Матеріали до уроку хімії у 8 класі. Тема: Короткі історичні відомості про перші спроби класифікації хімічних елементів.
Автор: учитель хімії Макаренко Олена Леонідівна
Пропоную до Вашої уваги матеріали до уроку хімії у 8 класі. Тема: Короткі історичні відомості про перші спроби класифікації хімічних елементів. Поняття про лужні, інертні елементи, галогени. Матеріали містять конспект уроку, презентацію-супровід та перевірочні тести. Сподіваюсь, що моя перша публікація вам сподобається і знадобиться у роботі.
ТЕМА: Короткі історичні відомості про спроби класифікації хімічних елементів. Поняття про лужні, інертні елементи, галогени.
МЕТА: Формувати уявлення учнів про перші спроби класифікації хімічних елементів, групи подібних за властивостями елементів, сформувати уявлення про властивості лужних, інертних елементів, галогенів.
ОБЛАДНАННЯ ТА РЕАКТИВИ:
Інтерактивна дошка, проектор, програмні засоби, відео-фрагменти, анімаційні завдання з навчальних сервісів. (http://LearningApps.org)
ТИП УРОКУ: засвоєння знань.
ХІД УРОКУ
- Організаційний момент.
- Мотивація навчання.
(Слайд 1 – тема, мета уроку (Додаток №1-Презентація)
Вступне слово вчителя.
На попередніх уроках ми повторили матеріал, що вивчали у 7 класі. Ми з вами вже багато знаємо і уміємо. Сьогодні розпочнемо вивчення великої і важливої теми №1-«Періодичний закон і періодична система хімічних елементів. Будова атома.» Ми вже маємо уявлення про будову атома, будову періодичної системи. При вивченні цієї теми ми поглибимо і систематизуємо знання про основу основ науки хімії-періодичну систему хімічних елементів Д.І. Менделєєва.
- Актуалізація опорних знань .
Експрес-опитування.
- Що вам вже відомо про періодичну систему?
- Які ви маєте уявлення про будову атома?
- Які відомості, вам вже відомі, занесені у періодичну систему?
- Яка класифікація хімічних елементів нам уже відома?
- Назвіть ознаки металічних елементів.
- Назвіть ознаки неметалічних елементів.
- Вправа на сервісі для підтримки процесів навчання та викладання за допомогою невеликих інтерактивних модулівorg – Розподілити символи хімічних елементів на 2 групи: металічні та неметалічні. Виконує учень.
- Засвоєння нового матеріалу. Елемент перевернутого навчання.
- Повідомлення учнів (6 чоловік) – розповідь про роботи різних учених про перші спроби класифікації хімічних елементів. Супроводжується слайдами (2-5), доповненням учителя.
- Повідомлення учнів (3 учня) – розповідь про групи подібних елементів: лужні, інертні елементи, галогени. Супроводжується слайдами (6-11), доповненням учителя.
- Демонстрація відео-прості речовини –сайт –Thoisoi-
- Прыгающий натрий (0.55-2.15)- 1хв20с
2.Калий, кторый горит и взрывается в воде (0.26-1.40)- 1хв14с
3.Фрагмент фільму про інертні елементи
- Відео-фрагмент-прості речовини галогени.
- Заповнення порівняльної таблиці у зошиті з друкованою основою с.6 – лужні елементи; с.9 – галогени.
- Закріплення вивченого матеріалу.
- Виконання завдання на інтерактивній дошці у програмі SMARTNotebook) – розподіл на поглинаючі спіралі – виконує учень
- Неметалічні хімічні елементи
- Металічні хімічні елементи
- Виконання завдання на інтерактивній дошці у програмі SMARTNotebook) – розподіл символів хімічних елементів на 3 колонки (Лужні, інертні елементи, галогени – виконує учень)
- Вправа на сервісі org – відповідність портрета ученого його класифікації хімічних елементів. Виконує учень.
- Інтерактивна вправа- «незакінчені речення» – початок записаний на стікерах-учні по черзі читають і відповідають.
Запитання:
- До галогенів належать:_________
- До лужних належать:_________
- До інертних елементів належать:___________
- Першим класифікував хімічні елементи на металічні та неметалічні:_________
- Розподілив деякі хімічні елементи на тріади подібних:_________
- Помітив, що властивості повторюються через 8 елементів:_________
- Розташував 43 хімічних елемента у порядку зростання атомних мас:_____________
- Розташував хімічні елементи у вигляді спіралі в порядку зростання атомних мас:____________
- Підведення підсумків уроку. Домашнє завдання. Слайд 12
- Цікавинки.
- При нестачі йоду знижається увага, здатність навчатися, з´являється втома, дратівливість, пригнічений стан.
- Смертельна доза йоду – 3г.
- Найбільше йоду міститься у морських водоростях.
- Йод використовується у галогенових лампах.
