібрати

     Й утворенні пари усі записати.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Цікавий комбінований урок з української мови. Вчитель використала колектив, групову й індивідуальну роботу учнів. Проведення навчальної самостійної роботи з метою оцінювання навчальних досягнень учнів. Дякую!

  2. Складаючи конспект, учитель використовувала різні методи, прийоми, добирала ріноманітні вправи та завдання, що срияли кращому засвоєнню матеріалу. Доцільно на уроці були використані різнорівневі завдання.