Конспект уроку з української мови. Змінювання дієслів за часами

Автор: Вчитель початкових класів Шимко Анна Володимирівна

Screenshot_2Подано нестандартний урок з української мови з теми “Змінювання дієслів за часами” Пропоную дітям полетіти на машині часу і вивчити, як же змінюються дієслова за часами. В результаті діти відмінно засвоїли поданий вчителем матеріал, і в наступному році показали блискучі знання з цієї теми.


 

Українська мова

ТЕМА: Подорож в машині часу. Змінювання дієслів за часами

МЕТА: ознайомити учнів з істотними ознаками дієслів різних часових форм, з новими термінами; вчити розпізнавати час дієслів; розвивати вміння аналізувати, зіставляти; виховувати любов до природи.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу до уроку.

Пролунав уже дзвінок,

Починаємо урок.

То ж часу, дітки, не гайте

В машину часу всі сідайте!

  • Так, ви не помилились. Урок відміняється. Ми полетимо на машині часу. Отже, візьміться за руль. Тримайтеся міцніше. Машина часу вирушає вчасно і прибуває в день вчорашній.

СЛ.1(лунає музика, рухаються зірки)

ІІ Актуалізація опорних знань.

  • Яку тему ми вивчаємо?(Дієслово)
  • Що таке дієслово? (діти розказують правило)
  • На які питання відповідає початкова форма дієслова?
  • Назвіть антонім до слова ЗАЧИНИТИ.
  • Назвіть синонім до слова ПІШОВ.

ІІІ Каліграфічна хвилинка

  • Час у подорож рушати,

Дієслово нам вивчати.

Заведіть мотори – Раз!

Вирушаємо у час!

СЛ.2(лунає музика, рухаються зірки)

  • А в якому часі ми зупинились, дізнаєтесь, коли розгадаєте слово, написане на дошці.

ГО НІ СЬО Д

  • Правильно, діти. Це слово СОГОДНІ. Відкрийте зошити, запишіть сьогоднішнє число, класна робота.
  • Спишіть, будь ласка, з’єднання , які ви бачите на дошці.(проговорити, які з’єднання використовуються)
  • На наступному рядочку запишіть слово «СЬОГОДНІ» один раз.
  • Яка орфограма в цьому слові?
  • Зробіть короткий звуко – буквений аналіз слова.
  • Молодці. Діти!

ІV Повідомлення теми і мети уроку

  • Знов рушати нам пора.

Screenshot_1В добру путь, дітвора!

СЛ.3(лунає музика, рухаються зірки)

А де ми зупинились, ви можете дізнатись, відгадавши ребус.

СЛ.4           

  • Правильно, ми зупинились в завтрашньому дні.
  • Давайте згадаємо, на машині часу де ми побували?

СЛ.5  ВЧОРА, СЬОГОДНІ, ЗАВТРА.

  • Скажіть, яке значення об’єднує ці слова?(час)
  • Дійсно, як ми подорожували на машині часу, так і дієслова можуть бути в минулому(вчора), теперішньому(сьогодні, зараз) і майбутньому(завтра) часі.
  • Сьогодні на уроці ми дізнаємось:

СЛ. 6           1. Чи змінюються дієслова за часами?

  1. Які часи дієслів бувають?
  2. На які питання відповідають дієслова в минулому, теперішньому та майбутньому часі.
  3. V. Усвідомлення навчального матеріалу.
  • А допоможе нам дати відповіді на всі ці питання вибірковий диктант. Запишіть на наступному робочому рядочку назву роботи «Вибірковий диктант»(1учень біля дошки)
  • Послухайте текст і випишіть дієслова та питання до них.