- Хлор використовувався у Першій світовій війні, як хімічна зброя.
- Швидкість звуку в газуватому хлорі – в півтора ризи менша, ніж у повітрі.
- Неон – «рекламний» газ. Перші неонові лампи виготовили у 1910 році.
- Водолази використовують неоно-гелієву суміш, щоб уникнути кесонної хвороби.
- Твердий гелій отримали лише при тиску понад 25 атмосфер, за н.у. він не переходить у тверду фазу навіть при абсолютному нулі.
Список літератури
- Підручник. П.П.Попель, Л.С.Крикля ХІМІЯ 8 клас. К. Академія. 2016
- Робочий зошит. О.А.Іванащенко, І.Г. Михайлова, А.В. Путніков ХІМІЯ 8 клас. К.Школяр. 2016
Сайти
- http://LearningAorg
- http://Thoisoi
- http://dovidka.biz.ua
- https://uk.wikipedia.org
- https://cikavi–fakty.com.ua
Тест до уроку
ТЕМА: Короткі історичні відомості про спроби класифікації хімічних елементів. Поняття про лужні, інертні елементи, галогени.
Тест.
- Скільки хімічних елементів було відомо на початок 1800 року:
а) 63;
в) 27*;
с) 118;
2. Лавуаз´є і Берцеліус класифікували хімічні елементи на :
а) Галогени та лужні елементи;
b) Металічні та неметалічні*;
с) На тріади подібних;
d) На октави.
3. Яку ознаку поклав в основу своєї класифікації хімічних елементів Деберейнер?
a) Зростання атомних мас;
b) Подібність властивостей у групі з трьох елементів*;
c) Повторюваність властивостей через вісім елементів.
4. Яку ознаку поклав в основу своєї класифікації хімічних елементів Ньюлендс?
a) Зростання атомних мас;
b) Подібність властивостей у групі з трьох елементів;
c) Повторюваність властивостей через вісім елементів*.
5. Яку ознаку покладено в основу класифікації хімічних елементів Шанкуртуа і Мейєра?
a) Зростання атомних мас*;
b) Подібність властивостей у групі з трьох елементів;
c) Повторюваність властивостей через вісім елементів.
6. Виберіть з переліку хімічних елементів неметалічні:
a) Кальцій;
b) Барій;
c) Оксиген*;
d) Бор*;
7. Виберіть з переліку хімічних елементів металічні:
a) Стронцій*;
b) Карбон;
c) Нітроген;
d) Радій*.
8. Виберіть з переліку хімічних елементів галогени:
a) Натрій;
b) Хлор*;
c) Бром*;
d) Кальцій;
f) Барій.
9, Виберіть з переліку хімічних елементів лужні:
a) Калій*;
b) Флуор;
c) Цезій*;
d) Францій*;
f) Йод.
10. Виберіть з переліку хімічних елементів інертні:
a) Неон*;
b) Літій;
c) Бром;
d) Ксенон*;
f) Радон*.
Виберіть ряд хімічних елементів, де є «зайвий» елемент:
a) Калій, Літій, Францій;
b) Гелій, Криптон, Аргон;
c) Хлор, Бром, Йод;
d) Натрій, Цезій, Флуор*.
Виберіть ряд хімічних елементів, де є «зайвий» елемент:
a) Гідроген, Сульфур, Хлор;
b) Магній, Калій, Ферум;
c) Силіцій, Францій, Флуор*;
d) Йод, Селен, Фосфор.
Презентація до уроку
Олена Леонідівна, вдячна за такий змістовий урок. Ефективно було організовано самостійну роботу учнів у поєднанні з елементами самоосвіти та самовиховання. Діти почувалися співавторами уроку, були активними й відповідальними, використовували можливість робити вибір і відстоювати власну позицію, здійснювали пошукову діяльність. Цікавий відеоматеріал. Презентація яскрава, наочна. Натхнення Вам!
З даного матеріалу, який Олена Леонідівна запропонувала, учням 8 класу стане більш зрозуміліше значення хімії, адже знання хімії необхідне не лише фахівцям, які працюють над створенням, дослідженням і застосуванням хімічних речовин.Через Слайд 12 – “Цікавинки”- учні проведуть паралель, що навіть удома в побуті не обійтися без хімічних знань, які допомагають правильно й за призначенням використовувати різні речовини, інакше можна поплатитися своїм здоров’ям і здоров’ям оточуючих. Урок цікавий та продуктивний.
Дана публікація представляє сучасний урок хімії, дійсно сучасний та навчальний. Елементи перевернутого навчання сприяють розширенню кругозору учнів та свідомому засвоєнню навчального матеріалу, використання відео – матеріалів та презентації допомагають зробити урок більш емоційним та продуктивним. Такий конспект, впевнена, достойно оцінять колеги – фахівці.