Конспект уроку з української мови “Доконаний і недоконаний вид дієслів”.
Автор: Вчитель української мови та літератури Савчук Світлана Миколаївна
Працюю над проблемою: «Використання здоров’язберігаючих технологій на уроках української мови та літератури». Проблему збереження здоров’я (як фізичного, так і духовного) розглядаємо в системі уроків української мови.
Пропоную конспект уроку в 7 класі на тему: «Доконаний і недоконаний вид дієслів». При проведенні цього уроку використовуємо здоров’язберігаючі технології та метод міні-проектів.
Савчук Світлана Миколаївна, вчитель української мови та літератури.
Педагогічний стаж 30 років. Спеціаліст вищої категорії. Керівник шкільного методичного об’єднання вчителів гуманітарно-естетичного циклу. З 2008 року екзаменатор ЗНО. Працюю вчителем української мови та літератури в КЗО «КЗСШІ №8»ДОР» з 2002 року.
З 2002 року працювала над проблемою: «Використання здоров’язберігаючих технологій на уроках української мови та літератури». Результатом роботи над проблемою стали роботи: «Формування навичок здорового способу життя школярів на уроках української мови», «Використання елементів валеологічних знань та інноваційних технологій на уроках української мови та літератури».
Проблему збереження здоров’я (як фізичного, так і духовного) розглядаємо в системі уроків української мови.
Пропоную конспект уроку в 7 класі на тему: «Доконаний і недоконаний вид дієслів». При проведенні цього уроку використовуємо здоров’язберігаючі технології та метод міні-проектів.
Тема: Доконаний і недоконаний види дієслова
Мета: ознайомити семикласників із доконаним і недоконаним видами дієслів, сформувати вміння розрізняти дієслова до¬конаного і недоконаного видів; пояснити причини специ¬фічної зміни ознаки всіх форм дієслова; удосконалювати вміння доречно вживати види дієслів в усному та писем¬ному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до життя і здоров’я людини як найвищої цінності.
Обладнання: комп’ютер, підручник, міні-проекти учнів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Доброго дня! Сьогодні ми раді вітати один одного на уроці. Подивіться один на одного, посміхніться, побажайте однокласникам плідної праці на уроці.
ІІ. Актуалізація знань.
Учні працюють з мотиватором записаним на дошці:
Ми – творчі люди.
Ми думаємо, замислюємося.
Ми аналізуємо, висловлюємо свої судження.
Ми впевнені в собі!
Ми будемо першими!
Ми зробимо це саме сьогодні!
Завдання, що служать для повторення вивченого на уроках української мови:
– З поданого висловлювання виписати дієслова.
– Що називається дієсловом? Які ви знаєте форми дієслова? Утворити неозначену форму від виписаних дієслів.
– Поставте запитання до виписаних дієслів? Яку дію виражають дієслова?
Думаємо, замислюємося, аналізуємо, висловлюємо, будемо, зробимо.
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку
1.Пояснення вчителя..
Дієслова, що вказують на незавершену дію є дієсловами недоконаного виду, дієслова, що вказують на завершену дію є дієсловами доконаного виду.
- Опрацювання матеріалу підручника ст.73 або слайд 3.
- Вправа «Ланцюжок». Дібрати приклади дієслів, визначити вид.
ІV. Формування умінь і навичок.
- Розподільний диктант.
Виписати подані дієслова у дві колонки: у першу колонку виписати дієслова недоконаного виду, у другу – дієслова недоконаного виду. З других букв кожного слова повинно скластися закінчення вислову В.Симоненка «В океані рідного народу відкривай …!»
Здивуватися, зупинити, колихати, сховати, остерігати, стримувати, торкнутися, звеселити,вражати,торкатися, унеможливити,світити, дихати,дістати.
В океані рідного народу відкривай духовні острови! (В.Симоненко) Слайд 4.
Колихати Здивуватися
остерігати Зупинити
стримувати сховати
вражати торкнутися
торкатися звеселити
світити унеможливити
дихати дістати
Як ви розумієте цей вислів відомого українського поета?
-Головні духовні цінності – людська доброта, порядність, почуття гідності, любов до рідної землі та її народу, працелюбність, лагідне піклування про малих та старих, протистояння злу…
- З записаного на дошці речення виписати дієслова, визначити їх вид, дібрати видові пари. Слайд 5.
Коли ти здоровий, ти завзято робиш різні справи: читаєш цікаву книжку, копаєш грядку, прибираєш кімнату, біжиш до магазину, граєш у м’яча.
Робиш – зробиш, читаєш – прочитаєш, копаєш – скопаєш, прибираєш – прибереш, граєш – зіграєш.
Висновок: Дієслова доконаного виду творяться від дієслів недоконаного виду за допомогою префіксів з-, про-,с-, зі-.