Весна

  • Тепле проміння нагріло землю. Розпочалась весняна сівба. Скоро розквітнуть садки. А з вирію вже летять птахи.
  • Скажіть, чи можна визначити, якого часу виписані дієслова?(так)
  • За допомогою чого ми це зробимо?(за допомогою питань)
  • Надпишіть,будь ласка, над словами час дієслів, позначаючи:

СЛ.7   Мин.ч. —- минулий час

Теп.ч. —- теперішній час

Майб.ч. — майбутній час.

  • Давайте перевіримо, чи правильно ви виконали завдання?
  • Відкрийте підручник на с. 149. Знайдіть правило і прочитайте його(3учні читають 3 рази, по можливості, хто запам’ятав повторює)

СЛ.8(сл..6) – Дайте відповіді тепер на питання, зазначені на дошці.

VІ. Фізкультхвилинка

СЛ. 9 (То не є проблема)

VІІ Закріплення вивченого матеріалу

  1. Робота за вправою 354.
  • Прочитайте текст і скажіть, про що в ньому говориться?
  • Запишіть вид роботи,який будемо виконувати «Коментоване письмо»
  • Вам потрібно виписати дієслова так, щоб вони були в теперішньому, минулому та майбутньому часі.

СЛ.10  ЗРАЗОК:  Стояла (Що робила?) – минулий час;  стою (Що роблю?) – теперішній час, стоятиму (що робитиму?) – майбутній час.

  1. Робота за вправою 353.
  • Послухайте розповідь і скажіть, який заголовок можна дати цьому тексту?(Щеврик)
  • Обґрунтуйте свою відповідь.
  1. Робота за вправою 355.
  • Прочитайте текст вправи 355 самостійно, розкриваючи дужки.
  • Прочитайте утворений текст(1-2учні)
  • Запишіть утворену розповідь.
  • Підкресліть дієслова 2 лініями, зверху вкажіть час цих дієслів.

СЛ.11         – Перевірте текст, що утворився (1учень зачитує)

VІІІ Підсумок уроку

  • Знову ми в машині часу

До уроку повертались.

І скажіть, будь ласка, діти,

Що нового ви дізнались?

  • Які часи мають дієслова?
  • Чи можуть вони змінюватись за часами?
  • Наведіть приклади зміни.
  • Як визначити час дієслів?

ІX Домашнє завдання

Час прийшов у майбутнє злітати

Домашнє завдання записати.

  • Отже, відкрийте щоденники, знайдіть понеділок, 18 квітня, предмет – українська мова. Запишіть:

СЛ. 12     ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С.149 – вивчити правило, виконати вправу 356(вчитель пояснює як саме потрібно виконувати вправу)

  • І лунає вже дзвінок

Закінчився наш урок.

Машина часу запиняється

І перерва починається!

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Урок Анни Володимирівни Шимко сподобався. Усе лаконічно, послідовно, а головне просто і зрозуміло. Я думаю пояснення часів дієслів у такий спосіб запам ‘ятається дітям назавжди. Одне не зрозуміло, де і коли взялося слово ВЧОРА?

  2. Задум вчителя -вивчати часи дієслова, мандруючи машиною часу, – зацікавить учнів і вчителів – практиків. Тема подана цікаво, доступно, в ігровій формі. Багато творчих видів робіт, які поглиблюють знання.учнів. Цікаво було б переглянути і слайди.

  3. Задум вчителя запустити машину часу на уроці дуже цікавий. Учні виконують вправи на формування мовних вмінь: вибірковий диктант, коментоване письмо, самостійну роботу. Раджу додати диферіційовані завдання.

  4. Ігрова постановка теми уроку створює передумови для різнобічного розгляду учнями певного поняття,збудження учви,системного мислення.Тільки мені не зрозуміло “Каліграфічна хвилинка”.Я думаю,що потрібно гарно писати,а то потрібно відгадати слово.

  5. Мені сподобалася нестандартна форма уроку – подорож в машині часу. Вчитель вдало використовує різні форми роботи, досить цікаві завдання. Вважаю, діти навчилися змінювати дієслова за часами. Спасибі.