Тренінг “Здоров’я-джерело життя”

Автор: соціальний педагог Лавренко Тетяна Володимирівна

соціальний педагог Лавренко Тетяна Володимирівна

Метою тренінгу для учнів є: розкриття поняття «здоров’я», визначення факторів, що впливають на здоров’я, показати значення здоров’я у житті кожної людини, важливість бережливого ставлення до свого життя і здоров’я. Заняття розраховане на 1 годину


 

Здоров’я – джерело життя

Мета: розкрити поняття «здоров’я», визначити фактори, що впливають на здоров’я, показати значення здоров’я у житті кожної людини, важливість бережливого ставлення до свого життя і здоров’я.

Обладнання: ватман, маркери, пазли зі словами, аркуші білого паперу, паперові хмарки, паперові метелики, паперове сонце, плакати до вправ «Очікування», «Фактори впливу н здоров’я», плакат з визначенням поняття «здоров’я», скотч, ножиці, дошка.

Тривалість заняття: 1 година.

Хід заняття

  1. Вітання (5 хв.)

Мета: налаштувати учасників на роботу.

Обладнання: папір, фломастери.

Хід вправи

Учасникам пропонується намалювати на папері три речі, які роблять їх щасливими. Далі по колу кожен презентує свої малюнки. Малюнки вішаються на дошку.

Обговорення:

  • Чи виникли у вас складності під час виконання вправи?
  • Які емоції ви відчули?
  1. Очікування (5 хв.)

Мета: визначити очікування учасників від заняття.

Обладнання: плакат з квітковим полем, паперові метелики.

Учасники записують на метеликах, що вони очікують від заняття. Далі кожен по черзі проговорює написане та наклеює метеликів на ліву частину плакату.

  1. Повторення правил роботи групи (3 хв)

Мета: підтримка дисципліни, активізація учасників.

  1. Вправа «Пазл» (5 хв.)

Мета: налаштувати учасників на роботу, згуртувати, ознайомити з темою заняття.

Обладнання: картки трьох кольорів, конверти з розрізаними словами («Здоров’я», «джерело», «життя»)

Учасники об’єднуються у три групи за кольором карток, кожна група отримує конверт. Кожна група повинна скласти пазли, щоб можна було прочитати слова. Далі з отриманих слів всі разом утворюють речення, яке є темою заняття.

Обговорення:

  • Чи згодні ви з тим, що здоров’я – це джерело життя?
  • Чому ви так думаєте?
  1. Вправа «Сонце» (5 хв.)

Мета: визначити поняття «Здоров’я»

Обладнання: плакат з сонцем з написом «Здоров’я».

Учасники обговорюють, що являє собою здоров’я, варіанти думок записують на променях сонця.

  1. Інформаційне повідомлення (5 хв.)

Су­часна наука налічує близько 300 визначень поняття «здоров’я», але, на жаль, більшість із них роз­глядає здоров’я як протилеж­ність хворобі. Сьогодні багато вчених і лікарів користуються визначенням здоров’я, яке у 1949 р. затвердила Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ): «Здоров’я – це стан повно­го фізичного, духовного та соціального благополуччя, а не тільки відсут­ність хвороб або фізичних вад» (ВООЗ, 1948).

Тренер вивішує плакат з визначенням.

Водночас здоров’я є найви­щою цінністю людини. Але, на жаль, багато людей починають розуміти цінність здоров’я, втра­тивши його. Не випадково в усіх вітаннях до свят, дня народжен­ня, з приводу інших подій ми один одному бажаємо здоров’я і щастя. Ці два поняття нерозрив­но взаємопов’язані. Адже без здоров’я не може бути щасливого життя. Вже стало звичним, що молоді люди мало замислюються про цінність здоров’я, не шанують і не піклуються про нього, оскіль­ки воно в них є. Тіло і органи без­відмовно працюють, і часто ви навіть не уявляєте, як може бути інакше.

  1. Фактори впливу на здоров’я (10 хв.)

Мета: визначити чинники, від яких залежить здоров’я людини, показати значення способу життя для збереження здоров’я.

Обладнання: паперові хмарки

Кожен учасник отримує паперову хмарку, на якій повинен написати, що, на його думку, найбільше впливає на здоров’я людей. Далі хмарки розташовуються на плакаті «Сонце».

Обговорення:

  • Яких факторів ви вказали найбільше?

Слово тренера.

У результаті численних дослід­жень учені дійшли висновку, що серед чинників, від яких залежить здоров’я людини, котра проживає в цивілізованій країні в умовах миру, за відсутності природних катаклізмів (землетруси, повені, посухи), приблизно 20-22 % припадає на екологічні й соціальні чинники, 20-22 %- на спадковість і генетичні порушення, 8-10 % – на розвиток медицини і якість медичного обслуговування та охорони здоров’я, а близько 50 % припадає наспосіб життя людини, на її ставлення до власного здоров’я.