Швидкий засіб зняти втому з очей – кілька разів змочити їх холодною водою, притиснути повіки пальцями, присісти і намагатися кілька хвилин ні про що не думати.
Зняти – знімати, змочити – змочувати, притиснути – притискати, присісти – присідати, намагатися, не думати – не подумати.
Висновок: Дієслова недоконаного виду утворюються від доконаного за допомогою суфіксів та зміни наголосу.
В українській мові є ряд дієслів, які мають форми тільки одного виду — одновидові дієслова.
Дієслова недоконаного виду: прагнути, намагатися, потребувати, переслідувати, ворогувати.
Дієслова доконаного виду: схаменутися, розкричатися, розперезатися, відшуміти, повідлітати.
- Валеопауза.
Виконання вправи для гімнастики очей. Використовуємо комп’ютерну валеопаузу. Учні слідкують поглядом за предметами, що виникають на екрані.
3.Завдання «Лови помилку».
Визначити, в яких рядках правильно визначено вид дієслів, обгрунтувати вибір. Слайд 6.
- Дієслова доконаного виду: плекати, дбати, радіти, пожинати, збагачуватися
- Дієслова недоконаного виду: створювати, берегти, турбуватися, колоситися, очікувати
- Дієслова доконаного виду: відремонтувати, полагодити, зберегти, вдосконалити, відзначити
- Дієслова недоконаного виду: працювати, трудитися, шанувати, розвивати, вчити
- Дієслова доконаного виду: познайомитися, оволодіти, малювати, піклуватися, цінувати
Ключ: 2, 3, 4. Слайд 7.
- Робота з міні-проектами учнів. Завдання проекту: сформулювати правила здоров’язбереження для учнів школи.
Знайти дієслова, вказати вид, утворити видову пару.
- Творче завдання.
Дві пари спільнокореневих дієслів різного виду уведіть до самостійно складених речень.
Зберегти – берегти, думати – задуматися.
- Диктант з коментуванням. Підкреслити дієслова, визначити час, особу, число,рід, вид кожного.
Вчора я був розумним і намагався змінити світ, а сьогодні я став мудрим і почав з себе(Шрі Чинмой). Умій поставити себе на місце іншого, і ти зможеш зрозуміти його вчинки. Якщо ти ввічливий, то розумієш, що своїми вчинками сприяєш збереженню здоров’я свого і батьків(З підручника).
Був- мин.ч.,1 особа однини, ч.р., недок. вид.
Намагався – мин.ч.,1 особа однини, ч.р., недок. вид.
Став – мин.ч.,1 особа однини, ч.р., док. вид.
Почав – мин.ч.,1 особа однини, ч.р., док. вид.
Умій – теп.ч., 2особа однини, недок. вид.
Поставити – інфінітив, докон. вид.
Зрозуміти – інфінітив, докон. вид.
Розумієш- теп.ч.,2 особа однини,ч.р., недок.вид.
Сприяєш – теп.ч.,2 особа однини,ч.р., недок.вид.
VІ. Рефлексія
Що нового ти дізнався на уроці?
Як розрізняти види дієслів?
Слайд 8.
VII.Оголошення отриманих оцінок.
Пояснення домашнього завдання.
VIII. Домашнє завдання: пар.7 вправа 106.
Презентація до уроку
Завантаити презентацію на диск
Презентація до уроку
Обожнюю розподільчі диктанти з ключами.Вони не лише допомагають перевірити знання учнів , а й надають змогу для розвитку мовлення. Вцілому цікавий конспект уроку, який складено згідно методичних вимог. Саме такі уроки я б рекомендувала вчителям-початківцям брати за зразок. Дякую Вам за конспект і бажаю успіхів.
Тема присвячена збереженню здоров”я дітей хвилює батьків і вчителів.Потрібні і корисні поради складені доступно і просто.Цікавий конспект,використані вправи та завдання.Дякую
Проблема збереження здоров’я вдало використана на уроці. Адже тема здоровя наших дітей на сьогодні стоїть на першому місці.Вчитель вдало поєднує тему уроку із матеріалом здоров’язберігаючих технологій. Сама дотримується санітарних вимог – проводить з учнями валеопаузу.
Особисто для мене, здоров’язберігаючі технології надзвичайно актуальні, враховуючи фізичне та психологічне здоров’я сучасних школярів. Зацікавила валеопауза, буду впроваджувати; корисною та вартою уваги є презентація – порада “Як зберегти здоров’я”. Спасибі.
Світлано Миколаївно ! З першого погляду Ваш урок написаний із дотриманням методичних вимог. Але він містить і набагато більше – це велику виховну цінність. Наше головне завдання -засобами уроку виховувати справжню Людину.І Ви цього досягли. Дякую Вам за це.