Задачі з математики
2 клас
33 задачі з математики для учнів 2 класу
Мандруючи сторінками посібника “Творча математика” у 2 класі, ти навчився розв’язувати різноманітні завдання з множинами, задачі на планування найгіршого варіанта, на знаходження компонентів при відомому значенні суми, різниці. Ти вже вмієш визначати кількість розчерків, за допомогою яких можна накреслити фігуру. Спробуємо разом повторити вивчене.
Родове поняття – це назва певної групи предметів. Назва кожного предмета цієї групи – це видове поняття.
Задача з математики №1
Трикутник, чотирикутник, п’ятикутник – видові поняття. Поняття многокутник – родове поняття до цих видових. Добери ще одне родове поняття до цих видових.
Задача з математики №2
Непарне двоцифрове число — родове поняття. Добери до нього видові.
Задача з математики №3
Прочитай числа. Знайди зайве число. Чотири числа у кожному завданні можна об’єднати в одну групу, а одне число у цю групу не входить. Воно зайве.
а) 18, 24, 73, 101, 80;
б) 27, 39, 60, 85, 96;
в) 14, 26, 17, 86, 98.
Задача з математики №4
Є три множини: А, В, С. Елементами цих множин є точки. Роздивись рисунок, на якому за допомогою кругів Ейлера зображено ці множини, і дай відповіді на запитання.
а) Скільки елементів у перерізі множин В і С?____________
б) В якій із множин елементів найбільше?_______________
в) В якій із множин елементів найменше?_______________
г) Скільки елементів в об’єднанні множин А і С?
Згадай!
Щоб знайти кількість елементів множини- об’єднання двох множин, необхідно скласти кількість елементів цих множин і відняти кількість елементів множини-перерізу, якщо такі елементи є.
Задача з математики №5
В об’єднанні множин А і В -9 елементів – квадратів. У кожній із них по 7 елементів. За допомогою кругів Ейлера покажи зображення цих множин.
Розв’язування
Названі множини перетинаються. Якби вони не перетиналися, то в об’єднанні було б 14 елементів (7 + 7). За умовою в об єднанні множин А і В — 9 елементів. Знайдемо кількість елементів множини перерізу. Для цього від 14 віднімемо ____________ . Отже, у перерізі множин А і В – _______ .
Креслимо два круги Ейлера (множини А і В), які перетинаються. Ставимо у перерізі ___________ . Графічне зображення має бути таким:
Задача з математики №6
Мар’янка влітку допомагала бабусі по господарству. 15 днів вона пасла гусей, 7 днів – годувала курей, а 4 дні – пасла гусей та годувала курей. Скільки днів дівчинка гостювала у бабусі?
Задача з математики №7
Знайди певну закономірність розташування чисел у колонках таблиці. Які числа мають бути у порожніх клітинках? Впиши їх
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
4 | 9 | 8 | 15 | 12 | 21 |
Задача з математики №8
Є дві множини А і В, елементи яких – зірочки. У їх перерізі – 4 елементи, в об’єднанні — 7 елементів. За допомогою кругів Ейлера покажи зображення цих множин.
Розв’язування
Креслимо два круги Ейлера (множини А і В), які перетинаються. У перерізі ставимо 4 зірочки. Залишається ще ________________ елементи (в об’єднанні – 7 елементів). Залежно від того, як їх розмістити, матимемо_ способи розв’язання цієї задачі.
1. спосіб. Можна поставити ще 3 елементи в одну з множин.
Тоді у множині А буде__________ , а в множині В____________ . Графічне зображення матиме такий вигляд:
Покажи ще 2 способи розв’язання цієї задачі за допомогою кругів Ейлера у відповідних комірках таблиці.
2 спосіб | 3 спосіб |
Задача з математики №9
В одному класі 23 учні. 14 із них мають сотові телефони, 13 – комп’ютери. У п’ятьох учнів немає ні сотових телефонів, ні комп’ютерів. Скільки дітей мають і сотові телефони, і комп’ютери?
Задача з математики №10
У магазині у ящику лежали книги однакового формату – українські народні казки, а саме: 4 примірники – “Курочка Ряба”, 9 – “Лисичка-сестричка та Вовк-панібрат”, 8 – “Колобок , 7 -Бобове зернятко”. Скільки книжок треба продавцеві вибрати навмання, щоб серед них обов’язково були:
а) 3 книжки “Колобок”;
б) по 3 книжки кожної назви?