Вішається плакат:

плакат

Обговорення:

  • На які з цих факторів може впливати людина, а на які – ні?
  1. Вправа «Мої помилки» (10 хв.)

Мета: формувати дбайливе ставлення до власного здоров’я.

Обладнання: аркуші паперу.

Учасники отримують аркуші паперу. Тренер пропонує пригадати ситуації, коли учасники недбало ставились до свого здоров’я. Далі учасники згинають листочки навпіл, у лівій колонці вони записують свої негативні дії по відношенню до власного здоров’я. У правій колонці пропонується записати шляхи вирішення проблеми (виправлення здоров’я).

Обговорення:

  • Що ви відчували, коли виконували цю вправу?
  • Що було легшим: псувати здоров’я чи шукати шляхи його виправлення?
  • Чи вдалось вам знайти можливості для відшкодування всіх втрат?
  • Чи завжди ми можемо відновити те, що втратили?
  1. Підведення підсумків (4 хв.)
  • Що нового ви сьогодні дізнались?
  • Що вам найбільше сподобалось?

Тренер підводить до висновку, що всі наші дії призводять до певних наслідків, але не все ми можемо потім відновити, тому здоров’я треба цінувати і берегти.

  1. Робота над очікуваннями (3 хв.)

Учасники підходять до плакату, в кого очікування справдились, той переміщує метелика на праву частину плакату.

  1. Гра «Полювання на лева» (5 хв.)

Мета: створити добрий настрій, зняти втому.

Учасники стають у коло один за одним. Психолог промовляє слова, які супроводжуються певними рухами, а всі учасники повторюють за ним:

– Ми йдемо полювати на лева! (Впевнений хід по колу.)

– Не боїмося ми нічого. (Заперечувальні рухи руками.)

– Ой, а це що? – Це болото! Чав! Чав! Чав! (Обережний хід з високо піднесеними колінами.)

– Ой, а це що? – Це море! Буль! Буль! Буль! (Рухи, що імітують плавання.)

Подолання шкільної тривожності п’ятикласників

– Ой, а це що? – Це поле! Туп! Туп! Туп! (Гучне тупотіння.)

– Ой, а це що! – Це дорога навпростець! (Впевнений хід.)

– Ой, а це хто такий великий? (Показують, який.) Такий пухнастий! (Показують рухами, ніби погладжуючи.)

– Ой, та це ж лев! (Показують, як злякалися. Далі рухи повторю-ються.)

– Побігли додому! Через поле! Туп, туп, туп!

– Через море! Буль, буль, буль!

– Через болото! Чав, чав, чав!

– Прибігли додому! Двері зачинили! Які ми молодці! (Показують жестами і мімікою.)

– Які ми хоробрі! (Показують мімікою.)

– Похвалимо себе! (Погладжують себе по голові)

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Здоров*я – це основа всього. Дуже гарний треніг, який , мабуть, хочеться запозичити кожному вчителю і для своєї роботи з учнями. Дякую за хороший задум!

  2. Дуже цікавий тренінг. Я завжди казала, що ігри це саме цікаве що може бути для дітей. Цей тренінг, як цікавий відпочинок. Мені сподобалось, що діти приймають активну участь у тренінгу, а не просто сидять і слухають. Дякую вам за цю розробку.

  3. Вже писала, що обожнюю тренінги. І ваш мені дуже сподобався. Цікаві вправи, повчальні завдання, які змушують дітей замислитися та зробити висновки. От тільки гру “Полювання на лева” я б провела в середині заняття для зняття напруги та втоми. Дякую!

  4. У цікавій тренінговій подачі новий матеріал сприймається значно легше. На фоні ігор, руханок учні швидше засвоюють поданий матеріал. Вони наочно оцінюють свою роботу на уроці та підводять підсумки очікування. Дякую. Творчої наснаги.

  5. Тренінг розроблено вдало. Актуальною є його тема. Мета заняття має практичну реалізацію в повсякденному житті – навчити цінувати здоров’я як найважливішу цінність життя. Методично грамотно до кожного прийому (виду) роботи вказано мету проведення та необхідний для цього матеріал, наочність тощо. Кожен учасник тренінгу не пасивний слухач чи глядач, а активний суб’єкт навчальної діяльності. Остання вправа по суті є емоційною розрядкою після значного інформаційного навантаження та активної роботи учнів. Робота заслуговує на увагу та широке запровадження в практику роботи не лише вчителями основ здоров’я, але і класними керівниками.

  6. Тетяно Володимирівно! Ваш тренінг- справжній тренінг душі ,справ, ситуації тощо.Цікаві завдання, нестандартні ситуації, ігрові моменти-усе це креативного та творчого характеру.Усе розбили за часом,усе розписали детально. Ви -молодець.Дякую Вам ! Візьму до уваги.