Що таке сучасна українська поезія?
Кожні турботливі батьки, які бажають своїй дитині щасливого майбутнього, розуміють, що воно пов’язане з освітою. Важко уявити людину, яка вважається освіченою, культурною, але не любить читати, не має широкого читацького кругозору.
Поезія займає особливе місце в культурному світі людини. Дивно, але відповісти на запитання «Що таке сучасна українська поезія? Чому її люблять?» досить складно. Багато дослідників зверталися до цієї теми, але й досі кожне покоління додає нових рис до розуміння поезії. Дамо слово знаним поетам і дослідникам.
За «Літературознавчим словником-довідником», «поезія (гр. роіевів — творчість від роіео — роблю, творю) — художньо-образна словесна творчість. Термін уживається у багатьох значеннях. Передовсім він називає мистецтво слова (включаючи й фольклор), виповнене енергією «аристократизму духу», або, як пише Ліна Костенко:
Поезія — це завжди неповторність,
Якийсь безсмертний дотик до душі.
У вужчому розумінні поезія — ритмічно організоване мовлення, постале на основі конкретно-історичної версифікаційної системи, відмінне від прози. Подеколи цим поняттям називають віршовані твори певного автора, нації чи епохи. Уживається воно і в переносному значенні як чарівність, привабливість, інколи навіть як синонім художньої літератури. Смислове навантаження терміна поезія конкретніше, видове у порівнянні з родовим терміном «лірика». Вони дуже близькі одне одному «але не тотожні…»
У статті «Что такое поэзия» Інокентій Анненський писав про віршовані твори: «…уся їх сила, цінність і краса лежить поза ними, вона полягає в поетичному гіпнозі. Причому гіпноз цей, на відміну від медичного, залишає вільною думку людини і навіть посилює в ній творчий момент. Поезія приємна тим, що змушує нас теж бути трішечки поетами і тим самим урізноманітнити наше існування».
Сучасний російський поет В’ячеслав Купріянов зазначає: «Якщо ми розуміємо досконалий вірш як зразок прекрасно побудованого мовлення, то ми можемо припустити автора цього мовлення взірцем творчої людини. Адже все життя людини залишається постійним пошуком людини в собі, істоти розмовляючої та слухаючої, думаючої про себе та інших…
Серйозні вірші потребують більш напруженого та більш тривалого співпереживання. Читання віршів — це ще й змагання з поетом. Той прилив духовної енергії, який переживає поет в момент творчості, має передатися його далекому співбесідникові навіть через віки. Неочікуване тлумачення дають нам богослови: душа поета у світі іншому радіє, коли ви читаєте його вірші. Натхнення містично пов’язує поета з усіма його майбутніми читачами…
Поезія допомагає розуміти іншу людину, так само як і музика, що співпереживається, але вона ще й дає слова для цього розуміння».
Іспанський поет XX століття Федеріко Гарсіа Лорка писав: «Що таке сучасна українська поезія? А от що: поєднання двох слів, про які ніхто не підозрював, що вони можуть з’єднатися, й які, з’єднавшись, будуть виражати нову таємницю щораз, коли їх вимовлять».
Поезія складається зі слів, однак механічне складання цих слів не дає поетичного змісту. Уся справа в порядку слів, зчепленнях і співзвуччях між ними.
Американський поет Карл Сендберг на початку XX століття писав: «Поезія — це щоденник морської тварини, яка живе на суші і сумує про політ».
Сучасний російський поет Олександр Кушнер стверджує: «Поезія запевняє нас у можливості щастя й гармонії, вона привносить їх у життя. Вірші зовсім не відірвані від життя, вони знають про його жах і морок, але поет, створюючи навіть найпохмуріші вірші, вкладає в них усю свою енергію, весь розум, усі сили — і вірші таким чином дарують нам щастя. Вірші — акумулятори поетичної думки, поетичної енергії; можна сказати, на книжковій полиці в нас стоять сонячні батареї і ми «в минуту жизни трудную» підключаємося до них».
Сучасний поет Наум Басовський про поетичне мовлення казав, що тільки воно здатно відтворити акустичну структуру людського спілкування. «Коли поет пише вірші, він із стихії мови, із десятків, сотень і навіть тисяч сполучень слів, свідомо або інтуїтивно (останнє — частіше) обирає сполучення, які надають мовленню дещо таке, що підіймає його над необов’язковістю: вони задають ритм тексту, створюють його акустичну насиченість і сприяють миттєвому виникненню складних і розгалужених асоціацій у свідомості читача…
…завдяки своїй специфічній організації поетичний текст порівняно з прозою обходиться значно меншою кількістю слів. Але найголовніше, що в поетичному тексті це будуть зовсім інші слова, аніж у прозі».
Український поет XX століття Василь Симоненко висловився так: «Поезія — це прекрасна мудрість».
Сучасний український поет Микола Шошанні вважає: «Головна відмінність поета від «непоета» є не просто вміння римувати і здатність першого побачити те, що не здатні запримітити звичайні люди, а проникнення в суть речей і «одягнення» цієї суті у зрозумілу для більшості людей словесну оболонку. Але в цілому справжній поет, на мою думку, в першу чергу є своєрідним відкривачем-дитино-філософом».
Про значення поезії в житті людини на світовому рівні свідчить поява Всесвітнього Дня поезії — 21 березня, що було проголошено на XXX сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО в 1999 р. Перший Всесвітній день поезії відбувся в Парижі (Франція) 21 березня 2000 р., де розташована штаб-квартира ЮНЕСКО.
«Поезія, — говориться в рішенні ЮНЕСКО, — може стати відповіддю на найгостріші й найглибші духовні питання сучасної людини — але для цього необхідно залучити до неї якомога ширшу суспільну увагу. Крім того, Всесвітній День поезії повинен дати можливість ширше заявити про себе малим видавництвам, чиїми зусиллями, в основному, доноситься до читачів творчість сучасних поетів; літературним клубам, що відроджують споконвічну традицію живого звучного поетичного слова».
Цей День, вважає ЮНЕСКО, покликаний послужити створенню в засобах масової інформації позитивного образу поезії як справді сучасного мистецтва, відкритого людям.
Цікаво було познайомитися з думками різних поетів про значення поезії в житті людини. Дану публікацію можна використати для інформаційного повідомлення на загальношкільній лінійці присвяченій Всесвітньому Дню поезії, що відмічається 21 березня. ДЯКУЮ.