Розв’язування
Єдиний спосіб розв’язання цієї задачі — планування найгіршого варіанта. У завданні а) найгірший варіант: дістаємо всі книжки, окрім книжок “Колобок”, і коли в ящику залишаться тільки книжки “Колобок”, дістаємо їх три. Тому розв’язання буде таким: ______ ___________________ . У завданні
б) найгірший варіант: дістаємо спочатку 9 книг “Лисичка-сестричка та Вовк-панібрат”, бо їх найбільше, потім -________ .
Продовж міркування самостійно. Отже, розв’язання буде таким: _
Задача з математики №11
У Іринчиному гаманці лежать гроші: 7 купюр по одній гривні, 4 – по дві гривні та б купюр по п’ять гривень. Скільки купюр Ірині треба вибрати з гаманця навмання, щоб серед них обов’язково були 4 купюри по одній гривні та 2 купюри по п’ять гривень?
Задача з математики №12
Згадаймо алгоритм (програма дій) щодо визначення кількості розчерків, за допомогою яких можна накреслити фігуру. Почнемо складати алгоритм разом, а закінчиш його самостійно.
Розв’язування
- Нумерую всі вершини – точки, в яких перетинаються лінії.
- Визначаю, які вершини парні (парна – в якій перетинається парне число ліній), а які непарні (непарна — в якій перетинається непарне число ліній).
- _____________________________________________
- _____________________________________________
Задача з математики №13
Скількома розчерками можна накреслити таку фігуру:
Задача з математики №14
З яких геометричних фігур складено зображення? Полічи і напиши, скільки:
Задача з математики №15
Елементи множин А і В – прапорці. Розташуй їх у кругах Ейлера так, щоб у множині А було 8 елементів, у множині В – б елементів, а в об’єднанні — 11.
Дай відповіді на запитання:
а) скільки елементів тільки у множині А?_______
б) скільки елементів тільки у множині В?_______
в) на скільки більше елементів у множині А, ніж у множині В?_______
г) скільки елементів у перерізі цих множин? _______
Задача з математики №16
На рисунку ти бачиш зірочки. Це елементи множин В і С. Намалюй круги Ейлера так, щоб у множині В було 8 елементів, а у множині С – 11.
Задача з математики №17
У Попелюшки в коморі лежать 7 пакетів з насінням кропу, 3 – з насінням цибулі; 11 – з насінням гороху; 9 – з насінням петрушки та 5 – з насінням буряка. Попелюшка навмання бере по одному пакетику. Скільки їй треба вибрати пакетиків, щоб серед них обов’язково були:
а) 4 пакетики з насінням петрушки;
б) по 2 пакетики з будь-яким насінням;
в) 3 – з насінням кропу, 2 – з насінням буряка та 1 – з насінням гороху? .
Задача з математики №18
У неділю четверо подружок — Катерина, Людмила, Вікторія та Зоряна – пішли в парк збирати каштани. Катерина назбирала каштанів більше, ніж Людмила, Вікторія більше, ніж Зоряна. А Зоряна назбирала більше, ніж Катерина. Хто з подружок назбирав каштанів найбільше, а хто – найменше?
Задача з математики №19
Знайди правило, за яким змінюються числа у кожному ряду і запиши ще по два числа.
а) | 5 | 2 | 6 | 3 | 9 | _ | _ |
б) | 18 | 9 | 10 | 5 | 6 | _ | _ |
Задача з математики №20
Скількома розчерками можна накреслити таку фігуру? Спробуй накреслити її тією кількістю розчерків, яку ти визначив.
Задача з математики №21
Роздивись уважно рисунок. Які числа і чому мають бути у вільних клітинках? Впиши їх.
Задача з математики №22
Дмитро, Іван та Роман влітку разом прочитали 38 книжок. Виявилося, що Дмитро прочитав на б книжок більше, ніж Іван, а Іван – на 2 книги менше, ніж Роман. Скільки книжок прочитав кожен із хлопчиків?
Розв’язування
Починаємо роботу над цією задачею з графічної ілюстрації умови. Наприклад, кількість прочитаних Дмитром книжок – висоту першого умовного відрізка – визначаємо довільно. Другий відрізок – кількість книжок, прочитаних Іваном – зобразимо коротшим, ніж перший, тому що Дмитро прочитав на б книжок більше, ніж Іван. Третій відрізок – кількість прочитаних Романом книжок – буде довший, ніж другий, бо Іван прочитав на 2 книги менше, ніж Роман. Перший відрізок найдовший, а другий – найкоротший. Таким чином, графічна ілюстрація умови матиме вигляд:
Кількість способів розв’язання задачі відповідає кількості способів урівнювання книжок. Отже, є три способи, бо в задачі фігурують три хлопчики, і можна урівнювати за кількістю книжок кожного з них. Ми пропонуємо тобі розв’язувати цю задачу двома способами, урівнюючи за найменшою або за найбільшою кількістю. Продовж далі міркування самостійно і запиши розв’язання у зошит.
Задача з математики №23
Елементами множин А і В) є точки. Роздивись рисунок, на якому за допомогою кругів Ейлера зображено множини А і В).
Виконай такі завдання:
а) Постав 7 елементів у межах множини А так, щоб у перерізі з множиною В було 3 елементи.
б) Постав у межах тільки множини В ще 3 елементи.
в) У якій із множин елементів більше і на скільки?
г) Знайди об’єднання множин А і В).
Задача з математики №24
На Новорічному святі у Діда Мороза у торбині лежали подарунки – упаковані в однакові за формою та розміром коробочки машинки: 5 – вантажних, 4 – легкових, 9 – швидкої допомоги, 11 – пожежних. Скільки машинок Дід Мороз має дістати з торбини навмання, щоб серед них обов’язково були:
а) 4 машинки швидкої допомоги;
б) по 3 машинки кожного виду;
в) 3 пожежні машинки та 2 вантажні?
Задача з математики №25
У шкільній бібліотеці третьокласники брали книги. Протягом дня 12 учнів взяли казки Василя Симоненка, семеро – вірші Тараса Шевченка, п’ятеро учнів взяли і казки Василя Симоненка, і вірші Тараса Шевченка. Восьмеро дітей взяли українські народні казки. їх було на 3 менше, ніж тих, хто взяв казки народів світу.
Скільки третьокласників упродовж дня брали книги у шкільній бібліотеці?
Задача з математики №26
На рисунку ти бачиш яблука. Це елементи множин А і N. Намалюй круги Ейлера так, щоб у множині А було 6 елементів, а у множині N – 10 елементів.
Задача з математики №27
Скількома розчерками можна накреслити таку фігуру? Спробуй зобразити цю фігуру тією кількістю розчерків, яку ти визначив.
Задача з математики №28
З яких геометричних фігур складено зображення? Полічи і напиши, скільки:
Задача з математики №29
Роздивись рисунок. На ньому три множини: А, В, С, зображені за допомогою кругів Ейлера. Елементами кожної з цих множин є квадратики. Ти бачиш елементи тільки в межах множини А.
Виконай такі завдання:
а) У межах множин В і С постав елементи так, щоб у множині А їх було менше на 1, ніж у множині В. У множині В їх має бути на 2 більше, ніж у множині С.
б) У якій із цих множин елементів найбільше, а в якій – найменше?
в) Постав ще 3 елементи так, щоб їх одночасно стало на 3 більше у кожній із цих множин.
Задача з математики №30
Три подружки відпочивали у таборі усього 46 днів. Аліса була у таборі 12 днів. Ярослава відпочивала на 6 днів менше, ніж Жанна. Хто з дівчаток відпочивав найдовше, а хто – найменше?
Задача з математики №31
У шухляді лежали різнокольорові олівці: 6 зелених, 9 коричневих, 5 синіх, 14 червоних та 8 жовтих. Скільки олівців необхідно вийняти із шухляди навмання, щоб серед них обов’язково були:
а) 5 червоних олівців;
б) по 4 олівці кожного кольору;
в) 2 коричневі, 3 жовті та 1 червоний олівець?
Задача з математики №32
Скількома розчерками можна накреслити таку фігуру? Спробуй зобразити цю фігуру тією кількістю розчерків, яку ти визначив.
Задача з математики №33
Встав замість зірочок цифри так, щоб кожна рівність була правильною:
а) 6*+ 28 = *9 + 33;
б) 87 – 5*=*7 – 48.
Математичні розвиваючі ігри, ребуси, логічні завдання дають можливість розвивати пізнавальні здібності, розвивати мислення, просторову уяву, фантазію, пам’ять, увагу дітей, допомагає дитині оволодіти вмінням аналізувати, порівнювати, узагальнювати, проявляти кмітливість і винахідливість. Матеріал змістовий, завдання різноманітні за складністю. Спасибі!
Задачі підходять тільки для учнів з високим рівнем знань. А деякі з них, на мою думку, взагалі не відповідають віковим особливостям учнів 2 класів.
Дякую за корисну інфорсмацію)